kamu işçi maaş

Konu: Yurtdışından Borç Gelen Para Nakit İade Edilir mi ?

Yurtdışından Borç Gelen Para Nakit İade Edilir mi ?

Arkadaşlar 5 000 000 tl ye arsa aldık. Yarısı kredi ile yarısı g.resmi ödendi. Resmi tarafta sıkıntı yok. Gayriresmi ödenen tutar şirket hesabına yurtdışı firmamızdan borç geldi. Borç gelen mevlayı nakit çekip adama verdik. Lakin şuan kasa da para var gözüküyor. Bu parayı eritmek için yurtdışından aldımız kişilerden nakit iade edildiğine dair dekont alsak elden teslim ettik desek sıkıntı çıkarmı vuk açısından. YURTDIŞINDAN GELEN PARALAR 8000 tl ve üzeri bankadan geçecek ibaresine takılırmı. Vuk 323 nolu tebliğe bakıyorum yurtdışı ile ilgili hiç bir ibare yok. Bu konuda yardım istiyorum.
    Saygılar.
    Konu ebru şener tarafından (27.Mart.2013 Saat 09:33 ) değiştirilmiştir.

SMMM

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Bu işi yapmadan önce bir danışsaydınız keşke. Şirket hesabına niye aldınız ki parayı. Yapılacak şey bu kadar parayı bulup mahrece iade yapmak. (yani gönderene ) Sonra da parayı şahıs hesabına geri almak. Tabi tutar yüksek. 2,500,000 bu parayı nasıl gizleyeceksiniz. Bu nasıl bir firma mali müşaviri yol göstereni yokmudur?
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

nizam bey; firmanın müşaviri benim bana dedilerki yurtdışı firmamızdan para gelcek bavulla getiremiyoruz yüklü para dediler. nakit getirme imkanlarını araştırdım. yakalanırlarsa kara paraya girer dediler. kara parayla uğraşacağımıza şirket hesabına gönderdiler. lakin ben şahıs üzerine gelsin dedim. yurtdışı bankalar şahıs üzerine göndermiyorlarmış. şahıs üzerine gönderemediklerinden dolayı şirket hesabına girdi para. arsayı aldıkları adamda gerçek değerinde verirsenbiz arsayı satmam demiş vergi yüksek çıkar diye. bizimkilerde ben yokken parayı nakit çekmişler adama götürüp vermişler. tapu değeri 5.000 000 TL resmi tarafı. gayri resmi tarafı 2.500 000 tl. TOPLAM değer 7.500 000 . resmide gözüken 5 000 000 tl kredi kullanılarak yapıldı. bir arkadaşa soruyorum kayda alma diyor; bir başkasına soruyorum yurtdışından gelen parayı makbuz düzenle firma kaşelesin imzalasın iade et nakit diyorlar.. yurtdışından gelen para 8000 tl ve üzerine takılmaz diyor. 189 a sordum borç para kavramına girer transfer fiyatlandırması uygulayacaksın diyorlar. benimde aklıma gelen pişmanlıkla vergi dairesine kendimizi ihbar edip tapu harcını hem bizimki hemde satanınkini ödemek. hemde ilerde arsayı değerli satarsak bu sefer vergi daha az çıkacak..
    Konu doneri tarafından (27.Mart.2013 Saat 11:10 ) değiştirilmiştir.
    SMMM

biz gayrimenkulun vergisini ödemekten çekinmedik. satıcı gerçek değerinde gösterirseniz benim vergim çok çıkar demiş sıkıntı burdan kaynaklanıyor.
    SMMM

koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    1-Yaptığınız en başından yanlış, hele ki bu kadar yüksek bir tutar söz konusu ise.

2-VUK md.371'den yararlanmak sizi sadece VZC'den kurtarır, ÖUC'den kurtarmaz.

3-Kasa hesabınız bu kadar yüksek olduğu için kesinlikle 1-2 sene içerisinde vergi incelemesi geçireceksiniz.

