kamu işçi maaş

Like Tree1Beğeni
  • 1 Post By bulent249

Konu: Şirketin Ev Kiralaması

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Eylül.2013
    Mesajlar
    1

    Exclamation Şirketin Ev Kiralaması

    şirketimiz 1 senelik olarak personeli için istanbulda ev kiralamış bulunmakta
    ev eşyalı bir reszidanstır

    yanlız burada ki husus kira sözleşmesinde personele tahsis edilmek üzere kiralanmıştır gibi bir ibare ve personelin adı geçmemektedir


    sözleşmedeki taraflar kiracı şirketimizin kaşesi ve imzası kiraya verenin adı soyadı ve imzası geçmektedir.

    Bu durumda şirket olarak kira stopajı ödemesi yapacakmıyız nasıl bir yol alınacaktır yardımlarınızı rica ederim.


  2. #2
    bulent249 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bulent249 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2006
    Mesajlar
    3.811
    6.Personel İçin "Ev", "Mesken" Mahiyetinde Tahsis Edilecek Konutun Kira Sözleşmesinin Kimin Adına Olması Vergisel Yönden Daha Avantajlıdır?

    Bu gibi durumlarda önerimiz kira sözleşmesinin personel adına olması ve kira tutarının ise maaş olarak ücret bordrosuna dahil edilmesidir. Çünkü;

    a) Kira sözleşmesi işveren tüzel kişi adına olursa ve karşı taraf gerçek kişi olursa, kiraya verenin kira geliri değişmeyecek ama ödenen kira üzerinden stopaj yapılmak zorunda kalınacaktır. Net ödeme yapılacağı brütleştirme yapılacaktır. Brütleştirilen (vergi dahil) tutar ise bu defa net ücret olarak kabul edilmek zorundadır ve bu defada ücret bordrosuna dahil edilerek yeniden vergilendirilecektir.

    Kira tutarı 1.000 YTL. Personele bu tutar verilir ve kira sözleşmesi de personel adına olursa işveren şirket sadece 1.000 YTL net ücreti brütleştirecek ve gerekli yasal kesintileri yapacaktır. (SSK, işsizlik, gelir vergisi ve damga vergisi) Bu durumda 1.000 YTL net ödeme yaklaşık brüt 1.400 YTL olacak, bunun üzerinden 210 YTL sosyal güvenlik kesintileri, 187 YTL de gelir vergisi ve damga vergisi kesintisi olacaktır.

    İş veren adına olursa net kira yine 1.000 YTL Ancak kira stopajı yapılacağı için ilk önce brüt tutar 1.282,05 YTL olacak, kira stopajı olarak ise 282,05 YTL ödenecektir. Ancak 1.282,05 YTL vergili brüt tutar net ücret olarak kabul edilecektir. Gelir vergisi dilimi olarak personelin %15''de olduğu varsayımıyla; 1.282,05 YTL brüt ücret olarak yaklaşık 1.790 YTL olacaktır. Ödenecek sosyal güvenlik kesintisi 268,50 YTL, gelir vergisi ve damga vergisi kesintisi ise yaklaşık 238,96 YTL olacaktır.

    Yani, sözleşme personel adına olursa işveren maliyeti 1.400 YTL, işveren adına olursa maliyeti ise 1.790 YTL olmaktadır.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2006
    Mesajlar
    166
    Alıntı ercankorkmaz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    şirketimiz 1 senelik olarak personeli için istanbulda ev kiralamış bulunmakta
    ev eşyalı bir reszidanstır

    yanlız burada ki husus kira sözleşmesinde personele tahsis edilmek üzere kiralanmıştır gibi bir ibare ve personelin adı geçmemektedir


    sözleşmedeki taraflar kiracı şirketimizin kaşesi ve imzası kiraya verenin adı soyadı ve imzası geçmektedir.

    Bu durumda şirket olarak kira stopajı ödemesi yapacakmıyız nasıl bir yol alınacaktır yardımlarınızı rica ederim.
    **alıntıdır.** detaylar Lebib Yalkn ; Mevzuat Yaymclnda 60. Yl
    Gelir Vergisi Kanunu''nun (G.V.K.) 61. maddesinde yer alan hüküm nedeniyle, personele konut tahsisi yoluyla sağlanan menfaat ücret niteliğindedir. Aynı Kanunun 63. maddesine göre ise konutun tedariki suretiyle sağlanan menfaat konutun emsal kirası ile değerlenir.


