kamu işçi maaş

Like Tree6Beğeni

Konu: Naylon Fatura Vakası.

Exclamation Naylon Fatura Vakası.

İyi çalışmalar üstadlar yoğun bir günde detay bir sorunu sizlerle paylaşmak istiyorum.

Tanıdığım vasıtasıyla bir eski mükellef yanıma geldi 2009 yılında yaklaşık toplamda 150.00 lik 5 adet sahte fatura kullandığı tespit edilmiş.

Bu şahıs aynı yıla ait defterin tastikini yaptırmamış. Vergi ziyalar vs vs tüm cezalar kesilmiş bu kısma değinmeyeceğim..

Karmasık bir şekilde ifade etmiş olsamda kısaca; tastik ettirimemiş bir defter var bunu geçtim 5 adet naylon faturanın giderinin kdv'sinin ödenmesi istenmekte, bunun iptal ettirilebilmesi mümkün olabilir mi ?

Tastik ettirlmeyen bir defter için gider kdv'ler kullanılamayacağı gerçeği varken.
    Konu weronx tarafından (24.Aralık.2013 Saat 12:18 ) değiştirilmiştir.

Bu dairede ki yetkili kişi isimde verseymiş tam olurmuş.
    Şaka gibi

Sayın prisoner işin aslına bakılması gerekirse usül anlamında yardımcı olunmuş art niyet aramamak gerekir saygılar. İşin muhteviyatına tam olarak burada değinmem mümkün olmadığı için peşin hükümlü olmak yanlış.

Yo hayır hüküm vermek gibi bir niyetim yoktu, yanlış anlamışsınız.
    Böyle bir durumun acaba nasıl düzeltileceği hakkında, "iyi bir müşavir düzeltebilir" kısmına yorum yaptım.

AYSE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    AYSE isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Kapalı kapılar ardında ki konuşmaları deşifre etmiş oluyorsunuz.
    Ölüm varsa bu dünyada.. zulüm var.

Ayşe hanım nasılki 2008 yılındaki bir ba-bs cezası iptal ettirilebiliyorsa dava edip bu konudada böyle bir yol gösterilmiş olunabilir defişifre edilen bir durum yok .. Anladığım kadarıyla garanti verilmiş değil .. Usulen vergi mahkemesine dava edilmesi gerek miyor mu nerede garanti ?
    Konu weronx tarafından (24.Aralık.2013 Saat 12:17 ) değiştirilmiştir.

Alıntı weronx Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İyi çalışmalar üstadlar yoğun bir günde detay bir sorunu sizlerle paylaşmak istiyorum.

Tanıdığım vasıtasıyla bir eski mükellef yanıma geldi 2009 yılında yaklaşık toplamda 150.00 lik 5 adet sahte fatura kullandığı tespit edilmiş.

Bu şahıs aynı yıla ait defterin tastikini yaptırmamış. Vergi ziyalar vs vs tüm cezalar kesilmiş bu kısma değinmeyeceğim..

Karmasık bir şekilde ifade etmiş olsamda kısaca; tastik ettirimemiş bir defter var bunu geçtim 5 adet naylon faturanın giderinin kdv'sinin ödenmesi istenmekte, bunun iptal ettirilebilmesi mümkün olabilir mi ?

Tastik ettirlmeyen bir defter için gider kdv'ler kullanılamayacağı gerçeği varken.
    hayır........

"tastik ettirimemiş bir defter var bunu geçtim 5 adet naylon faturanın giderinin kdv'sinin ödenmesi istenmekte, bunun iptal ettirilebilmesi mümkün olabilir mi ?"
    burada anlatmak istediğiniz veya o kişinin hangi olaya binaen o cevabı verdiği tam anlayamadım ancak anladığım kadarıyla şöyle söyleyim.

Defter tasdiki yapılmamış. İncelemeden geçen ve sahte değerlendirilen faturalar nedeniyle inceleme raporu çıkmış ve cezaları kesilmiş.
    Tasdiki olmayan deftere işlenen kayıtlar yok hükmünde olup geçersizdir dolayısıyla inceleme elemanı defter kayıtlarını esas almaz. inceleme raporunda bu hususları göz önüne alarak sahte belgelerle birlikte bir matrah çıkarır sahte belgelerinde hiçbir suretle indirimi sözkonusu olamaz dolayısıyla geçersiz yok hükmünde olan bir deftere kayıtı mümkün değildir.

Şayet defter tasdiki olsaydı vergi daireleri sizden kullanmış olduğunuz sahte belgeleri kayıtlarınızdan çıkarılmasını böylece indirim konusu yapılmamasını talep edebilirlerdi.
    prisoner ve weronx bunu beğendi.

Teşekkürler Samsun maliye bende sizinle aynı fikirdeyim fakat bana iyi bir mali müşavir işi halleder diye söyleyince üstadlara danışmak istedim teşekkürler.

ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi
    Sayın Arkadaşlar,

Bu konu ilginç, weronx un sözüne de katılıyorum aslında defterler onaylı değil o zaman bırakın birkaç faturayı ilgili yılın tüm KDV reddedilir. Daha ilginç olanı da bu gibi bir durumda mutlaka karşı inceleme yapılır ve defterlerin burada onaysız olduğu görülür. Bu nasıl kaçmış gözden hayret. Yada gelen bilgi eksik. Zaten defter tasdiği olmadığına göre doğrudan Res'en Takdir kesin sonuçtur. İhtimal ki gelen bilgilerde eksiklik var.

Bir tek konu var ki onu söyleyebilirim. Kullanılan faturaların naylon oluşu kesen firma kökenlidir. Kullanan firma gerçekten bu ürünleri kullanıyorsa ve bunu ispat edebiliyorsa hem inceleme elemanı hem de gerektiğinde mahkeme Kurumlar vergisi açısından (veya gelir) bir sorun olmadığına hükmedebilir. Ama gerçekten bilgiler eksik.

Ayşe hanım,

Kapalı kapılar olarak değil de (espri yaptığınızı anlıyorum tabi) Vergi Dairesinin ve dolayısı ile çalışanlarının sadece vergi alanın değil vergi verenin de haklarını koruması gerektiğini düşünüyorsak, boşboğazlık değil doğru bir yol gösteriminde bulunmaları da gereklidir.
    prisoner ve weronx bunu beğendi.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)