kamu işçi maaş

Konu: Fiilen Kapanmış İşletmeye Beyanname Vermemekten Dolayı Usulsüzlük Cezası Hakkında

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Ocak.2014
  Mesajlar
  2

  Question Fiilen Kapanmış İşletmeye Beyanname Vermemekten Dolayı Usulsüzlük Cezası Hakkında

  Arkadaşlar yaklaşık 4 sene önce 6 ay kadar bir emlakçı dükkanını çalıştırmıştım. Daha sonra iş olmadığından dolayı dükkanı kapattım. Ancak o dönemki maddi şartlardan dolayı vergi borcunu ödeyip resmi olarak kapatamamıştım. Fiilen kapattım. 4 gün kadar önce 54 adet VUK 355 maddesi uyarınca usulsüzlük cezası ihbarnamesi geldi. Toplam 30 bin lira civarında ceza kesilmiş. Vergi borcumu bir sene kadar önce taksitlendirip ödemiştim. Ama bu ceza gerçekten şok etkisi yarattı. Bu cezaya nasıl itiraz edebilirim ya da dava açabilirim? Lütfen yardımcı olun.


 2. #2
  Üyelik tarihi
  Ağustos.2010
  Mesajlar
  209
  yapılacak bir şey yok tahakkuk servisinden öğrendikten sonra dava edeceksiniz
  vergi dairesinin uygulaması doğrudur kapanış bildirgesi verilmemiş içeriye yoklama memuru gelip tutanak tutmamış
  işletmenin kepengini indirmek tek başına yeterli olmuyor kapatmak için idarenin de kapanışı uygun görmesi lazım
  kapanan işletmenin kapandığı halde bir yıl vergi dairesi işlemleri devam ediyor

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Eylül.2011
  Mesajlar
  526
  Yakınınızdaki bir meslek mensubundan hizmet almanızda yarar var.Eski tarihli kapattığınız dönem ile ilgili işi terk dilekçesi veriniz.Çalıştırdığınız işyeri elektrik su telefon aboneliğinden silinişleri alıp idareyi ikna için veriniz.Aynı yerde başka bir işyeri açılmışsa onun vergi nosunun öğrenerek tek adreste iki işyeri olamayacağından bahisle idareyi ikna etmeye çalışınız idare başka bir yerde faaliyetinizide belgeleyemiyorsa işleme alacaktır.İşi terkten sonra bir işyerinde işçi olarak çalışmaya başladı iseniz belgelendirerek ikna işlemini yapınız.İdare işyerinizde yoklama yapmış olabilir ev adresinizde vergi dairesinde varsa size beyana çağrı yazıları gelmesi gerekirdi çağrıların size ve eşinize aile adresine tebliğ edilmiş olması lazım eksik tebligat varsa , beyana çağrı yapmadı ise idare kusurludur belki sizden sonra açılan işyeri sahibi ile tutanak yapılmıştır olur ya hasta olabilirdiniz tutuklu olabilirdiniz cevap veremeyecek durumda olabilirdiniz bunlarıda göz önüne almak lazım.Ancak beyana çağrı geldi ise idare aradı cevap vermedi iseniz ilgisiz kalıp efelik yaptı iseniz biraz uğraşacaksınız demektir.İşe başlamada dilekçe verdiğiniz gibi terktede dielkçe vermeniz gerekirdi hiç olmazsa ptt den taahhütlü olarak ben işi bıraktım arz ederim demeniz yeterli idi işi terk para ile değil borcu olanında işi terk işlemi yapılıyor.Binlerce vergi mükellefi var idare hepsine çok zaman ayıramıyor mükellefinde görevlerini yapması lazım yapmamışsınız son çare olarak beyanname vermemekten ceza kesilmiş.İdare birazda ilgisiz mükellef uğraşsın diye emsallerinden yüksek bir tarhiyatı takdir komisyonu kisvesi ile tarhediyor.Eski yllara ait olduğu yeni tebliğ edildiği için 6111 sayılı kanunun indirimlerinden faydalanıp ucuza halledebilirsiniz.Ama işi terk isbat edilir ve kabul görürse düzeltme yolu ile tüm cezaları kaldırtabilirsiniz idare kendi hatasını düzeltebilir yapmazlarsa mahkemede kazanabilirsiniz veya indirimli olarak kabullenip ödeyebilirsiniz.Size bir meslek mensubu faydalı olacaktır.İşi bırakınca muhasebecenize ne yapacağız diye sormanız çözüm için yeterli idi.Geçmiş olsun.
  Konu Hasan ER tarafından (04.Ocak.2014 Saat 12:03 ) değiştirilmiştir.

