kamu işçi maaş

Like Tree1Beğeni
 • 1 Post By Tozlumalimüşavirlik

Konu: Ticari Mal İmha Prosedürü Hakkında (Kişisel Bakım)

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Aralık.2013
  Mesajlar
  36

  Ticari Mal İmha Prosedürü Hakkında (Kişisel Bakım)

  Merhaba Sayın Üstadlar,
  Kişisel bakım ürünlerinin perakende satışı ile iştigal eden bir firmada çalışmaktayım. İşyeri merkezi İstanbulda, Deposu Kocaeli il sınırları içerisinde. Son kullanma tarihi geçen, kırık, dökük ürünlerin imhası ile ilgili vergi dairesine imha başvurusunda bulunduk. Depomuz Kocaeli il sınırları içerisinde yer aldığından, ilgili ilçe vergi dairesine yazı gönderilerek imhanın taktir komisyonunca görülmesi istenildi. İlçe vergi dairesi, prosedür gereği, taktir komisyonundan önce ürünlerin bilirkişi tarafından görülmesi gerektiğini belirtti ve konuyla ilgili ticaret odasından bilirkişi atanması ile ilgili bir yazı yazdı. süreci hızlandırmak adına yazıyı elden Kocaeli Ticaret Odasına götürdük. Ticaret Odası bilirkişiyi atadı ve vergi dairesine bildirdi. Vergi Dairesi bilirkişinin iletişim bilgilerini bizimle paylaştı. Bilirkişiyi aldık, depomuza götürdük ve imha edilen ürünler için düzenlemesi gereken raporu düzenlettik. İlgili raporu elden vergi dairesine götürdük. vergi dairesi bir takdir komisyonu kararı ve bilirkişi raporunu, bağlı bulunduğumuz vergi dairesine gönderdi.

  Sürecin tamamlandığını düşündük ancak problemler de tam bu noktada başladı. Vergi Dairesi, ilgili kişisel bakım ürünlerinin (crem, şampuan, vs.) çevre bakanlığı ya da sağlık bakanlığı tarafından görülmesi ve imha edilebilir durumda olduklarına dair rapor yazmaları gerektiğini belirtti. Her iki bakanlığa da müracaatta bulunduk. Ancak bakanlıklar, böyle bir uygulamalarının olmadığı bilgisini verdiler. konuyu vergi dairesine ilettik ancak bir türlü kabul ettiremedik.

  Bu bağlamada; Kişisel bakım ürünlerinin imhası ile ilgili ayrı bir prosedür var mıdır? Varsa hangi tebliğ ile yayınlanmıştır, kıymetli bilgilerinizi paylaşabilirseniz çok sevinirim. Zira yukarıda anlatmış olduğum süreç kendi kendine işleyince en 6-7 ay sürüyor. biz süreci hızlandırmak adına, vergi dairesi-ticaret odası-bilirkişi arasındaki evrak getir götürlerini kendimiz yaptığımız halde 3-4 ayı buldu.

  Yardımlarınızı rica ederim.
  Saygılarımla,
  Esman SAĞLAM


 2. #2
  Üyelik tarihi
  Ağustos.2014
  Mesajlar
  8
  İl Gıda ve Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden bir kişi olması gerektiği doğrudur. Belediyenin imha deposuna götürmediyseniz ürünleri Gıda ve Tarım Müdürlüğünden bir kişi alıp tutanak tutturabilirsiniz. Anladığım kadarıyla sorunuza cevap budur..
  selbyerol bunu beğendi.

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Aralık.2013
  Mesajlar
  36
  ürünlerimiz kişisel bakım ürünleri. yani şampuan, krem, deodorant, parfüm, sabun, diş macunu v.s... Gıda Tarım ve Hayvancılık ile ilgili hiç bir ürünümüz yok. vergi dairesi, gıda ve hayvancılık ile ilgisi olmayan ürünlerin tesptinde, bu müdürlüğün tutacağı tutanağı kabul eder mi? ya da bu müdürlükten, bu ürünler için bir yetkilinin tutanak tutması mümkün müdür?

 4. #4
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2014
  Mesajlar
  1.015
  Çevre bakanlığından atıkların nereye atılacağı ile onay olması gerekiyor.

 5. #5
  Üyelik tarihi
  Aralık.2013
  Mesajlar
  36
  çevre bakanlığı lisanslı bir atık firması (İZAYDAŞ) tarafından ürünleri imha ettiriyoruz. Ürünler bu şirket tarafından kocaeli il sınırlarında bir yerde imha ediliyor bildiğim kadarı ile. imha sonucunda bir tutanak düzenleniyor ve imha edilmiş ürünlerin varil ve kg bilgileri bu tutanak üzerine yazılıyor. Sonrasında bu tutanağı vergi dairesi ile paylaşıyoruz. geçen yıllarda yaptığımız imha işlemlerinde, vergi dairesi haricinde herhangi bir komisyon tarafından tutulmuş bir tutanak almıyorduk. Kaldı ki vergi dairesi de bu tutanağı aramıyordu. şimdi vergi dairesinin bizi yönlendirdiği iki kurumdan, konuyla ilgili tutanak tutturmamız isteniyor ancak kurumların bu yönde bir uygulaması da bulunmuyor. Bu tip ürünlerin imhası için yayımlanmış bir sirküler, tebliğ yok mudur?

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. 65 Yaş Üstü Maaşı Ve Bakım Parası Hakkında
  Konu Sahibi SerhanSerhan Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 05.Eylül.2018, 09:00
 2. Sistem Bakım Çalışması Hakkında
  Konu Sahibi ebru şener Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 01.Mart.2013, 11:33
 3. Sistem Bakım Çalışması Hakkında !!!ÖNEMLİ DUYURU!!!
  Konu Sahibi ebru şener Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 31
  Son Mesaj : 25.Ağustos.2011, 15:52
 4. Özel maliyetler ve bina bakım onarım hakkında
  Konu Sahibi tanya Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 20.Eylül.2010, 23:27
 5. demirbaşta kayıtlı olan binanın bakım onr.hakkında
  Konu Sahibi cumhurbal Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 18.Mayıs.2006, 10:42

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36