kamu işçi maaş

Like Tree1Beğeni
  • 1 Post By koraykarakaya

Konu: Ltd.Şti.Şubesinin Ayrı Defter Tutma Durumu..

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Eylül.2012
    Mesajlar
    3

    Ltd.Şti.Şubesinin Ayrı Defter Tutma Durumu..

    Merhaba..
    Bildiğim kadarıyla Vergi Usul Kanunu’nda şubeler için ayrı defter tutulup tutulmayacağına dair özel bir düzenleme bulunmamaktadır..Limited Şirket asıl faaliyet konusu dışında farklı bir faaliyetle şube açılışında bulunarak ayrı bir defter tastik ettirip konsolide çalışabilir mi..?
    Konu ebru şener tarafından (17.Mayıs.2013 Saat 15:00 ) değiştirilmiştir.


  2. #2
    koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    3.826
    Hayır ayrı bir defter tutamazsınız şube için, ancak hesap planında ek faaliyet için muavin hesaplar oluşturabilirsiniz, ki zaten oluşturmanız da gerekir.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Eylül.2012
    Mesajlar
    3
    Öncelikle cevabınız için tşk ler..Hem ttk hem vuk açısından okuyunca kararsız kaldım açıkçası..
    Türk Ticaret Kanunu'nun 66. maddesine göre B- FARKLI FAALİYETLERDE BULUNULMASI HALİNDE DEFTER TASDİKİ
    Mükelleflerin farklı adreslerde, farklı faaliyet kollarında faaliyetlerinin bulunması ve bu faaliyetlerin tek bir mükellefiyetle ilgili olması halinde, bütün işyerleri için tek bir defter tasdik ettirmeleri ve her faaliyeti bu defterin ayrı ayrı bölümlerinde izlemeleri gerekmektedir. Bu nedenle, farklı faaliyet konuları ve farklı işyerlerinin her biri için ayrı defter tasdik ettirmeleri mümkün değildir(3).

    Vergi Usul Kanunu’nda Kanun’un “Defter Tutma” bölümünün “Maksat” başlıklı 171. maddesinde, mükelleflerin bu Kanun’a göre tutmaları gereken defterleri vergi uygulaması bakımından bu maddede yazılı maksatları taşıyacak şekilde tutacakları, 175. maddede ise mükelleflerin, anılan Kanun’un 171. ve müteakip maddelerinde belirtilen maksat ve esaslara uymaları şartıyla defterlerini ve muhasebelerini işlerinin bünyesine uygun olarak diledikleri usul ve tarzda tanzim etmekte serbest oldukları belirtilmiştir. Bu hükümden hareketle Maliye Bakanlığı, şubeleri için ayrı defter tutmak isteyen mükelleflerin, merkezden ayrı olarak şubeleri için de notere defter onaylatabileceklerini kabul etmektedir. Şube için kullanılacak defterler şubenin ya da merkezin bulunduğu yerin noterine onaylatılabilmektedir.

  4. #4
    koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    3.826
    Tabi olası bir yanlış anlamayı önlemek için şunu söylemeliyim. Uygulamada bir den çok şubesi olan, özellikle de bu şubeleri farklı illerde olan mükellefler ayrı ayrı defter tutuyorlardı. Daha sonra bu defterlerin sonuç hesaplarını da gelir tablosu ve bilançoda konsolide ediyorlardı. Ancak sizin sorunuzda şubeden ziyade ek faaliyet konusu var.

    Diğer taraftan sizin atıf yaptığınız eski TTK md.66 yürülükte değil artık. Yeni TTK'da 64 ila 88'inci maddelerde düzenleme yapılmış bu konuda. Şube veya faaliyet konusu ile ilgili olarak açık bir kısıtlama olmasa da tacir ve ticari işletme kavramlarından hareketle tek bir defter tutulması gerektiği kanaatindeyim.

    Yine de ayrı ayrı tutup doğru bir şekilde konsolide edebilirseniz en azından vergi ziyaına sebebiyet verilmediği sürece bir sıkıntı doğmayacaktır.
    prisoner bunu beğendi.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Eylül.2012
    Mesajlar
    3
    Vakit ayırdığınız için tşk ler..Haklısınız ttk 66 ile ilgili yanlış atıf ta bulunmuşum siz yazınca farkettim kusura bakmayın..
    Aslında sorum şubeden ziyade ek faaliyet konusu değildi..Şöyle düzeltirsem yanlış anlaşılmaları ortadan kaldırmış oluruz diye düşünüyorum..
    Aynı şehirde tek bir mükellefiyetle farklı faaliyet kolların da tescili yapılmış şube nin defterlerinin ayrı tutulup konsolide edilmesi..

  6. #6
    koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    3.826
    Yani aslında açık bir yasak yok, ama hem olası yorum farkları karşısında risk almamak, hem de konsodilasyon sırasında oluşabilecek olası hatalar nedeniyle pek tavsiye etmiyorum.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  7. #7
    demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Ekim.2010
    Mesajlar
    2.245
    Alıntı koraykarakaya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yani aslında açık bir yasak yok, ama hem olası yorum farkları karşısında risk almamak, hem de konsodilasyon sırasında oluşabilecek olası hatalar nedeniyle pek tavsiye etmiyorum.
    Sayın koraykarakaya'ya aynen aktılıyorum tek bir defter tutulması gerekir risk almaya gerek yok.

    İyi Günler.

  8. #8
    Üyelik tarihi
    Eylül.2012
    Mesajlar
    266
    Şube açılışında "Şubeye sermaye ayrılmamıştır, şubeye ait tüm ödeme ve tahsilatlar ve her tür finans işleri merkezden yürütülecektir" gibi birşey yazarsanız şube için hesap planında ayrı bir kasa hesabı kullanmanıza gerek olmayacağı gibi muhtasar beyannameleri de toplu olarak merkezden verebilirsiniz. Kararı o şekilde almanızı tavsiye ederim.

  9. #9
    koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    3.826
    Alıntı smmm-ankara- Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şube açılışında "Şubeye sermaye ayrılmamıştır, şubeye ait tüm ödeme ve tahsilatlar ve her tür finans işleri merkezden yürütülecektir" gibi birşey yazarsanız şube için hesap planında ayrı bir kasa hesabı kullanmanıza gerek olmayacağı gibi muhtasar beyannameleri de toplu olarak merkezden verebilirsiniz. Kararı o şekilde almanızı tavsiye ederim.
    Tabi bu söylediklerinize ilaveten, fiiliyatta da muhtasar beyanname kapsamına giren tüm ödemelerine merkeze ait banka hesaplarından yapılması gerekir. Yoksa uygulamanın alınan karar ile çelişmesi, pek bir anlama gelmeyecektir.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Defter Tutma
    Konu Sahibi CanK Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 08.Aralık.2018, 11:54
  2. Defter Tutma
    Konu Sahibi muh1111 Forum SMMM Mevzuatı ve Sorunları
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 13.Mart.2009, 16:29
  3. defter tutma hadleri ve defter tastiki
    Konu Sahibi erdalce1977 Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 05.Ocak.2008, 09:34
  4. Defter Tutma
    Konu Sahibi elcan Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 03.Mayıs.2007, 12:22
  5. Defter Tutma
    Konu Sahibi elcan Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 21.Eylül.2006, 16:39

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36