 4. #4
  Üyelik tarihi
  Ağustos.2010
  Mesajlar
  209
  evet iyi niyet karinası her zaman hakim olabilir bütün hukuksal işlemlerde
  ama vergi dairesi bu tür işlerde beyannameni gönder sınra kapatayımda kararlı ki ceza tahakkuk ta etmiş özel usulsüzlük cezasından kurtuluş fazla mümkün değil örnek sayısı az, mahkeme kararları beyanname göndermeme cezasını sildiğine dair kararlar heryede dolaşıyor ama o da kesin izlenen bir işlem değil eğer bu cezalar silinebilseydi vergi dairelerinde ,mahkemelerde beyanname göndermeme için bir çok dava açılmazdı

  tarafıma gelen özel usulsüzlük cezasını açık açık haklı olduğum halde 2 ayda itirazla silebildim kolay değil vergi dairesinini alacağından vazgeçmesi

 5. #5
  Üyelik tarihi
  Ocak.2014
  Mesajlar
  2
  Hasan ER, AKDENİZ36 kıymetli bilgileriniz ve önerileriniz için çok teşekkürler.

  Ben de bugün bir vergi müfettişinden bilgi aldım. Kendisi; fiilen kapattığıma dair bilgi ve belgelerle (kontrat, yeni işletme sahibinin kontratı vs.) dilekçe yazarsam dairenin bunu dikkate alıp cezaları kaldırabileceğini söyledi. Zaten 2010 yılında re'sen terk yapılmış ancak 2008-2010 arasında cezalar kesilmiş. Eğer bu dönemde dükkanımın fiilen kapalı olduğuna ikna edebilirsem daire re'sen terki geriye çekebilirmiş. Bu yolu deneyeceğim. Tekrar teşekkürler.

 6. #6
  Üyelik tarihi
  Eylül.2011
  Mesajlar
  526
  Zamanınız bir ayla sınırlı vakit kaybetmeyin.İdare genelde kendi hatasını düzeltmek istemez mahkemede uğraşsın tavrındadır çünkü amirine zamanında yoklama tebligat görevi yapmadığı gerekçesini anlatamaz.İşi terk başlama beyana ve yoklama meurunun tesbitine işe başlama ve bırakma belirtilerine tabidir fiilen yapılmayan olmayan dükkana beyan olmaz.
  En ucuz yöntem terk kabul edilince düzeltme talebi ile vuk 116-117-117-119-121-122 maddeleri göre idarenin düzeltme yolu ile kendi hatasından doğan cezaları kaldırmasıdır yazdığım gibi pek yapmak istemezler.Son bir müşterimde B
  formunda sonucu değiştirmeyen belge sayısında artış yapan düzeltmelerde idare ceza yazılmaz diye 1.6.2012 de iç genelge çıkarmasına rağmen biz tesbit etse idik evet siz düzelttiğiniz için olmaz tezi ile düzeltme dilekçesini almamış tarhiyatı yapan muavin dilekçeyi getiren mükellefi 376 lı talebe ikna edip kendi yaptığı hatayı düzeltmekten kurtulmuştur.İç genelgede düzeltirsen ceza alırım demiyor idare aynı konuda farklı 2 uygulama yapmaz yapamaz m. muavini kısa düşünüp böyle yorumluyor müşteride itimat edip teslim oluyor. Kolay gelsin.
  Konu Hasan ER tarafından (08.Ocak.2014 Saat 13:46 ) değiştirilmiştir.

 7. #7
  Üyelik tarihi
  Eylül.2011
  Mesajlar
  526
  Uygulama yasal olarak her yerde aynı olması gerekir ama zaman zaman idarede görev alanların olaylara bakış açıları ve değerlendirmeleri farklı olabilmektedir .Soru sahibi sonucu burada yazarsa bulunduğu ildeki idareyi temsil edenlerin bakış açılarınıda öğrenmiş oluruz.
  Konu Hasan ER tarafından (09.Ocak.2014 Saat 18:57 ) değiştirilmiştir.

