kamu işçi maaş

Like Tree2Beğeni

Konu: 70-353/1 213 Sayılı V.U.K. 353/1 Maddesi Gereğince Ceza Geldi.

70-353/1 213 Sayılı V.U.K. 353/1 Maddesi Gereğince Ceza Geldi.

Merhabalar. Değerli vaktinizi ayırdığınız için şimdiden teşekkür ederim.
    06.006.2014 tarihinde inşaat malzemeleri satışı için şahıs firma açılışı yaptım. 02.06.2014 tarihinde hafif ticari araç aldım. Muhasebecim aracın satış sözleşmesini vergi dairesine bildirdi. Muhasebe aynı zamanda aracın faturasına da ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Aracın faturasını satın aldığım yerden istedim. Fatura 02.06.2014 tarihinden itibaren 7 gün içinde kesilmemiş. 20.06.2014 tarihine kesilmiş ve bu ceza bu yüzden geldi. 32,500 tl. araç bedeli, kesilen ceza 3,250 tl. Vergi dairesine gittim, bu ceza için yapılabilecek 3/1 oranında indirim olur dediler. Buda 2,166 tl. ye tekabül ediyor. Ancak mahkemeye verir isem şansımın yüksek olduğunu, Hakimin genelde mükelleften yana sonuçlandırdığını söylediler.
    Henüz 100 tl. para kazanmadan bu cezanın gelmesi benim için çok kötü oldu. O kadar fabrikalar var, faturasız mal satanlar var, kaçak göçek iş yapanlar var, benim gibi 2 aylık art niyetsiz küçük esnafı buldu. Sizlere bir kaç sorum olaca konu ile ilgili;

- Avukat tutma lüksüm yok.
    - Mahkemeye verirsem kazanma şansım varmıdır?
    - Kazanamazsam vergi dairesinin indirimi ortadan kalkıyor.
    - Mahkeme masrafları bu bedeli aşarmı?
    - Mahkeme takribi ne kadar sürer?
    - Mahkemeyi kaybedersem vergi dairesi avukat bedeli çok pahalıya mı mal olur?

Cevabınız için teşekkür ederim. Saygılarımla
    efsane678 bunu beğendi.

Maliyeye bak af yok

İtiraz etmeyi denediniz mi? İlgili firmadan faturanın talebinde bulunduğunuzu onların ise göndermek için sizi beklettiğine dair.

İki tarafında muhasebecileri iş bilmez davrandı. Biri gönderirken noter satış sözleşmesi ile faturayı karşılaştırmamış, diğeri de teslim alınca. Vrgi dairesi iptal etmiyor. Mahkemeye verebilirsiniz diyor. Ancak hiç bilgim yok nasıl olacağına dair. Teşekkürler.

Fatura geç kesilmiş vermemek kadar almamakta suç satıcıyada aynı miktar ceza gelmiştir.Yasalarda açıkça yazılmış Suç açık müyeddiyesi belli mahkemede ne savunacaksınız merak ediyorum.İşyerininin sorumlu muhasebecisi en az şekilde ödenecek hale gelecek işlemi yapacak dışarda bir şey aramayın uzaktan faydamız olmaz.Mahkemeyi kaybederseniz 1/3 indirimde kalmaz.Satıcı görevini zamanında yapmadığı için kabahatli( parayı vermeden faturayı almayanda işi bilmediği için kabahatli arabayı almadan biraz taktik alması lazımdı )ona yükleyebilirseniz ne ala geçmiş olsun.

Sorumlu meslek mensubu olan her meslekdaşımın takıldığı zaman karar vermediği zaman veya farklı bir işle karşılaştığı zaman her zaman akıl alabileceği onay alabileceği hocası,ustası tecrübeli arkadaşı veya o konuda uygulama yapan
    bir danışmanı vardır.Her mevzuatı her an bilemeyiz ama araştırırız sorarız en doğruyu öğreniriz Bırakın o danışsın vatandaşa için en uygun olanı yapsın.Mükellefin buralarda çare aramasına gerek yok itimat etmiş bir meslek mensubu ile anlaşmışsınız bırakın o sorunlara yardımcı olsun ezmeyin onu ondan habersiz çare aramayın sizin için en uygun olanı o yapacaktır itimat ediniz.İş hayatı cezalarda olacaktır cezadan korkanlar zaten işe başlamadan danışmanına gidiyor araba devrildikten sonra gelene maalesef fazlaca faydamız olmuyor.

...........
    Konu Onur ADIGÜZEL tarafından (02.Ağustos.2014 Saat 15:58 ) değiştirilmiştir.

aşkınbulduk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    aşkınbulduk isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Faturayı da mı vermiş daireye

Alıntı Hasan ER Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sorumlu meslek mensubu olan her meslekdaşımın takıldığı zaman karar vermediği zaman veya farklı bir işle karşılaştığı zaman her zaman akıl alabileceği onay alabileceği hocası,ustası tecrübeli arkadaşı veya o konuda uygulama yapan
    bir danışmanı vardır.Her mevzuatı her an bilemeyiz ama araştırırız sorarız en doğruyu öğreniriz Bırakın o danışsın vatandaşa için en uygun olanı yapsın.Mükellefin buralarda çare aramasına gerek yok itimat etmiş bir meslek mensubu ile anlaşmışsınız bırakın o sorunlara yardımcı olsun ezmeyin onu ondan habersiz çare aramayın sizin için en uygun olanı o yapacaktır itimat ediniz.İş hayatı cezalarda olacaktır cezadan korkanlar zaten işe başlamadan danışmanına gidiyor araba devrildikten sonra gelene maalesef fazlaca faydamız olmuyor.
    Sayın Hasan bey meslek mensuplarını savunmak istemişsiniz ama ben katılmıyorum ve savunulmasınada karşıyım. Belgeyi alıp ne araştırıp ne bişi yapıp üstün körü belge tutan arkadaşlar var meslekte. Ben en doğruyu bilirim zekasıyla yaklaşanlar. Süresinden 7 gün geçmiş faturayı vergi dairesine götürüp faturası bu demesi sıkıntı. Burda hata sadece mali müşavirde değil tabiki işyeri sahibininde hatası var ama onuda söylemeyeceğim...
    Konu ugurcadir tarafından (04.Ağustos.2014 Saat 09:14 ) değiştirilmiştir.
    aşkınbulduk bunu beğendi.

Benim anlamadığım aracın satış sözleşmesini ve faturasını muhasebeci neden vergi dairesine götürmüş, muhasebe kayıtlarına girip dosyada saklaması yeterli (ki bu durumda tarih sorunu ancak bir incemele olması halinde onca fatura arasında "belki" dikkat çekecek).

Biraz muhasebeci işgüzarlığı var gibi geldi. Her konudan vergi dairesini haberdar etmek adına dosya memuruna bir sürü evrak verirsen o da bakar, inceler, ceza yazar

Alıntı smmm-ankara- Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim anlamadığım aracın satış sözleşmesini ve faturasını muhasebeci neden vergi dairesine götürmüş, muhasebe kayıtlarına girip dosyada saklaması yeterli (ki bu durumda tarih sorunu ancak bir incemele olması halinde onca fatura arasında "belki" dikkat çekecek).

Biraz muhasebeci işgüzarlığı var gibi geldi. Her konudan vergi dairesini haberdar etmek adına dosya memuruna bir sürü evrak verirsen o da bakar, inceler, ceza yazar
    İnşaat , Taşımacılık vb. gibi işlerde ticari aaraç alımında bildirim yapılıyor.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)