kamu işçi maaş

Konu: Emlak Vergisi Kafamı Karıştırdı

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ocak.2014
    Mesajlar
    2

    Emlak Vergisi Kafamı Karıştırdı

    Herkese iyi akşamlar, forumdaki benzer konuları okudum. Biraz kafam karıştığı için yardımınızı rica ediyorum. Aile olarak tek eve sahibiz. Annem emekli ve ev onun üstünde. Dolayısıyla vergi ödemiyorduk. Babam da emekli ve her ikisinin de birer evi oldu. Yani toplamda annemin 2, babamın bir evi var. Emekli aylığı hariç gelirleri yok. Evlerin tapusu 2013'de alındı ama evler henüz bitmedi, oturulacak durumda değil. (Tapu kat irtifak tapusu) Okuduklarımdan anladığım kadarıyla annem her iki eve de vergi ödeyecek. Babam ise emekli olduğu için vergiden muaf olacak. Acaba doğru mu anlamışım?

    Bir de bu evler için 2013'de emlak vergisi ödememize gerek yokmuş. (Bize böyle söylendi) Beyanname de vermedik. Vermemiz gerekiyor muydu?

    Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Ocak.2014
    Mesajlar
    2
    Arkadaşlar, cevaplayabilecek kimse yok mu? Yardımınızı rica ediyorum.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Nisan.2012
    Mesajlar
    9
    Sorunuzdan anladığım kadarı ile Annenizin 2 Babanızın 1 dairesi var .

    Emlak vergisi kanunu 8. maddesinde "Türkiye sınırları içinde tek meskeni olup, bu meskenlerinde bizzat oturanlardan gelirleri münhasıran kanunla kurulan sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıklardan ibaret bulunanların bu meskenlerine ait vergi oranlarını yarısına kadar indirmeye Bakanlar Kurulu yetkilidir.Bu hüküm, yukarıda belirtilenlerin bizzat oturmaları şartıyla tek meskene hisse ile sahip olmaları halinde, hisselerine ait kısım hakkında da uygulanır. Muayyen zamanlarda dinlenme amacıyla kullanılan meskenler hakkında bu hüküm uygulanmaz." denilmektedir.

    Kanun hükmüne göre Anneniz 2 dairesi olduğu için 2 dairesine de vergi öder. Babanıza ait dairede eğer ikamet ediyorsa babanız vergi ödemez,ancak ikamet etmiyor yada kiraya vermişseniz o daireye de vergi ödemeniz gerekir. Diye biliyorum

    Ayrıca tapuları 2013 yılında aldığınız için Belediyeler tarafından Satış yılındaki vergi satıcıya ödettirildiği için aldığınız yıl "iktisap muafiyeti" gereği vergi ödemezsiniz .
    Konu RAİF KOÇAK tarafından (10.Temmuz.2014 Saat 11:42 ) değiştirilmiştir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Emlak Vergisi
    Konu Sahibi elifbe Forum Diğer Vergi Kanunları
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 01.Nisan.2013, 16:06
  2. Emlak Vergisi ?
    Konu Sahibi YESİM549 Forum Diğer Vergi Kanunları
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 25.Aralık.2012, 16:38
  3. Vergi hukuku kaynağı kafamı karıştırdı??
    Konu Sahibi smmm8207 Forum Stajyer Sorunları
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 19.Ocak.2012, 17:16
  4. Emlak Vergisi.
    Konu Sahibi aday Forum Diğer Vergi Kanunları
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 31.Mayıs.2010, 08:58
  5. Emlak Vergisi'nde Arsa Vergisi Muafiyeti
    Konu Sahibi nane Forum Diğer Vergi Kanunları
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 14.Ekim.2008, 12:38

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36