    Personele konut tahsisi yoluyla sağlanan ve konutun emsal kirası ile değerlenen menfaat, net ücret olarak kabul edilir. Menfaattin brüt tutarı hesaplanarak bu tutar üzerinden gelir vergisi stopajı hesaplanır ve G.V.K.''nun 40/1. maddesi gereğince genel gider olarak dikkate alınır.

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Kasım.2006
    Mesajlar
    7
    Alıntı mnazif Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    **alıntıdır.** detaylar Lebib Yalkn ; Mevzuat Yaymclnda 60. Yl
    Gelir Vergisi Kanunu''nun (G.V.K.) 61. maddesinde yer alan hüküm nedeniyle, personele konut tahsisi yoluyla sağlanan menfaat ücret niteliğindedir. Aynı Kanunun 63. maddesine göre ise konutun tedariki suretiyle sağlanan menfaat konutun emsal kirası ile değerlenir.


    Personele konut tahsisi yoluyla sağlanan ve konutun emsal kirası ile değerlenen menfaat, net ücret olarak kabul edilir. Menfaattin brüt tutarı hesaplanarak bu tutar üzerinden gelir vergisi stopajı hesaplanır ve G.V.K.''nun 40/1. maddesi gereğince genel gider olarak dikkate alınır.
    sayın mnazif 9. (G.V.K.) Md 23 Ücretlere uygulacak istisnalar bölümünde aşağıdali paragraf geçmektedir,100 m2'nin altındaki daireler ücret olarak değerlendirilmez.
    (Değişik: 4/12/1985 - 3239/42 md.) Genel olarak maden işletmelerinde ve fabrikalarda çalışan işçilere ve özel kanunlarına göre barındırılması gereken memurlarla müstahdemlere konut tedariki ve bunların aydınlatılması, ısıtılması ve suyunun temini suretiyle sağlanan menfaatler ile mülkiyeti işverene ait brüt alanı 100 m2'yi aşmayan konutların hizmet erbabına mesken olarak tahsisi suretiyle sağlanan menfaatler (Bu konutların 100 m2'yi aşması halinde, aşan kısma isabet eden menfaat için bu istisna hükmü uygulanmaz);

  5. #5
    bulent249 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bulent249 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2006
    Mesajlar
    3.811
    sn.sbarak 100 m2 durumu şirketin aktifinde kayıtlı g.menkuller için geçerlidir. 3.şahıslardan yapılan kiralamalarda 100 m2 yi aşıp aşmadığına bakılmaksızın kira bedeli ücret olarak vergilendirilecektir.
    koraykarakaya bunu beğendi.

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Kasım.2006
    Mesajlar
    7
    Değişik: 4/12/1985 - 3239/42 md.) Genel olarak maden işletmelerinde ve fabrikalarda çalışan işçilere ve özel kanunlarına göre barındırılması gereken memurlarla müstahdemlere konut tedariki ve bunların aydınlatılması, ısıtılması ve suyunun temini suretiyle sağlanan menfaatler..Benim bu maddeden anladığım;3.şahıslardan yapılan kiralamalarda ve şirketin aktifinde olan ve 100 m2 altındaki konut kiralamalarında, Ücret olarak değerlendirmek gerekmediği görüşündeyim...


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Şirketin ev kiralaması
    Konu Sahibi Ant Z Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 7
    Son Mesaj : 02.Temmuz.2012, 22:26
  2. Cevap: 1
    Son Mesaj : 12.Kasım.2011, 21:23
  3. Bir Şirketin Taksi Plakası Kiralaması
    Konu Sahibi SEMIHTASKIN Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 27.Ekim.2009, 08:53
  4. Şirketin Araba Kiralaması
    Konu Sahibi sofist Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 24.Kasım.2006, 20:47
  5. Şirketten, Şirketin Araba Kiralaması
    Konu Sahibi serhat durmus Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 05.Ekim.2006, 16:32

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36