kamu işçi maaş

Like Tree3Beğeni

Konu: Gider Pusulası İle Bilgisayar Programının Giderleştirilmesi Ve Vergilendirilmesi

Lightbulb Gider Pusulası İle Bilgisayar Programının Giderleştirilmesi Ve Vergilendirilmesi

Merhabalar,

Ozel bir sirkette ucretli calisan olarak bilgisayar programcisiyim.

Forumda benzer konular inceledim ancak tam olarak soru isaretlerimi gideremedim.

Bir sirket tarafimdan kendilerine ozel bir bilgisayar programi yazilmasini istemektedir. Isi calistigim sirketten bagimsiz olarak yapacagim. Bu durumda odemenin giderlestirilmesi icin gider pusulasi yontemini kullanilmasini istiyorum. Isin bedeli 45.000TL dolaylarinda.

- Bu miktarda bir gider pusulasi kesilebilir mi?
    - Bu isi duzenli olarak yapmiyorum, yani 2-3 senede bir. Bu durumda gelir vergisinden muaf oluyorum anladigim kadariyla. Yalnizca %10 stopaj odenecek diye biliyorum, isin bedeli stopaj oraninda etkili midir, yani %10 mu odeyecegim, yoksa bedele gore farkli bir stopaj mi hesaplanmasi gereklidir?
    - Kesilen stopaji firma benim adima odeyecek. Bunun disinda herhangi bir sekilde vergilendirilme durumum var mi?
    - Karsi tarafin stopaj odememesi gibi bir durum soz konusu olabilir mi? Boyle bir durumda yukumluluk altinda olur muyum?
    - Odeme sahsi banka hesabima aktarilabilir mi? Eger aktarilirsa banka bu bedeli neyin karsiliginda aldigimi belgelendirmemi ister mi?

Kiymetli yorumlariniz icin simdiden tesekkur ederim.

Esenlikler.
    Konu warghasmtr tarafından (26.Mart.2013 Saat 13:06 ) değiştirilmiştir. Sebep: eksik metin

koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Peki mesleğinizin mali müşavirlik olmaması nedeniyle basit ve anlaşılır cevaplar vermeye çalışacağım.

1-Tutar ne olursa olsun gider pusulası düzenlenebilir.

2-Vergiden muaf değilsiniz, ama yaptığınız iş serbest meslek kazanç istisnasına giriyor. Yalnız stopaj oranı %10 değil, %17.

3-Firmanın vergi sorumlusu sıfatı ile ödeyeceği stopaj dışında bir vergilendirme olmayacak.

4-Firma ödemez ise stopajı sizin bir sorumluluğunuz yok.

5-Ödeme tutarı 8.000.-TL'nin üzerinde olduğu için şahsi banka hesabınıza aktarılmalıdır. Tabi belgelendirmeniz istenebilir bu paranın kaynağının, ama zaten gider pusulasının bir nüshası sizde kalacağı için bu da ispat edici belgeniz olacaktır.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

Koray Bey,

Verdiginiz aydinlatici bilgilerden dolayi cok tesekkur ederim.

Alıntı koraykarakaya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2-Vergiden muaf değilsiniz, ama yaptığınız iş serbest meslek kazanç istisnasına giriyor. Yalnız stopaj oranı %10 değil, %17.
    Peki bu %17 stopaj miktarinin disinda ayri bir vergi kalemi daha var midir? Yani gelir vergisi vb. farkli vergiler de odeyecek miyim, %17'lik miktar odendikten sonra konu kapanacak midir? (bazi terimleri yanlis yerde kullanmis olabilirim, affiniza siginiyorum)

Iyi calismalar.

Rica ederim, sonuçta siz vergi profesyoneli değilsiniz. Evet bu %17'lik stopaj nihai vergilendirme olacaktır.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    serbest meslek erbabının,

213 sayılı VUK'nun 153'uncu maddesi uyarınca işe başlamayı vergi dairesine bildirme,172 nci ve 210 ncu maddeleri uyarınca serbest meslek kazanç defteri tutma, 236 ncı maddesi uyarınca mesleki faaliyet ( lerine) ine karşılık yapılan tahsilat/lar için serbet meslek makbuzu düzenlenmesi mecburiyeti vardır.

İyi Günler.