4-323 Nolu VUK Genel Tebliğinde yurt dışındaki sadece nihai tüketicilerden yapılan tahsilat ve ödemeler kapsam dışındadır. Bu nedenle kasadan 2.500.000.TL çıkarsanız, tespit edildiğinde 125.000.-TL ÖUC kesilecektir.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

burda yapılan zaten yanlış yanlış olanda satıcı ile vergi konusunda anlaşılamaması. satıcı vergi ödemeyi kabul etseydi zaten bir sorun olmayacaktı. biz zaten bize düşen vergiyi ödemeyi kabul etmiştik. satıcı gerçek bedelden ödersek çok vergi çıkar diye satmaktan caydı. bizimkilerde yurtdışından parayı bavulla getiremediler kara para olur diye. mecburen şirket hesaplarına soktuk. koray bey benim düşüncem kendimizi versat ve harçlara ihbar edip pişmanlıkla vergiyi ödemek hem satıcıya hemde alıcıya düşen kısmıda biz ödeyerek sorunu çözeceğiz. ve birde arsayı gerçek bedel ile kayıtlarımıza alacağız..koray bey yüzde 5 olayı yurtiçindeki firma ile olan ticari para hareketlerinde değilmi.
    yurtdışından gelen parayı nakit iade edemezmiyiz. yurtdışı firmamızda kendi firmamız. bir dekontla para nakten iade alıınmıştır karşı firma kaşe imza yapsa yinede ceza yermiyiz.
    Konu doneri tarafından (27.Mart.2013 Saat 12:01 ) değiştirilmiştir.
    SMMM

koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı doneri Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    burda yapılan zaten yanlış yanlış olanda satıcı ile vergi konusunda anlaşılamaması. satıcı vergi ödemeyi kabul etseydi zaten bir sorun olmayacaktı. biz zaten bize düşen vergiyi ödemeyi kabul etmiştik. satıcı gerçek bedelden ödersek çok vergi çıkar diye satmaktan caydı. bizimkilerde yurtdışından parayı bavulla getiremediler kara para olur diye. mecburen şirket hesaplarına soktuk. koray bey benim düşüncem kendimizi versat ve harçlara ihbar edip pişmanlıkla vergiyi ödemek hem satıcıya hemde alıcıya düşen kısmıda biz ödeyerek sorunu çözeceğiz. ve birde arsayı gerçek bedel ile kayıtlarımıza alacağız..
    Tamam bunları yapın ama o parayı da kasadan nakit çıkış yapın, vergi incelemesinde yakalanırsanız artık kesilecek ÖUC için de tarhiyat öncesi uzlaşma talep edersiniz.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

koray bey yüzde 5 olayı yurtiçindeki firma ile olan ticari para hareketlerinde değilmi.
    yurtdışından gelen parayı nakit iade edemezmiyiz. yurtdışı firmamızda kendi firmamız. bir dekontla para nakten iade alıınmıştır karşı firma kaşe imza yapsa yinede ceza yermiyiz.
    SMMM

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Peki o kadar parayı yurt içine getirir ken kara para olur diye çekiniyorsunuz ama ya iade edip yurt dışına çıkararken niye düşünmüyorsunuz.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

nizam bey; olayı karıştıran ben değilim.bende tabiki açtım vuk 323 ü okudum noterlerde ve tapuda yapılan nakit ödemeler bunların dışındadır ibaresini görünce şirket hesabına girsin dedik. hatta bir üstadada sordum. yanlışlık olmasın diye tek başıma karar vermedim. sonradanki tapu gelince kayıtlı değeri arasındaki fark çok olunca işin çıkılamaz boyutuna geldik. lakin bizimkiler vergiyi ödemeyi kabul etmişller. satıcı kabul etmemiş. bende vergiyi ödeyin dedim. vergi kaçmasın diye. satıcı kabul etmeyince bu yola giriştiler. bende aklıma takılan konuda tebliği okudum 323 nolu tebliğ. yurtdışı ödemeler için bir ibare göremedim. bu parayı nakit bir dekontla firma imzalayarak iade edildiğine dair yazı alsam sorun olurmu diye soruyorum. yurtdışı firmasıda bizim firmamız.
    SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)