kamu işçi maaş

Konu: Genel Giderlerden Yapılmakta Olan İnşaata Aktarılacak Pay

Genel Giderlerden Yapılmakta Olan İnşaata Aktarılacak Pay

merhabalar
    inşaat firması kendi arsası üzerine yapmakta olduğu bina inşaatına genel giderlerden pay aktarmalımıdır.
    inşaat işiyle aynı dönemde proje gelirleri vardır.
    genel giderlerden yıllara sari işlerde pay verilir diye düşünüyorum fakat buradaki yıllara sari iş taahüt işimi olmalı yoksa biryıldan fazla süren inşaat işimi?

ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı deniz9 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    merhabalar
    inşaat firması kendi arsası üzerine yapmakta olduğu bina inşaatına genel giderlerden pay aktarmalımıdır.
    inşaat işiyle aynı dönemde proje gelirleri vardır.
    genel giderlerden yıllara sari işlerde pay verilir diye düşünüyorum fakat buradaki yıllara sari iş taahüt işimi olmalı yoksa biryıldan fazla süren inşaat işimi?
    Sayın Formdaşım

Genel Giderlerden inşaat işlerine pay aktarılır.Burda işin taahhüt veya Yıllara Sari İnşaat işi olmasının bir önemi yok.Ayrıca bu pay verme işi ihtiyaridir.Fakat pay verilmesi işin maliyetinin doğru hesaplanmasına yarar.Örneğin Şirkete ait bir Kamyonun inşaat işinde kullanılması veya bir makinenin vb. veya Elektrik veya Su giderlerinin,burda yazdıklarım birkaç tane basit örnek önemli olan akatrılacak olan giderlerin bu işle ilgili illiyet bağı ve tutarlı olmasıdır.

Saygılarımla
    FERHAT

koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı ferhat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın Formdaşım

Genel Giderlerden inşaat işlerine pay aktarılır.Burda işin taahhüt veya Yıllara Sari İnşaat işi olmasının bir önemi yok.Ayrıca bu pay verme işi ihtiyaridir.Fakat pay verilmesi işin maliyetinin doğru hesaplanmasına yarar.Örneğin Şirkete ait bir Kamyonun inşaat işinde kullanılması veya bir makinenin vb. veya Elektrik veya Su giderlerinin,burda yazdıklarım birkaç tane basit örnek önemli olan akatrılacak olan giderlerin bu işle ilgili illiyet bağı ve tutarlı olmasıdır.

Saygılarımla
    FERHAT
    Saygıdeğer dostum Ferhat Bey bu görüşünüze ne yazık ki katılamıyorum. Zira yapılan inşaatın YYİO olması ile kendi arsası üzerine yapılan inşaat arasında genel yönetim giderlerinden pay vermek arasında çok büyük farklar vardır.

1-YYİO durumu varsa genel giderlerin dağıtımı GVK md.43/1'e göre dağıtılır.

2- Kendi arsası üzerine satmak amacıyla bina inşa ediyorsa, bu şirket için imal edilen bir emtiadır bu durumda da GVK md.275/4'e göre hareket etmek gerekir.

Şimdi her iki duruma ayrı ayrı bakalım.

GVK md.43/1,

"1. (5024 Sayılı Kanunun 7'inci maddesiyle değişen bent: Yürürlük;01.01.2004) Yıl içinde birden fazla inşaat ve onarma işinin birlikte yapılması halinde, her yıla ait müşterek genel giderler bu işlere ait harcamaların (enflasyon düzeltmesi yapılan dönemlerde düzeltilmiş tutarlarının) enflasyon düzeltmesine tâbi tutulmuş tutarlarının birbirine olan nispeti dahilinde;(*)"

Demek ki YYİo varsa genel giderleri proje maliyetlerine göre orantılı olarak dağıtacağız.

İkinci durumda ise VUK md.275/4 uyarınca genel giderlerden pay vermek, işte o zaman ihtiyari.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi
    Saygıdeğer dostum Koray bey

**Genel Giderlerden inşaat işlerine pay aktarılır.Burda işin taahhüt veya Yıllara Sari İnşaat işi olmasının bir önemi yok

--Bu cümledeki kastım.Eğer iş Yıllara yaygın ise (Sizden alıntı YYİO durumu varsa genel giderlerin dağıtımı GVK md.43/1'e göre dağıtılır.Benim örneğim Şirkete ait Kamyonun kullanılması işi )

2- Kendi arsası üzerine satmak amacıyla bina inşa ediyorsa, bu şirket için imal edilen bir emtiadır bu durumda da GVK md.275/4'e göre hareket etmek gerekir.

--(Benim mesajım Kendi arsası üzerine bina inşa edilmesini kast ederek ) Ayrıca bu pay verme işi ihtiyaridir.Ayrıca Yönetim Giderlerinin Elektrik,Su varsa diğer giderler v.b.

Anlatımım bozuk olmuş haklısınız okuyunca bende anlamadım.

konu kendi arsası üzerine satmak amacıyla yapılan inşaat işi o halde vuk 175/4 e göre işlem yapmak gerekiyor (ihtiyarilik söz konusu)
    Teşekkür ederim sn ferhat ve sn koraykarakaya. iyi çalışmalar

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)