kamu işçi maaş

Like Tree3Beğeni
  • 1 Post By Aquatim
  • 1 Post By metyo
  • 1 Post By ZİNDAN

Konu: Kasanın Yüklü Bakiye Vermesi Durumu

Kasanın Yüklü Bakiye Vermesi Durumu

Üstadlar,

Firmalarda bildiğiniz gibi gerek ortakların harcamaları, gerekse belgesiz şirket giderleri dolayısıyla kasa bakiyeleri şişmektedir. Bu gibi durumlarda eskiden 131 hesap kullanılarak kasa fazlası yıl sonlarında oraya çekilirdi. Şimdi 131 hesabın kullanılması tamamen kısıtlandı. En doğrusu tabiiki şirketlerin tali yollara sapmadan kanun ve kaidelere uygun şekilde ödemelerini tahsilatlarını banka üzerinden yapmaları, fakat bu iş ülkemizde böyle gitmiyor maalesef.
    Daha önce hiç başıma gelmedi fakat merak ettim. Kasayı yıl sonlarında eritemediğimiz zaman (diyelim 150-200 bin tl bakiye var) şirkete bir zararı dokunurmu ?
    veya kasayı ne şekilde eritebiliriz. Önerilerinizi sabırsızlıkla bekliyorum. Hepinize saygılar.

ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    -Öncelikle kasada fazla para varsa, dağıtılmamış karlar mevcuttur.Bu karlar vergisi ödenerek dağıtılırsa kasadaki fazla nakitten de kurtulunulur.
    -Bunun haricinde yapılabilecek diğer hareketlerse kasada duran parayı bir şekilde aktifte diğer kalemler içinde gizlemek olacaktır.Bütün bunların hepsi de geçici çözüm olacaktır, sorunu öteleyeceksiniz.
    . Araç vs. alınarak Demirbaşlara aktarılabilir.
    . Geçici çözüm olarak Çek, Senet, Alıcılar, Hazır Değerler vb. hesaplara aktarabilirsiniz.Bu da bir incelemede firma için risk içerir.
    . Ortaklar Caride kalıp adat hesaplayacaksınız.

131 in kullanılması tamamen kısıtlandı lafına katılmıyorum.Vadesi geçmiş sermaye taahhüt bborçları yoksa,yedek akçelerle birlikte karı geçmiş yıl zararlarını karşılyacak düzeyde rahatlıkla şirketten para çekilebiliyor.
    Keşke kanun ilk hali ile geçerli olsa idi.Borçlanamasaydılar.Tam kar dağımıtına ikna etmişken işverenleri,hoop değiştirdiler kanunu.Gene başka bahara kaldı.
    Kısaca çoğu firma için her şey eskisi gibi.
    Ayrıca sayın zindanın kasa ile ilgili yorumuna katılmıyorum.Kasada fazlalığın tek sebebi belgesiz harcamalardır.Yada ortakların şirket kasasını kendi cepleri gibi kullanmalarındandır.Gerçi kar dağıtılsa idi bu fazlalık olmazdı.Bu açıdan baktığımızda dağıtılmamış karlardan kaynaklanıyor diyebiliriz.
    Hasretim nazlıdır...

kasa fazlalığının tek sebebi ortaklardır arkadaşlar gerçi ortaklara sorsak muhasebecim derler
    beykoz bunu beğendi.

Alıntı metyo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ayrıca sayın zindanın kasa ile ilgili yorumuna katılmıyorum.Kasada fazlalığın tek sebebi belgesiz harcamalardır.Yada ortakların şirket kasasını kendi cepleri gibi kullanmalarındandır.Gerçi kar dağıtılsa idi bu fazlalık olmazdı.Bu açıdan baktığımızda dağıtılmamış karlardan kaynaklanıyor diyebiliriz.
    Yorumunuza saygı duyuyorum sayın metyo, cevabımın neresine katılmadınız anlamadım ama, ben sizin "belgesiz giderlerin sebep" olduğu düşüncenize katılıyorum.Ancak sebeplerden sadece biri olması nedeni ile katılıyorum.
    Aslında kasa fazlalığının üzerine kitap bile yazılır.Konu çok geniş, nedenleri, yapılması gerekenler, yapılabilecekler vs... bu forum sayfalarına sığmaz.Zaman da yetmez.

metyo arkadaşımız, cümlensinin başında katılmadı ama sonunda sizinle aynı fikri paylaşmış oldu.

Evet, benimde anlamadığım orasıydı.Neyse...

Alıntı ZİNDAN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    -Öncelikle kasada fazla para varsa, dağıtılmamış karlar mevcuttur.Bu karlar vergisi ödenerek dağıtılırsa kasadaki fazla nakitten de kurtulunulur.
    .
    Arkadaşlar ne yazdığımı biliyorum.Başında katılmadım sonunda katıldım diye bişey yok.Sadece sesli düşünme deyin siz.Yukarıda alıntıladığım kısımdan ben sanki kasa fazlalığının tek sebebi dağıtılmamış karlardır diye anladım.Yanlış anlamış olabilirim.Ama cümle bana o yorumu yaptırıyor.Devamında ise zaten karların dağıtılması halinde kasa fazlalığının olmayacağını bu anlamda sayın zindan ilişkilendiriyorsa kasa fazlalığı ile dağıtılmamış karları ,bunun doğru olduğunu ifade etmeye çalıştım.
    Kasa fazlalığın tek sebebi,karların dağıtılmaması mı bence hayır.
    Kasa fazlası karların dağıtılması ile kapatılabilirmi bence evet.(sayın zindanın söylemini bunu ilişkilendirerek katılıyorum dedim son cümlemde)
    Demek istediğim bunlardır.
    ZİNDAN bunu beğendi.
    Hasretim nazlıdır...

Evet, dağıtılmamış karlar tek nedeni olamaz.Bir çok sebepten doğan ve dağıtılmamış karlara doğru bir yolculuk var ortada.Cümle o şekilde bir anlam veriyorsa, düzelttiğiniz için teşekkürler sayın metyo.Birçok sebebi vardır.Dediğim gibi kitap yazılır bunun üzerine.
    metyo bunu beğendi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)