kamu işçi maaş

Like Tree2Beğeni

Konu: Müşteriye Ulaşmayan Fatura

aşkınbulduk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    aşkınbulduk isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Müşteriye Ulaşmayan Fatura

2-3 ay önce faturasını kesip,kargo ile gönderdiğim faturalar bugün kargo tarafından adrese ulaşmadı diye geri geldi.

ben bunları BS formunda bildirdim.karşı taraf haliyle bildirmedi.

şimdi alıcı benden yeni tarihli fatura istiyor.

ben b formunu yaparken alıcıları aramam.satıcıları arar mutabakat yaparım ?

burda sorumluluk kimde ?

ben alıcıyla mutabakat yapmak zorundamıydım.kestiğim faturanın müşteriye ulaşıp ulaşmadığını takip etmek zorundamıyım ?

Ne Mutlu Türküm Diyene!

bulent249 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bulent249 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Mutabakat yapıp yapmamak size kalmış bir şey. Ancak mutabakat yapılmamasından kim zarar gördü, bunu düşünün.
    Burada hata yalnız sizde değil alıcıda gerekli hassasiyeti gösterip mutabakat yapmamış, kargo firması alıcıyı bulamamışsa iade için neden bu kadar süre geçirmiş.

aşkınbulduk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    aşkınbulduk isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    üstad,

şimdi alıcı b formundan ceza yerse, bunu mahkemeye taşıdığında bana rucu edebilirmi?
    Ne Mutlu Türküm Diyene!

Mal sattığınız kişi aldığı malın faturasını neden takip etmiyor. Suçlu kim haksız çıkarsa odur. Kendinizi savunduğunuz önemli. Kargo ile göndereceğiniz faturaları önce fakslamanız ya da taratıp mail atmanız faydanıza olacaktır.

Geçmiş olsun...
    Bilgi paylaştıkça artar, sakladıkça değerlenir. Saklaman gerekeni de Paylaşman gerekeni de iyi bil.

ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sayın Aşkın Bulduk,

TTK'ya göre kargo ile teslim yasal tebligat sistemleri içinde değildir. Mail yolu da böyle. Sadece teslim raporu alınmış olan fax kısmen belge sayılabilir ancak faxladığınız belgenin doğru belge olduğunu ispat etmek zorundasınız.

Mutabakat TTK açısından ve Borçlar yasası açısından önemlidir, gönderdiğiniz mutabakat mektubuna mutabık olup olmadığına dair cevap yazmazlarsa gönderdiğiniz bakiyede mutabık oldukları anlamına gelir, ancak bunun da en azından taahhütlü mektupla yapılmış olması gerekir.

Alıcı borcunu takip etmekle yükümlüdür, aldığı malın faturasını da takip etmek yükümlülükleri arasındadır. Ulaşmamış faturaya yeni tarihli fatura talebi iyice bir hastalık halini aldı, bu da başlıca bir sorun artık. Sakın yapmayın. Fauranın bir örneğini gerekiyorsa noter kanalıyla hazırlayıp taahhütlü olarak gönderin.

Hukuk yolu açık ancak bu başka bir süreç.

Saygılar,
    Kevork
    aşkınbulduk ve prisoner bunu beğendi.

resmi evraklar (fatura vb.) eski usül dediğimiz, posta yoluyla iadeli taahhütlü gönderilir ki ulaşıp ulaşmadığına dair elinizde resmi bir dayanak olsun.. bu durumda eline fatura ulaşmayan mükellefi sorumlu tutamazsınız değil mi?
    Bürokrasi artık yeterrr!<br />kurtar bizi Deli Dumrul, bunlar senden bile beter...

Sayın Husok,

Sorumluluk meselesini 5 sayılı cevabın üçüncü paragrafında yazmıştım. Alıcı da sorumludur.

Saygılar,
    Kevork

Alıntı aşkınbulduk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2-3 ay önce faturasını kesip,kargo ile gönderdiğim faturalar bugün kargo tarafından adrese ulaşmadı diye geri geldi.

ben bunları BS formunda bildirdim.karşı taraf haliyle bildirmedi.

şimdi alıcı benden yeni tarihli fatura istiyor.

ben b formunu yaparken alıcıları aramam.satıcıları arar mutabakat yaparım ?

burda sorumluluk kimde ?

ben alıcıyla mutabakat yapmak zorundamıydım.kestiğim faturanın müşteriye ulaşıp ulaşmadığını takip etmek zorundamıyım ?
    Malesef bazı meslek mensubu bu şekilde mutabakat yapmakta,görüş olarak mutlaka alıcılarla'da mutabakat yapılmalıdır.

merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Siz alacağınızı tahsil ettiniz mi? Eğer tahsil etti iseniz "ft ne oldu?" sorusunu vakti zamanında alıcının yapması gerektiği için sorumluluk tamamen ondadır.
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

Alıntı merkür2 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Siz alacağınızı tahsil ettiniz mi? Eğer tahsil etti iseniz "ft ne oldu?" sorusunu vakti zamanında alıcının yapması gerektiği için sorumluluk tamamen ondadır.
    Sayın Merkür2,

Sizin para almış olmanız birşeyi ispatlamaz. Karşı taraf avans ödediğini de iddaa edebilir. Siz malı teslim ettiğinizi, faturayı günün gününe teslim ettiğinizi ispat etmek zorunda kalırsınız. Bu tür hukuki süreçler de birhayli uzun sürer. Ticaret mahkemesine gider gelirsiniz.

Teslimatla ilgili faturayı kesmiş olmanız da ispat yolu değildir, örneğin İrsaliyeyi kesmiş ve elinizdeki nüshalara alıcının adına hareket edenin adı soyadı ve imzasının bulunup bulunmadığı yada yasal evraklarla kargo yada nakliye şirketine teslimatı yaptığınızı dahi ispat etmek zorundasınız.

Kısaca Bu hikayedeki faturanın kargo ile iletilmesi yanlış bir başlangıç olarak ciddi sıkıntı yaratabilir. Ve sorumluluk da kolayca karşı tarafa yüklenebilir değil.

SAygılar,
    Kevork

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)