kamu işçi maaş

Konu: Kredi Kartı Faturalandırma

Kredi Kartı Faturalandırma

Herkese selamlar...Temmuzun 15inde müşterim kredi kartıyla ödeme yaptı...Ama ben malı teslim etmediğim için fatura kesmedim. Malı bugün teslim ettim. Şimdi Faturayı 15ine -ödeme tarihine- kesersem sıkıntı çıkar mı ? Çünkü 15inden sonra çok fatura kestim...Bu faturayı iptal edip bugüne mi kesmem gerekiyor...Saygılarımla

SAYIN HÜSEYNİ,

Bir sorum olacak Kredi kartı ile tahsilatın Banka havalesi ile gelen tahsilattan farkı nedir?

Alıntı ugurcadir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    SAYIN HÜSEYNİ,

Bir sorum olacak Kredi kartı ile tahsilatın Banka havalesi ile gelen tahsilattan farkı nedir?
    Taksit imkanı sunması, müşteriye ödeme kolaylığı sağlaması bunun dışında var mı ?

Bu konuda bilgim olmadığı için soruyorum...Acil cevap verebilecek olan var mı ?

Sayın huseyni, Kredi kartı ile tahsil yaptığınız gün alınan avanslar hesabına atıp şu şekilde,

---------
    127(B)
    340(A)
    ---------

olarak kayıt atıyorsunuz. 127 ben kredi kartı tahsilleri için kullanıyorum. 340 da tahsil ettiğim ama teslim etmediğim malzeme için aldığım avans.

Sonra mal teslim ettiğiniz güne faturasını kesiyorsunuz.

-----------
    340(B)
    120(A)
    -----------

yaparak hesabı kapatabilirsiniz.

Hocam benim ki avansa yansımayacak kadar basit bir soru...Ben günü geride kaldığı halde 15ine kestim faturayı...Postan 15inde çekildi diye...Bugün tarihiyle düzeltsem olur mu o faturayı?

Olur neden olmasın önceki faturayı iptal edin.Kredi kartıyla tahsilat yaptınız diye aynı anda fatura kesmek zorunda değilsiniz.

Uğur bey çok teşekkürler...Son olarak bunun için faturaya bir not düşmem gerekiyor mu ? Mal teslimi şu günde yapıldığı için diyerek ?

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Selamlar
    Fatura, teslim zamanında düzenlenir.Siz sadece tahsilat yapmışsınız.Doğal olarak bu tahsilat için fatura düzenlemek gerekmez.Uğur Bey'in söylediği doğrudur. Birde şöyle düşünün,tahsilattan sonra bu kişi malı almaktan vazgeçse,tek yapacağınız tahsilatı iade etmek olacaktır.Fatura kesmişseniz de (mal teslim edilmese bile) iade faturası almak zorundasınız.Gereksiz ve doğru olmayan bir faturalaşma olacak ki,hoş bir durum değil..

Uğur Bey'in kredi kartı çekimlerini 127 hesabına kaydediyorum sözüne ise şöyle bir yorumda bulunabilirim.Aslında konu bu değil ama dikkatimi çektiği için diğer arkadaşlara da hatırlatma anlamında birkaç şey söylemek isterim.
    Bana göre,direkt 127 hesabına kaydedilmesi hatalı olacaktır.Şöyle ki; Eğer banka anlaşması gereği,pos çekimleri hemen ertesi gün banka hesabına aktarılıyorsa 108, bir ay sonra aktarılıyorsa 127 olması bence en doğru işleyiş olacaktır.Ancak,çoklu pos cihazı kullananlarda,özellikle muhasebe büroları için bu takip mümkün olmadığından ya hep 108,ya da 127 hesabı kullanılmaktadır.Bende mesela hep 108 kullanıyorum,ama yanlış olduğunun farkındayım. En doğrusu,bence çekimlerin hesaba geçiş sürelerini öğrenip ona göre ilgili hesabı kullanmak olacaktır.Fakat çok zahmetli ve takibinin de çok zor olduğu da muhakkaktır.

Saygılar
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Sayın Tahsin bey, Aslında genel olarak konuşulan Kredi Kartlarını 123'ün altında tutulması bence gayet mantıklıda. Neden 108 olmamalı Tahsin bey Bunun için size şöyle izah edeceğim.

10.Hazır değerle Muhasebe Tebliğinde "Değer Kaybına Uğramadan Parayı Çevirme imkanı bulunan varlıklar" ibaresi yer almaktadır.Siz Banka ile o gün paranın geçmesini isterseniz paranız değer kaybına uğrayacaktır.

Finansal tabloda Nakit oran hesaplarken Kredi kartı satışlarınız yüksek ise oranlarını şaşırtır.

Hatta sorarsanız bu 2 doğrultuda 101 Alınan çekler hesabının bile 120'li hesaplara taşınması gerekmekte. Yeni çek kanuna göre çekte vade vardır.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)