kamu işçi maaş

Like Tree3Beğeni
  • 1 Post By ELENOR
  • 1 Post By Hasan ER
  • 1 Post By ferhat

Konu: Açılış İşlemleri

Açılış İşlemleri

Firma aktifinde kayıtlı arsa üzerinde taşeron aracılığıyla kendi kullanımı ve kiraya vermek üzere iş merkezi inşaatına başlayacak. Vergi dairesine ne şekilde bildirim yapmalıyız? Şube mi olmalı, faaliyet bilgisi mi verilmeli, firma personel stopaj ve ödemeleri merkezden yapılacak. Ayrıca yönetim kurulu kararı alıp, ticaret odası tesciline gerek var mı. Atlamamak adına başka yapmamız gereken resmi bildirimler hakkında bilgi alabilir miyim (sgk işyeri açılışı, işkur işyeri bildirgesi vb.) Birde sanırım iş güvenliği firmasıyla anlaşmamız gerekecek.
    oldcityboy26 bunu beğendi.

taşeronun personeli sizden stopajı ödenmez , taşeron size fatura keser
    saygılar...

İşçiyi kim çalıştırırsa skg onunla muhatap olur.Arsa sahibi kendi adına işçi çalıştırmayacaksa anahtar teslimi işçilik olacaksa böyle olmalı.Arsa sahibi taşarona kıyak yapılacak diye risk almamalı iş riski için ağır ve tehlikeli işler sınıfında olduğu için rapor yaptırılacak işçiler eğitim alacak iş güvenliği tedbirleri taşaronca alınacak iş sahibi denetletecek şantiye şefide olacak yapı denetim olacak.Kolay gelsin hayırlı olsun.
    aşkınbulduk bunu beğendi.

Teşekkür ederim, İş sahibi de personel çalıştıracağı için (mimar,kontrol,mühendis) sgk ve v.d. muhatap olacak. Açılış ve bildirimler konusunda yardımcı olur musunuz.

İnşaat şantiye açılış işlemleri hakkında yardımlarınızı bekliyorum.

İnşaat şantiyeleri VUK.156 'ya göre işyeri olarak sayılmış; Ticari, sınai, zirai ve mesleki faaliyette iş yeri; mağaza, yazıhane, idarehane, muayenehane, imalathane şube, depo, otel, kahvehane, eğlence ve spor yerleri, tarla, bağ, bahçe, çiftlik, hayvancılık tesisleri, dalyan ve voli mahalleri, madenler, taş ocakları, inşaat şantiyeleri, vapur büfeleri gibi ticari, sınai, zirai veya mesleki bir faaliyetin icrasına tahsis edilen veya bu faaliyetlerde kullanılan yerdir.
    Sonuçta burada taşeronla beraber faaliyet göstereceğiz ve bir bina yapılacak V.D. bildirim yapmazsak sorun yaşanmaz mı?

bu konu hakkında beni de bilgilendirebilirmisiniz.

merhaba arkadaşlar nakliye işi yapacak bir şahıs için işe başlama bildirimi vericem. fakat araç ... nolu kamyon ve çekiciler motorlu taşıyıcılar kooperatifinde hissesi var yani oraya bağlı çalışıyor. işe başlama bildiriminde iş yeri adresi olarak kooperatifinmi adresini vermem gerekiyor. birde araç kiralık olacak farklı birinden. her ay fatura alıcak. bu durumda araç kiralama sözleşmesini istermi vergi dairesi. işe başlama bildiriminde araç kendisine ait olmaığı için bildirmeye gerek varmı. vaktim olmadığı için benzer konu varmıdır bakamadım siteye.

aşkınbulduk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    aşkınbulduk isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    kendi adresini vereceksiniz,
    sözleşmeyi bildirin...hatta damgasını da ödeyin...
    Ne Mutlu Türküm Diyene!

ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sayın ELENOR;

**Firma aktifinde kayıtlı arsa üzerinde taşeron aracılığıyla kendi kullanımı ve kiraya vermek üzere iş merkezi inşaatına başlayacak.

--Firma aktifinde kayıtlı arsa üzerinde taşeron aracılığıyla kendi kullanımı ve kiraya vermek üzere iş merkezi inşaatına başlayacaksa bu bir inşaat taahhüt işidir.

**Vergi dairesine ne şekilde bildirim yapmalıyız? Şube mi olmalı, faaliyet bilgisi mi verilmeli, Ayrıca yönetim kurulu kararı alıp, ticaret odası tesciline gerek var mı.

--Vergi Dairesine herhangi bir bildirim yapmaya tarafınızdan gerek yok, Şube yapmanıza, faaliyet bilgisine de, ticaret odası tesciline de gerek yok. Yönetim Kararı alıp yönetim kurulu karar defterinize yapıştırabilirsiniz bu ortaklar arasında ileride bir problemde kanıt olur. Bu kararın tescil zorunluluğu yok

** firma personel stopaj ve ödemeleri merkezden yapılacak

--Şimdi burası önemli taşeron firma çalıştıracağınız için taşeronun elemanlarının ücretlerinden,S.g.k Prim ödemelerinden, İş Güvenliğinden v.b siz sorumlusunuz
    Dolaysıyla işçiler taşeronun bordrosunda kayıtlı olacağı için ücret ödemelerini ve S.g.k Prim ödemelerini siz yapın.Sonra işçü ücretleri ödenmedi diye size tekrar ödetirler.Hatta taşeronun S.G.K primini bile siz ödeyin. Onu da ödemez veya eksik öderse ''İskan'' alacağınız zaman Karşınıza ''ASGARİ İŞÇİLİK'' çıkar.(benden sölemesi)

**Atlamamak adına başka yapmamız gereken resmi bildirimler hakkında bilgi alabilir miyim (sgk işyeri açılışı, işkur işyeri bildirgesi vb.) Birde sanırım iş güvenliği firmasıyla anlaşmamız gerekecek.

--Atlamamak adına Taşerona bir üst yazı vereceksiniz (bu önemli) bu yazıda işyerinin adresini ve işçi çalıştırmaya başlayacağı tarihi belirteceksiniz. (bu tarihe dikkat edin bu tarihte belirlenen kadar işçinin buraya girişinin olması lazım) Taşeron bu yazıyla orada bir S.g.k dosyası açacak. İşçilerinin girişini yapıp çalışmaya başlayacak.İş bitmeden önce sizde ASGARİ İŞÇİLİK hesaplayın yeteri kadar asgari işçilik ödendiyse taşerona KAPANIŞ yazısı verin. Taşeron kapanış yapsın. Size fatura kessin.

Ayrıca sorularınız oldukça formda yazın yardımcı olalım
    gscaglar bunu beğendi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)