kamu işçi maaş

Konu: bankadan çalınan paralar

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Eylül.2005
    Mesajlar
    27

    bankadan çalınan paralar

    bankadan intrnetle şirketin hesabından yaklaşık 35,000 ytl çalınmış. bunu muhasebeleştirebilirmiyiz?


  2. #2
    a.makineci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    a.makineci isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    2.048

    bankadan çalınan paralar

    Merhaba ;

    Sizin olayınız ile ilgili bir özelgeyi paylaşmak istedim.

    Kod:
    T.C. 
    İSTANBUL VALİLİĞİ 
    İl Defterdarlığı 
    Vasıtasız Vergiler Gelir Müdürlüğü 
    
    TARİH :26.10.2004 
    
    SAYI :B.07.4.DEF.0.34.11/KVK-15 
    
    KONU :Kurum kazancının tespitinde çalınan para bedellerinin, gdier olarak dikkate alınıp alınamaycağı Hk. 
    
    ... 
    Sirkeci/İSTANBUL 
    İLGİ: ... 2004 tarihli dilekçeniz. 
    
    İlgide kayıtlı dilekçeniz incelenmiş olup, konu hakkında görüşlerimiz aşağıda açıklanmıştır. 
    
    193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun “gider kabul edilmeyen ödemeler” başlıklı 41. maddesinde, 
    
    "hangi ödemelerin gider olarak indirilmesi kabul olunmayacağı sayılmak suretiyle belirtilmiştir. 
    
    Diğer taraftan vergi kanunlarında çalınan iktisadi kıymetlerin zarar olarak yazılacağına dair herhangi bir" 
    
    hükme yer verilmemiştir. 
    
    Ayrıca Gelir Vergisi Kanunu’nun 88. maddesinin 3. fıkrasında menkul ve gayrimenkul sermaye iratlarında gider fazlalığından doğanlar hariç sermayede vukua gelen eksilmeler zarar addolunmaz hükmü mevcuttur. 
    
    Bu hükümlerden de anlaşılacağı üzere, Vergi Hukukumuz açısından sermaye ve sermayenin herhangi bir unsurunda meydana gelen değer kayıplarının düşük bedelle değerlendirilmesi veya değişik yollarla sonuç hesaplarına intikal ettirilmesi esas olarak ticari ve zirai faaliyetlerin normal bir şekilde işleyişinden doğmuş olması şartlarına bağlanmıştır. 
    
    Bu nedenle, şirketinizin banka hesabından çekilen (internet üzerinden şifrenizin kırılarak) 27.milyar TL. ile 857 milyon TL. cep telefonu kontör bedelinin) şirketinizce zarar olarak kaydedilmesi mümkün değildir. 
    
    Öte yandan, çalınan söz konusu para bedellerinin “Cari Hesap”a ya da “Kanunen Kabul Edilmeyen Giderler Hesabına” alınmak suretiyle muhasebeleştirilmesi mümkündür. 
    
    Bilgi edinilmesini rica ederim.
    Abdullah MAKİNECİ
    Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

  3. #3
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.411

    bankadan çalınan paralar

    Bu K.K.G olur başka bir şey mümkün değil gibi
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Bankadan Çekilen Paralar
    Konu Sahibi Cemmm Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 22.Mart.2014, 14:49
  2. Şirket Ortağının Bankadan çektiği paralar
    Konu Sahibi aksi Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 19
    Son Mesaj : 07.Nisan.2012, 18:01
  3. Emanetteki paralar?
    Konu Sahibi recav Forum KDV
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 09.Aralık.2010, 11:23
  4. Emanetteki Paralar
    Konu Sahibi konsilyer Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 10.Ocak.2007, 07:00
  5. İnternet Üzerinden Çalınan Paralar!
    Konu Sahibi FIKRIMERCAN Forum Konu Dışı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 21.Temmuz.2005, 10:02

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36