kamu işçi maaş

Like Tree4Beğeni
  • 1 Post By nguroy
  • 1 Post By nguroy
  • 1 Post By ksimkesyan
  • 1 Post By nguroy

Konu: Seyahat Acentesi

aşkınbulduk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    aşkınbulduk isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Seyahat Acentesi

iran uyruklu bir vatandaşa, seyahat acentesi şirketi kurduk;

1-şirket, İrandaki acantenin gönderdiği yolcuları otellere yerleştiriyor ve rehberlik yapıyor.Bu hizmet karşılığında, İrandaki acanteye Hizmet Faturası kesilyor.Sadece otel ve rehberlik masrafları bize ait.Bu masrafları üzerine kar koyarak İrana kesiyoruz..

2-Her otel faturasına karşılık, İranda ki acanteye fatura kesiyoruz.Burda her ay iade oluşuyor.Bu iade de yüklenilen olarak sadece Otel faturasını göstereceğim.

3-İran uyruklu şirket sahibinin ne zamana kadar çalışma izni alması gerekiyor ?

4-İran da sosyal güvenliği var ise burda bağ-kurlu olması gerekmediğini okudum ? doğrumu ?

5-İranda para transferinde sorunlar var..Kestiğimiz bu faturanın bedelini nasıl kayda alacağız.para çoğunlukla elden geliyor.Bunu mutlaka Dövzi alım belgesine çevirmemiz gerekirmi.Yoksa Döviz olarak mı kayıtlara alacağız.

yukarı da belirttiğim durumlarda esik veya yanlış bir durum var mı ? paylaşırmısınız ?

Ne Mutlu Türküm Diyene!

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı aşkınbulduk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    iran uyruklu bir vatandaşa, seyahat acentesi şirketi kurduk;

1-şirket, İrandaki acantenin gönderdiği yolcuları otellere yerleştiriyor ve rehberlik yapıyor.Bu hizmet karşılığında, İrandaki acanteye Hizmet Faturası kesilyor.Sadece otel ve rehberlik masrafları bize ait.Bu masrafları üzerine kar koyarak İrana kesiyoruz..

2-Her otel faturasına karşılık, İranda ki acanteye fatura kesiyoruz.Burda her ay iade oluşuyor.Bu iade de yüklenilen olarak sadece Otel faturasını göstereceğim.

3-İran uyruklu şirket sahibinin ne zamana kadar çalışma izni alması gerekiyor ?

4-İran da sosyal güvenliği var ise burda bağ-kurlu olması gerekmediğini okudum ? doğrumu ?

5-İranda para transferinde sorunlar var..Kestiğimiz bu faturanın bedelini nasıl kayda alacağız.para çoğunlukla elden geliyor.Bunu mutlaka Dövzi alım belgesine çevirmemiz gerekirmi.Yoksa Döviz olarak mı kayıtlara alacağız.

yukarı da belirttiğim durumlarda esik veya yanlış bir durum var mı ? paylaşırmısınız ?

Tek tek bakalım :

1-Bunda bir sorun yok
    2-Kestiğiniz faturada otel konaklaması var mı? varsa durum ayrı
    3-Şirket ortaklığı için bildiğim kadarı iel çalışma iznine gerek yok.
    4-İran la sosyal güvenlik anlaşması varmı Bilmiyorum?
    5-Elden döviz tahsilatı yapabilrisniz. Sorun olmaz. Tevsik dışındadır.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

üstadım çok teşekkürederim,

üstadım, şurda takıldım...

İrandaki kardeş acante, seyahatı satıyor ve iranlı vatandaştan parayı alıyor...( uçak bileti-tur-konaklama- herşey dahil )...gönderiyor türkiye ye...

Türkiyede biz, bu turistleri alıyoruz ( rehberlik hizmeti de var ..kendi rehberimiz ) otele yerleştiriyoruz...yurtiçi gezi hizmeti veriyoruz...

oteller ve gezi turları faturaları bize kesiyor ( türkiyedeki acenteye )...bizde İrandaki kardeş acanteye kesiyoruz..Benim takıldığım nokta ;

konaklama ve rehberlik hizmeti burada veriliyor...burada faydalanıyor...bizim bu İranda ki acantteye kdv li fatura kesmemiz gerekmez mi ?
    Ne Mutlu Türküm Diyene!

