kamu işçi maaş

Konu: Vergi Borcu

Vergi Borcu

Merhaba

Mükellefimizin asıl 1992 yılından 10.370,00 tl vergi borcu bulunmakta geçikme zamlarıyla birlikte şu andaki borç ise 23.000,00 tl yeni çıkan kanuna göre asıl vergi borcunu ödeyebilecek miyiz? Gecikme faizi silinebilecek mi?

Alıntı hasan2301 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba

Mükellefimizin asıl 1992 yılından 10.370,00 tl vergi borcu bulunmakta geçikme zamlarıyla birlikte şu andaki borç ise 23.000,00 tl yeni çıkan kanuna göre asıl vergi borcunu ödeyebilecek miyiz? Gecikme faizi silinebilecek mi?
    vergi aslını aynen ödeyeceksiniz, gecikme faizi içinde, eğer bir kerede hepsini öderseniz, çok cüzzi bir tutar alırlar, taksitler halinde öderseniz eğer fazla bir tutar indirim yapılmaz. tek seferde değilde taksitler halinde ödeyecekseniz eğer, yapacağınız taksit sayısına göre ödeyeceğiniz rakam değişir. kısacası ne kadar az taksit o kadar az para öde, ne kadar fazla taksit o kadar fazla para öde

1992 zaman aşımına uğramamış mı

Zaman aşımına uğrar fakat vergi dairesi memurlarınca devletin milyonlarca lira vergi kaybının önüne geçilmesi amacıyla zamanaşımı süresine çok az bir zaman kala ceplerinden 1 TL gibi sembolik bir rakam vergi borcu için yatırılıp, zamanaşımı süresinin 5 yıl uzaması sağlanmış oluyor.
    Bu sistem 2008 yılında bir maliye memuru tarafından açıklanmış ve de bilinen bir gerçeği gün yüzüne çıkarmıştır.
    Şahsi kanaatim, vergisini düzenli ödeyen dürüst küçük esnaf,kobi veya holdinglerin vergiyi ödemeyerek kaçan kişilere karşı hak kaybına uğramaması açısından yerinde bir uygulamadır.

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı bilanço Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Zaman aşımına uğrar fakat vergi dairesi memurlarınca devletin milyonlarca lira vergi kaybının önüne geçilmesi amacıyla zamanaşımı süresine çok az bir zaman kala ceplerinden 1 TL gibi sembolik bir rakam vergi borcu için yatırılıp, zamanaşımı süresinin 5 yıl uzaması sağlanmış oluyor.
    Bu sistem 2008 yılında bir maliye memuru tarafından açıklanmış ve de bilinen bir gerçeği gün yüzüne çıkarmıştır.
    Şahsi kanaatim, vergisini düzenli ödeyen dürüst küçük esnaf,kobi veya holdinglerin vergiyi ödemeyerek kaçan kişilere karşı hak kaybına uğramaması açısından yerinde bir uygulamadır.

Bu bilgilendirme artık doğru değil. Bir zamanlar bunu deneyen maliye çalışanları olmuştu. Bunun tahsilat olarak kabul edilmeyeceğine dair birçok yargı kararı var.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Ben sanki Şöyle bişey hatırlıyorum ama emin değilim;" Vergi borçlarında borç Tebliği sürenin Yeniden başlamasına yol açar" Ama aklımda kalmış doğruluğu konusunda araştırma yapmadım.

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Tebligatın usule uygun yapılması zaman aşımını keser doğru.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)