kamu işçi maaş

Konu: Tevsik Zorunluluğu

Tevsik Zorunluluğu

bir müşterim 9.266.-ytl nakit ödeme yapmak istiyor alabilirmiyim.
    sürekli sınır değiştiği için takip edemedim. tevsik zorunluluğu şu anda ne kadar..teşekkür ederim.

Keser döner sap döner, gün olur hesap döner. Bir gün hesabın döneceğini unutmayalım.

Tevsik Zorunluluğu

8000 ytl sınırı aynen devam etmektedir
    Yİ GÜNLER

Tevsik Zorunluluğu

Sayın zarha,
    332 Sıra No.lu VUK Genel Tebliği ile 01.05.2004 tarihinden geçerli olmak üzere 8 milyar (8.000 YTL)'dır.
    Saygılarımla,<br />Davut GENÇ - SMMM

Tevsik Zorunluluğu

peki fatura değilde, makbuz karşılığı alacaksak yine aynı zorunluluk sözkonusmu? her hizmetimiz için fatura kesmiyoruz. teşekkürler.
    Keser döner sap döner, gün olur hesap döner. Bir gün hesabın döneceğini unutmayalım.

Tevsik Zorunluluğu

Sayın Zahra,

Sakın fatura kesmeden işlem yapmayın .Her bir hizmete de fatura kesmek zorundasınız değise kayıtdışı olur.
    aygılarımla,
    <br />
    <br />SMMM R.Sema Sinangil

Tevsik Zorunluluğu

sayın zahra her hizmetimiz için fatura kesmiyoruz demişsiniz pek anlamadım. fatura kesmediyseniz iş yapmamışsınız demektir iş yapmadıysanız niye para alıyorsunuz. yada bankadan aldınız parayı ve tevsik edeceksiniz, hangi belgeye istinaden ben bu parayı 8000 ytl yi geçtiği için bankadan aldımda tesvik ediyorum diyeceksiniz

Tamer Başkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamer Başkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Tevsik Zorunluluğu

Merhaba,
    Sayın Zarha ile daha önce yapmış olduğum görüşmeler ve önceki mesajlarından bahsettiği firmanın V.U.K. hükümlerine tabii olmayan ve Kurumlar Vergisi mükellefi olmayan bir OSB Tüzel kişiliğinde görevli olduğunu biliyorum. Bu nedenle KDV hesaplanmaması gereken işlemlerde fatura kesmeden işlem yapabileceğini düşünüyorum.

Ayrıca 320 ve 323 sayılı V.U.K. Genel tebliğlerinde bahsedilen mükelleflerden olmadıkları için Tevsik zorunluğu kapsamında olmadıkları görüşündeyim.

Kod:
    *****1. Tevsik Zorunluluğunun Kapsamı
    *****Tahsilat ve ödemelerin tevsik zorunluluğu kapsamına; birinci ve ikinci sınıf tüccarlar, kazancı basit usulde tespit edilenler, defter tutmak zorunda olan çiftçiler, serbest meslek erbabı ile vergiden muaf esnafın kendi aralarında yapacakları ticari işlemleri ile nihai tüketicilerden &#40;Türkiye'de mukim olmayan yabancılar hariç&#41; mal veya hizmet bedeli olarak yapacakları tahsilat ve ödemeleri girmektedir.
    Ama, kişisel görüş olarak her zaman nakit hareketlerinin minimum olması gerektiğine inandığım ve savunduğum için prensip olarak bankaya yönlendirmelerini öneriyorum. (bu arada çaktırmadan küçük bir propaganda yapmış oluyorum) :wink:
    [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

Tevsik Zorunluluğu

bu tevsik zorunluluğu virmanlar içinde geçerlimidir.Şöyleki bir firma bize 25.000,00-YTL borçlu,söz konusu firmadan 23.000,00-YTL değerinde mal aldım.Bu faturayı borcuna mahsup etsek tevsik zorunluluğunu ihlal etmiş olurmuyuz.
    Hasretim nazlıdır...

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Tevsik Zorunluluğu

Sn.Metyo,

Burda firmanın alacaklı olduğunu belirtiyorsunuz. Önemli olan bu alacak nasıl oluştu.? Hesaben yapılan ödemeler de 8,000 YTL sınır içinde mütalaa edilir.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Tevsik Zorunluluğu

sayın nguroy
    firma hem alıcı hemde satıcı bizim açımızdan.ilişkiler karşılıklı yani. 25.000,00-YTL kalan bakiye borcu.Faturalar genelde 8.000,00-YTL nin üstünde ve karşılıkları ya banka ile yada çek ile kapanmıştır. nakit hareket yok. sormak istediğim bir firmanın borcunu alacağına mahsup etmek tevsik kapsamındamıdır değilmidir.Söz konusu tutar 8.000,00YTl yi aşıyor
    Hasretim nazlıdır...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)