 8. #8
  Üyelik tarihi
  Temmuz.2013
  Mesajlar
  75
  Dükkanı kapatıp gitmeniz resmi olarak kapattığınız anlamına gelmemektedir ancak idare 2004/13 uy iç gen ile ve 5226 s k 6 mad hükmüne istinaden resen terk işlemini gerçekleştirmektedir. Maddede belirtildiği üzere terk tarihi de ilk yoklamanın tarihi olarak esas alınacaktır.
  Yukarıda açıklamalarda idarenin beyana çağrı mektubu göndermesi gerektiği aksi takdirde kusurlu olduğundan bahsetmiştir ki bu husus yanıltıcı durumdur. İdarenin eskiden olduğu gibi beyana çağrı mektubu gönderme yükümlülüğü bulunmamakta olup beyan esaslığı ilkesince bu uygulamadan vazgeçilmiştir. Dolayısıyla izahat yazıları beyana çağrı mektubu değildir. İdareninde böyle bir zorunluluğu yoktur . Danıştay kararlarında da belirtildiği üzere 5 yıl boyunca bu çalışmalarını yapabilir.
  Aynı adreste iki işyeri olmayacağı belirtilmiş ancak kanunen böyle bir yasak ben göremedim kaldı ki uygulamada da mümkün olabilmektedir . İş nevi bu durumda önemlidir. Dolayısıyla bu iddiada sizi haklı çıkarmayabilir. Ayrıca başka bir yerde işe başlamış ancak adres değişikliğini de bildirmemiş olabilirsiniz idare bunu bilemez.

  Yine belirtmek isterim ki idare şayet ilk yoklama tarihine göre sizi terk etmiş ve bilinen tüm adreslerde yoklama çıkarılmış ise yapmış olduğu işlem yasalara uygun olmaktadır dolayısıyla size red cevap vermesi yerindedir mahkemeler bu konuda idareyi haklı bulmaktadır.

  Ancak idare ile görüşmeniz terk tarihinizi ispatlamaya çalışmanızda bir çözüm yoludur. İdare insiyatif alacaktır .. Bu da idarecinin bunu alıp almama isteğine bağlıdır. Kanuni bir yaptırımı yoktur kısaca..
  Konu samsunmaliye tarafından (10.Ocak.2014 Saat 10:12 ) değiştirilmiştir.

 9. #9
  Üyelik tarihi
  Eylül.2011
  Mesajlar
  526
  İdarede görev alanlar genelde icraatlarını ilgilendiren taslakları bakanlık yolu ile dikte ettiriyor konuya hakim olmayan milletvekillerde idare menfeatine yasalaştırıyor.Çıkan değişiklikleri objektiflikten uzak sadece idarenin hizmet kusurlarını personel yok yetişemiyoruz tezine destek amacı ile örten nitelikte.Halka hizmetten çok dikte ettiren buyuran tavırlar oluyor bu kolaycılıktır.Hele bu dönemde sadece tek karar mercii olma hevesinde olanların icraatından hizmet etmek için seçildikleri halka buyuran dikte ettiren tavırlar maalesef her gün artıyor.Kolay yönetilen bir halk yönlendirme hevesi var.Umalımki bir gün objektif tarafsız ve hakkaniyetli uygulamalar yapılmaya başlasın.İyi çalışmalar.

 10. #10
  Üyelik tarihi
  Ekim.2008
  Mesajlar
  1.611
  Merhaba Arkadaşlar;

  Bir mükellef 2009 yılında firmayı devretmiş.Sonrasında 2007 ve 2008 yılı defterleri yeni ortaktan istenmiş.Tebligatı ortağın eşi teslim almış ve hiçbir işlem yapmamış.Defterler devreden firmada(bizde yani).Bilgisi olmadığı içinde beyan etmemiş.Vergi denetmeni bu 2 yıla Resen terk yapıp,3 katı vergi ziyai cezası tahakkuk ettirmiş.

  Bu durumda Vergi mahkemesine gitmekten başka bir çıkış yolu yok değil mi ? Bu bilgiyi nasıl aldınız derseniz,vergi dairesinden vergi borcu aldırırken tespit ettik.2013 ocak vadeliymiş borçlar.

  Yardımcı olursanız sevinirim.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Özel Usulsüzlük Cezası Hakkında
  Konu Sahibi okul muhasebecisi Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 8
  Son Mesaj : 24.Ocak.2017, 09:34
 2. Cevap: 9
  Son Mesaj : 17.Mayıs.2013, 19:38
 3. Usulsüzlük Cezası
  Konu Sahibi smmm ilhan Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 21.Mart.2006, 11:37
 4. Aynı Kusurdan Dolayı 2 Ayrı Usulsüzlük Cezası Kesilebilirmi?
  Konu Sahibi tavlu Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 16.Mart.2006, 09:52
 5. Özel Usulsüzlük Cezası Hakkında (acil)
  Konu Sahibi AFA Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 22.Eylül.2005, 09:17

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36