kamu işçi maaş

Konu: Televizyon Sektörü - Medya

Televizyon Sektörü - Medya

Merhaba,
    Araştırmama rağmen bir sonuca varamadığım konuyu paylaşmak istiyorum.
    Dizi sektöründe kamera arkasında çalışan bir yakınım normalde çalıştığı yapım şirketi tarafından sigortası yapılırken, bu sefer sigortasına karışmak istemeyen ve ödediği ücret karşılığında fatura ya da makbuz isteyen bir yapım şirketiyle 1 yıl için çalışmaya başlayacak.
    Bu kişi bana geldi ve ne yapması gerektiğini sordu ve ekipten bir kaç kişiyle toplanıp limited şirket mi kursa daha mı iyi olur dedi.
    Çevresinde bazıları serbest meslek makbuzu kesiyormuş. (O kişiler tam olarak ne iş yapıyor bilmiyorum)
    -İlk aklıma gelen gider pusulası oldu ama 1 yıl süreyle düzenli olarak kesilmesi ücrete tabi olup bordrolu çalışan olmasını gerektirir diye düşündüm sonra.
    -4-5 kişi birleşseler adi ortaklık kursalar, bu sefer de kar dağıtımı gerekecek ve herkes aynı oranda ücret almıyor, sakıncalı bir durum olur.
    -Limited şirkete gelince 1 yıl için ltd şti kurmak mantıksız.
    -En olabilir şahıs firması gibi geldi. Hepsi kendi adına ayrı ayrı şahıs firması kurabilir. Bu durumda bağkurlu olacaklar. Peki bu sefer de İşletme hesabı mi olmalı serbest meslek mi? Serbest Meslek kazancına bakıyorum "telif hakları" ya da "ilmi veya mesleki bilgiye dayalı işler" diye geçiyor. Ama bu kişiler, yaptıkları işle ilgili ilmi veya mesleki eğitim, belge,.. vs sahip değiller. Her ne kadar bazı meslektaşlarım serbest meslek makbuzu olabilir dese de, olmaz diyenleri de görüyorum ve ben de serbest meslek kazancı olmamalı diye düşünüyorum. Emin olamıyorum. Dediğim gibiyse o zaman fatura kesecekler. Eğer fatura keserlerse bu sefer de ortada bir iş gücü var, bu durum KDV tevkifatını gerektirir diye düşünüyorum.

İnanın çok araştırdım ama kafamdaki sorular gitmedi.

Bu sektörle ilgili tecrübesi olan meslektaşlarımdan bilgi bekliyorum.

Teşekkürler

ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Alıntı ZİNDAN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Teşekkürler, fakat burada sanatçılardan bahsediyor, onlarınki telif hakkı gibi görülüp serbest meslek kazancı sayılıyorsa, mesela bir kameramanı da mı aynı şekilde kabul etmek gerekir acaba.

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı kdemirbas Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Teşekkürler, fakat burada sanatçılardan bahsediyor, onlarınki telif hakkı gibi görülüp serbest meslek kazancı sayılıyorsa, mesela bir kameramanı da mı aynı şekilde kabul etmek gerekir acaba.

Burda en yakın çözüm serbeset meslek kazancıdır. Yapılan iş kişinin bilgi, görgü, tecrübe ve el emeğine bağlı ise. Ki burda öyle. Serbest meslek kazancıdır.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Yardımlarınız için teşekkürler

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)