kamu işçi maaş

Konu: Maliye Tutanağı

Exclamation Maliye Tutanağı

selamun aleyküm . ben diyarbakır`da cambalkon ve kepenk sistemleri üzerine bir iş yeri açtım. vergi levham henüz yoktu maliye ve belediyeden tutanak tutuldu.bugün tam 1 ay oluyor. bugün vergi levhası ve ruhsat için işlemlere başlasam tutulan tutanak neticesinde ne kadar para cezası alırım ve başka yaptırımları da olabilir mi ? yardımlarınız için şimdide teşekkürler...

sayın ahmt, maliyenin tuttuğu tutanakta işe başlanıldığı tarih olarak ne yazıldığını yazarsanız size yardımcı olmaya çalışırız.

Alıntı faber Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sayın ahmt, maliyenin tuttuğu tutanakta işe başlanıldığı tarih olarak ne yazıldığını yazarsanız size yardımcı olmaya çalışırız.
    07-01-2013 tarihinde cambalkon işine başlandığı tespit edilmiştir diyor . cevap için şimdiden teşekkür ederim ..

işe başlama tarihinden itibaren 10 günlük sürede işe başlama bildirilmediği için birinci derece usulsüzlük cezası kesilir.10 günlük süreniz geçmiş.işe başlamadan önce defter tasdik edilmesi gerekiyordu.bundan dolayıda usulsüzlük cezası kesilir.(uygulamada ceza kesilmeyenleri de görüyoruz.vergi dairesinin bunu farketmesine kalmış.)
    belediyeye gelince belediyenin zamanında ruhsat başvurusu yapılmamasından dolayı kestiği usulsüzlük cezası cüzzi bir rakam olacaktır.
    size tavsiyem bugün hemen bir muhasebeci ile işe başlama işlerinizi bitirmenizdir.muhasebeciniz bu konuda size yardımcı olacaktır.

peki bu birinci dereceden bana ceza kesileceğini düşünürsek ne kadar ceza alırım miktar belli mi ? birde defter tasdik parası ne kadar tutar bunları da biliyorsanız yazabilir misiniz ? Ayrıca sağolun konuyla ilgilendiğiniz için.

açılışınızı işletme defteri olarak yani 2. sınıf tüccar olarak açtığınızı farzedersek birinci dereceden usulsüzlük cezası miktarı 35 tl.defter tasdik parası da fazla bir şey tutmayacaktır.ama dediğim gibi bu işlemleri bir muhasebeci ile yürütmenizi öneriyorum.bir ana önce açılışınızı vermeniz menfaatinize olacaktır.

ben de bir şey sormak istiyorum size.yoklama tutanağına yazılan 07/01/2013 tarihini neyi baz alarak yazdılar.

maliyeciler vergi levhası için denetime çıkmışlar bizim vergi levhamızın olmadığını görünce bugün açılmış gibi (07.01.2013 tarihinde açılmış gibi ) gösterelim ceza almayın on gün içinde yapın işlemlerinizi diye belirtmişler.Ağabeyim o sırada dükkanda bulunuyordu onun kimlik bilgilerine dayalı düzenlemişler tutanağı.

aslında 10 günlük süreniz varmış ama bunu değerlendirmemişsiniz.sakın şu an konuştuğumuz cezaların yüksek olmadığını düşünüp ertelemeyin.çünkü beyannamelerinizin gönderim süresini geçirirseniz asıl cezalar o zaman karşınıza çıkacaktır.

ben zaten bugün işlemlere başlayacağım da bir iki sorunum var ikamet adresim diyarbakır değil. eve 20 gün sonra geçeceğim. işlemler içinde adıma fatura olması şart. işyerinin faturasıyla oluyorsa iş yerinin su faturasını götürüp muhasebeciye vereceğim. açılışı yapsın diye olmasa da 20 gün daha beklemek mecburiyetinde kalacağım çün ki taşınacağım ev belli ama 20 gün sonra içindekiler çıkacak. Ancak o zaman faturaları adıma alabilirim.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)