Sayın Demiral bu arkadaşımız GVK md.65'te tanımlanan serbest meslek faaliyetini süreklilik arz edecek şekilde yapmıyor, arızi olarak yapıyor, zaten 2-3 senede bir yapıyorum demiş kendisi. Zaten arızi serbest meslek kazancı GVK md.82/2'te ayrıca belirtilmiştir. Bunun yanı sıra yapılan arızi serbest meslek faaliyeti zaten GVK md.18 kapsamında bir faaliyet ve bu tip faaliyetlerde bulunanların belge düzenleme, defter tutma yükümlülükleri olmadığı, belgelendirmenin gider pusulası ile yapılacağı GVK Genel Tebliği 224'te açıkça belirtilmiştir.

"Bu görüşler değerlendirilerek, münhasıran Gelir Vergisi Kanunu'nun 18' inci maddesinde belirtilen türden faaliyetlerde bulunan ve eserlerini sadece aynı Kanunun 94' üncü maddesinde belirtilen kişi veya kurumlara teslim eden serbest meslek erbabından isteyenlerin;
    - Defter tasdik ettirme ve tutma,
    - Belge düzenleme,

zorunlulukları Vergi Usul Kanunu'nun mükerrer 257' nci maddesinin bakanlığımıza verdiği yetkiye istinaden hasılat tutarına bağlı olmaksızın kaldırılmıştır. Aldığı eser ve hizmetleri bu kişiler tarafından düzenlenmiş serbest meslek makbuzu ile belgelemek zorunda olan mükellefler ise harcamalarını bunlara gider pusulası imzalatmak suretiyle tevsik edeceklerdir. Bu şekilde alınan belgeler serbest meslek erbabınca gerektiğinde ibraz edilmek üzere zamanaşımı süresince saklanacaktır."

Alıntı demiral Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    serbest meslek erbabının,

213 sayılı VUK'nun 153'uncu maddesi uyarınca işe başlamayı vergi dairesine bildirme,172 nci ve 210 ncu maddeleri uyarınca serbest meslek kazanç defteri tutma, 236 ncı maddesi uyarınca mesleki faaliyet ( lerine) ine karşılık yapılan tahsilat/lar için serbet meslek makbuzu düzenlenmesi mecburiyeti vardır.

İyi Günler.
    Sayin demiral,

Koray Bey'in verdigi bilgiler dogrultusunda ve asagidaki linkten gorebileceginiz dokumana dayanarak 'serbest meslek kazanclarinda istisnalar' basligindaki bilgilerle bahsettiginiz islemlerin yapilmasina ihtiyac olmadigi kanisindayim.

http://www.gib.gov.tr/fileadmin/beya...bestmeslek.pdf

Surekli olarak bu tarz isler yapmiyorum, kacirdigim bir nokta mi var?

selamlar,

Koray Bey, soruyu çok güzel bir şekilde cevaplamış bir iki ekleme yapmak isterim.

arızi olarak yağtığınız bir iş olduğu için gider pusulası kullanabilirsiniz.

fakat ücretli çalıştığınız için sizin bu kazancınızı sene sonunda yıllık gelir ver. beyannamesi ile bildirmeniz gerekiyor, örneğin bu şirket sizi bordrosuna da alabilir bu durumda vergi diliminiz yükseleceği için daha çok gelir v. damga v. ödemesi yapılmış olacaktı.

gider pusulasının tek kalemde kesilmesi daha uygun olur bu şekilde birden fazla hizmete konu bir iş yapmadığınız şeklinde bir değerlendirmeye sebep olur, özeti 45.000.- lirayı 12'ye böldükleri takdirde sanki bir devamlılık algılaması oluşuyor, her ne kadar tek bir iş üzerine anlaşmış olsanız dahi, sözleşmede de bu konuyu mutlaka belirtin diye düşünüyorum.

fakat devamlılık arz etmesi durumunda serbest meslek kazancı olarak değerlendirilir.

Sayın Warghasmtr size özel bir mesaj attım, özel mesajlar bölümünde gelen kutusuna gidip o mesajı okursanız kaçırdığınız bir nokta olmadığını göreceksiniz.

demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    sayın koraykarakaya,

haklısınız aynen dediğiniz gibi fakat ben 2-3 senede bir yapıyorum dediği için o kısma bağlama yaptım.

Yalnız şöyle ki ,

İstanbul Vergi Dairesinin bir özelgesinde şu ayrıntıya değinilmiş ''Gelir Vergisi Kanununun 94 üncü maddesinde sayılanlar dışındakilere de satılması halinde, işe başlama bildiriminde bulunma, serbest meslek kazanç defteri tutma ve serbest meslek makbuzu düzenleme mecburiyetinde bulunduğunuz tabiidir.''

bu kısımda kafamı karıştırdı madde haricinde denilirken acaba ne kastedilmiş ve satılması kelimesini verilen hizmet olarak düşünebilirmiyiz ?

İyi Günler.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)