kamu işçi maaş

Konu: Fatura Düzenlenme ve Ödeme Süresi

Fatura Düzenlenme ve Ödeme Süresi

Üstadlarım;
    İlçemizde Taşımalı Eğitim yapılmaktadır.
    Bazı konularda bilgilerinize ihtiyacım var. Şöyle ki;
    - Öğrenci taşıması 2013 yılı için Mart, Nisan ve Mayıs aylarında yapılmıştır. Ödenek Bakanlıktan Haziran ayında aktarılmıştır.
    1 - Faturanın malın teslimi veya hizmetin yapıldığı tarihten itibaren azami yedi (7) gün içinde düzenlenmesi gerektiği, bu süre içerisinde düzenlenmeyen faturaların hiç düzenlenmemiş sayılacağı hükme bağlanmışken Mart ayı sonunda, Nisan ayı sonunda, Mayıs ayı sonunda yükleniciden fatura düzenlenir de bu faturalar Haziran ayında ödense faturaların geçmiş aylarda kesildiği için ödeme açısından yasal bir mahzuru bulunmakta mıdır?
    2 - Mart ayı sonunda, Nisan ayı sonunda, Mayıs ayı sonunda yüklenici fatura düzenlenmez de Haziran ayında ödendiği için Haziran ayında faturayı 3 aylık birden toplu kesilse yasal bir mahzuru bulunmakta mıdır?
    3 - 2013 yılı içerisinde Kasım ve Aralık ayı hakedişleri 2014 yılı içerisinde ödenmektedir. Fatura düzenleme tarihi 2013 mü? 2014 mü? olacaktır.

Yapmam gereken ne olmalıdır? Nasıl yaparsam daha iyi olur bilgilerinize ihtiyacım var.

Teşekkür Ederim

İlim Meclislerinde Aradım Kıldım Talep. İlim Geride Kaldı İlle Edep İlle Edep.

aşkınbulduk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    aşkınbulduk isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    ödeme başka bişey,teslim başka bişey...
    Ne Mutlu Türküm Diyene!

İşin konusu Hizmet alımı
    Ödeme Başka bir şey, Teslim başka bir şey. Kabul ediyorum. Ancak, Her iki tarafa da sıkıntı olmayacak şekilde ne yapmamı tavsiye ediyorsunuz?
    Saygılarımla
    İlim Meclislerinde Aradım Kıldım Talep. İlim Geride Kaldı İlle Edep İlle Edep.

Öncelikle ödeme vadesini taraflar aralarında ticari teamüllere uygun olarak kararlaştırabilirler. GVK da tahakkuk esası benimsenmiş olduğu için vergi miktar ve mahiyet itibariyle netleştiği zaman gelir / gider kaydı yapılacağı için ödemenin sonra yapılması durumunda bir vergi ziyaı oluşmayacağını düşünüyorum. Diğer taraftan uygulamada periyodik olarak fatura kesilmesi sık rastlanan bir durumdur. Geçici vergi dönemlerinde miktar kesinleşmiş ise tahakkuk kaydı atılabilir diye düşünüyorum. Böylece 2013 yılı kar/zararı doğru bir biçimde beyan edilebilir. Faturanın 2013 yılında düzenlenmesinin uygun olacağını düşünüyorum. VUK açısından mal teslimi ya da hizmet ifasından sonra 7 gün içinde düzenlenmemiş faturaların hiç düzenlenmemiş sayılacağını ve hizmet ifasından önce ft düzenlenmesi durumunda da KDV açısından vergiyi doğuran olayın gerçekleşeceğini hatırlatmak isterim.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)