Evet çok önemli ve ince bir nokta.
    Sizin burda ki olayınızda "kısmi hizmet ihracı " söz konusudur.
    Burda yaptığınız faturalı masraflar kdvye tabidir. Sadece karınız kdvsiz dir.
    Yani otel, araç vb gibi faturalı alımlarınız için ödemiş olduğunuz KDV yi tahakkuk ettirceksiniz. Kar payınız ise hizmet ihracı olacak ve kdv siz olacaktır.
    Konu nguroy tarafından (07.Mart.2014 Saat 11:08 ) değiştirilmiştir.
    aşkınbulduk bunu beğendi.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

üstadım, Allah razı olsun....kaç gündür bunu araştırıyorum...

bunu nasıl ayıracağım..otel -araÇ vs..gibi firmaların bize ( türkiyedeki acanteye ) kestiği faturaları KDV li bir şekilde hiç kar koymadan Yansıtma Faturası ile yurt dışna fatura mı kesmeliyiz?

kar kısmını da, ayrı bir faturada KDV siz olarak hizmet ihracı olarak mı kesmeleyim ?
    Konu aşkınbulduk tarafından (07.Mart.2014 Saat 14:21 ) değiştirilmiştir.
    Ne Mutlu Türküm Diyene!

Hayır ;
    Uygulama şöyle siz bir hizmet üretmek için muhtelif hizmet alımları yapıyorsunuz. Sonuçta bu alımlardan bir maliyet oluşturuyorsunuz. Her hizmet için ayrı bir maliyet referansı verecek ayrı ayrı izleyeceksiniz.
    Hizmet tamamlanıp faturası yurt dışına kesilirken , maliyetlerinizin tümünde katlanmış olduğunuz kdv için 391 hesaba tahakkuk yapacaksınız. Tabi yurt dışına kesilen faturada kdv olmayacak ama katlanılan tüm kdvleri maliyetten bulup kdv olarak beyan edeceksiniz. Karınıza isabet eden kısımda hizmet ihracı olarak kdv den muaf olacak. Muhasebeleştirme yapılırken de;

Örneğin;

120 Hesap 1000 tl (B)
    601 hesap 900 (A)
    391 Hesap 100 (A) yapmalısınız
    Konu nguroy tarafından (07.Mart.2014 Saat 14:39 ) değiştirilmiştir.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı nguroy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tek tek bakalım :

1-Bunda bir sorun yok
    2-Kestiğiniz faturada otel konaklaması var mı? varsa durum ayrı
    3-Şirket ortaklığı için bildiğim kadarı iel çalışma iznine gerek yok.
    4-İran la sosyal güvenlik anlaşması varmı Bilmiyorum?
    5-Elden döviz tahsilatı yapabilrisniz. Sorun olmaz. Tevsik dışındadır.
    Sayın aşkınbulduk,

Nizam dostumun söylediklerine çoğunlukla katılıyorum. Daha çok vergi anlaşmaları yapılıyor İranlıyı burada bağkurlu yapacaksın. Ancak 5. maddeye kesinlikle katılmıyorum;

Öncelikle söylemem gerekir ki sermaye olarak koyduğunuz bedel kambiyo sistemi içinde gelmiş olmalıydı. (Yaptınızmı bilmiyorum) İrandaki firmadan kestiğiniz faturaların bedeli İran bankalarından gelmiyorsa (ki biliyorum nerdeyse mümkün değil) çaresini bulmalısınız. Para elden geliyorsa mutlaka gümrükte deklare edilmesi gerekir. Yoksa masak ve 32 sayılı kararname ensenizdedir bilesiniz.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

üstadım, beyannamede nasıl gösterebilirim ? matrah sorunu olacak ?

yüklenilen kdv ne olur burada ?
    Ne Mutlu Türküm Diyene!

Gümrükte deklere edilecek miktar. galiba 50,000 $ üstü tutarlardır. Siz de girişlerinizi buna göre yaparsınız.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sayın aşkınbulduk,

Doğrudan İhracat olarak geçecek. dönemle ilgili yapılan işlem faturaları yüklenilen olur. 50.000 $ gibi bir rakam var ancak bu kambiyo kapatmaları ile ilgili ve 100.000 $'a kadar bankalardaki ithalat/ihracat bedelleri ile ilgili. Ancak ticari anlamda para transferlerinin tamamı kambiyo yolu ile olmalıdır. Yolcu yanında ise mutlaka deklare edilmelidir. VUK hükümlerinde yapılan düzenlemeler ve ispat edici vesikalar açısından sorun olmamasına rağmen yine söylüyorum 32 sayılı kararname ciddi engeldir.

Bu özellikle hizmet ihracıdır. Tüm yukardaki açıklamalarla çelişen ilginç bir ayrıntı da işte tam bu işlerle ilgili KDV iade işlemlerinin gerçekleşmesi için Döviz Bedelinin süresi içinde yurda getirildiğinin ispat edilmesi gerekliliğidir ki bunun da kambiyo yolu ile olması ve DAB'a bağlanması şarttır.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)