kamu işçi maaş

Like Tree6Beğeni

Konu: 2013 yılı yevmiye defteri hakkında,

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

2013 yılı yevmiye defteri hakkında,

Sevgili forumdaşlar selamlar.
    Öncelikle herkese iyi bayramlar dileyerek bir konuda görüşlerinizi almak istiyorum.

16.05.2013 tarihinde kurulmuş bir şirket var.01.07.2013 itibariyle anlaşma yaparak müşavirlik hizmetini devir aldım.Diğer müşavir arkadaşımız mayıs ve haziran kayıtlarını resmi yevmiye ve kebir defterlerine yazdırarak ve bu ayki geçici vergi beyanını da onaylayarak belgeleri teslim etti.
    Ben 30.06.2013 mizanını mahsup fişi şeklinde girerek temmuz itibariyle kayıtlara devam edebilirim ama bunu yapmak istemiyorum.2 aylık kaydında program kayıtlarında olmasını istediğimden (farklı program kullanıyoruz) kayıtları baştan,yazılı deftere bağlı kalarak tekrar girmek istiyorum.
    Fakat gördüm ki kayıtlarda,önemli bulduğum bazı hatalar var.Evet,belki bu hatalar beni ilgilendirmiyor ama iş prensibim gereği,hatalı kayıtların üzerine de devam etmek istemiyorum.Bulduğum hatalar şu şekilde;
    1- Şirket 16.05'te kurulmuş iken,kayıt ve yevmiye maddeleri 09.05'te başlamış (belge tarihine göre kayıt edilmiş.Defterlerde zaten 16.05 te tasdik edilmiş.)
    2- Şirketin kuruluş giderleri direk 7'li hesaplarda giderleştirilerek aktifleştirilmiş ve ödeme tarafı kasa kullanılmış.Yani geçici vergide giderler haliyle fazla hesaplanmış.262 ve ortaklar hesabı kullanılmamış.
    3- Sermaye blokesi kasa hesabına yapılmış.
    4-Çok basit ve uygun bulmadığım hesap planı açılmış.
    Bunlar ve benzeri sebeplerle ben bu defteri baştan yazmak istiyorum.Zaten yevmiye defteri çıktısı 30 sayfa.Tabi bu arada son mizanı girip,daha sonra tashih maddaleriyle kayıtları düzeltebilrim,bu da bir seçenek.Ama bu hesap planına bağlı kalmak istemiyorum.
    Sorum şudur.
    Ben bu yazdırılan 30 sayfalık defteri hiç görmesem,ve kayıtları baştan itibaren kendi bildiğim şekilde kayıt etsem bir sorun olur mu?Yani defter 30.06'ya kadar yazılmışken,benim kayıtlarımla tekrar 16.05'te dökümler başlasa,önceki dökümlere de iptal çeksem,bir sorun olmaz diye düşünüyorum.
    Yani defteri hiç yazılmamış kabul ederek,yeniden yazacağım.Böyle mi yapayım yoksa kayıtları aynen girip,tashih maddeleriyle mi düzeltme yapayım.
    Siz ne dersiniz.
    Şimdiden teşekkür ederim.
    Saygılar
    Candostum bunu beğendi.

Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Bende ilgiyle cevap verecek bir üstad bekliyorum. Güzel bir soru sormuşsunuz Tahsin Bey sayenizde bizde birşeyler öğrenmiş olacağız.

Size ve tüm alomaliye ailesine hayırlı bayramlar olsun inşallah

Tşk.ederim sayın candostum.Bende bayramınızı tebrik ediyorum.
    Aslında sizde (belki farkında olmadan) bir hususu belirtmeme fırsat yarattığınız için tşk.ederim.
    Tabiki bahsettiğim konuyu foruma danışmadan kendi kendime cevaplayarak işlemi yapmam mümkün.İki seçenekten birini seçer,işi bitiririm.Ama amaçlarımızdan biri de diğer arkadaşların da biraz bilgilenmesini sağlamak olmalı.O nedenle bazı konuları foruma danışmak,arkadaşlarında görüşlerini almak için sormak hem kendimiz hemde diğer arkadaşların bilgilenmesini sağlayacaktır.
    Tşk.ederim,saygılar.
    Candostum bunu beğendi.
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Alıntı twolf Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tşk.ederim sayın candostum.Bende bayramınızı tebrik ediyorum.
    Aslında sizde (belki farkında olmadan) bir hususu belirtmeme fırsat yarattığınız için tşk.ederim.
    Tabiki bahsettiğim konuyu foruma danışmadan kendi kendime cevaplayarak işlemi yapmam mümkün.İki seçenekten birini seçer,işi bitiririm.Ama amaçlarımızdan biri de diğer arkadaşların da biraz bilgilenmesini sağlamak olmalı.O nedenle bazı konuları foruma danışmak,arkadaşlarında görüşlerini almak için sormak hem kendimiz hemde diğer arkadaşların bilgilenmesini sağlayacaktır.
    Tşk.ederim,saygılar.
    Aynen ağabey çok haklısın, şimdi ben bir üstadın vereceği cevaba göre emin ol çok şey öğrenmiş olacağım. Aslında senin yazdıkların ve önerilerin de çok şey öğretti. Teşekkürler paylaşımlar için ilgi ile takipteyim

merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Kayıt nizamına uymamaktan ceza yersiniz.
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sayın Twolf ben sadece 2'nci madde hakkında yorum yapmak istiyorum şimdilik. Kuruluş ve örgütlenme giderlerinin kurumlar vergisi mükellefleri için aktifleştirilmesi zorunlu değil ihtiyaridir.

VUK md.282;

"Kurumlarda aktifleştirilen ilk tesis ve taazzuv giderleri mukayyet değeri ile değerlenir.
    Bu değer, ilk tesis ve taazzuv için yapılan giderlerden fazla olamaz.

Kurumun tesis olunması veya yeni bir şubenin açılması veyahut da işlerin devamlı bir surette genişletilmesi için yapılan ve karşılığında maddi bir kıymet iktisap olunmıyan giderler bu cümledendir.

İlk tesis ve taazzuv giderlerinin aktifleştirilmesi ihtiyaridir.

Gerçek veya tüzel kişilerde peştemallıklar da mukayyet değerleriyle değerlenir."

Bu konuda sıkıntı yok, ama diğer maddeler gerçekten çok sıkıntılı olmuş.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sözümü tutamıyorum kısa süre sonra Doğru olan eski kayıtları yok sayarak hareket etmek değil muhasebe ilkelerine göre düzeltme kayıtları yapmaktır. Zaten VUK md.217 de böyle der.

"Yevmiye defteri maddelerinde yapılan yanlışlar ancak muhasebe kaidelerine göre düzeltilebilir. Diğer bilumum defter ve kayıtlara rakam ve yazılar yanlış yazıldığı takdirde düzeltmeler ancak yanlış rakam ve yazı okunacak şekilde çizilmek, üst veya yan tarafına veyahut ilgili bulunduğu hesaba doğrusu yazılmak suretiyle yapılabilir.Defterlere geçirilen bir kaydı kazımak, çizmek veya silmek suretiyle okunamaz bir hale getirmek yasaktır."

Bunu yapmaz iseniz en hafifi VUK md.352/6'ya göre kayıt nizamına uymamaktan I derece usulsüzlük cezasından başlar iş, katı bir vergi inceleme elemanına denk gelirseniz VUK md.359/a-1'e göre muhasebe hilesine kadar gider, tabi sizin payınıza da VUK md.360 uyarınca iştirak suçu düşebilir.
    Konu koraykarakaya tarafından (07.Ağustos.2013 Saat 19:30 ) değiştirilmiştir.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

Sayın merkur2 ve Koray Bey tşk.ederim öncelikle
    Evet,haklısınız,defter basılı olmasaydı,al baştan yapabilirdim ama maalesef ki basılı iki aylık kayıt var.Bu durumda en akıllıca hareket,o kayıtları baz alıp,sonrasında hatalı olanları tashih maddeleriyle düzeltmek olacaktır.Hatalı işlem ve kayıtları tesbit edip,01.07 itibariyle bunları düzeltmekle işe başlamalı ve defteri güncel hale getirmeliyim.
    İlginize tekrar tşk.ederim.
    Saygılar

Bu arada bir düzeltme yapayım..
    İlk yorumumda "bu hatalar beni ilgilendirmiyor" demekle sanıyorum hata ettim.
    Nitekim sözleşme yapıp görevi devir almakla,içinde bulunulan yıla ait,devirden önceki sorumluluğu da devir almış bulunmaktayım.Yani hatalı olan 2 aylık kaydı o haliyle bırakarak ve sonrasında düzeltmeyerek "bana ne,benim dönemim değil" diyemem.
    Bu yanlışlığı da düzeltmek istedim.
    Saygılar

Merhaba
    Ben de beğenmediğim hesap planını kullanmak istemem açıkçası ve böyle bir durumda şöyle yapardım. Öncelikle son mizanı programıma aktarıp, düzeltme kaydı gerekenleri düzeltip hatalı veya kötü açılmış hesapları yine düzeltme adı altında istediğim hesaplara aktarırdım. Sevgi ve saygılar

Smmm Hasan Çakmak

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)