kamu işçi maaş

Konu: Amortisman

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Haziran.2014
    Mesajlar
    22

    Amortisman

    Merhaba;
    mükellefim şehirler arası yük taşımacılığı yapıyor.3 tane aracı var.elime bu araçlara ilişkin şöyle bir tek fatura geçti
    lastik 6 adet 900=5.400tl
    şanzuman 1 adet 4.500 tl
    defransiyel 1 adet 2.500 tl bu parçalar aynı nevi de(2.el)çıkanlar ile değişmiş ve hangi araca takıldığı plaka ile belirtilmiş.
    toplam 14632.00 tl

    bu faturada amortisman ayırmalı mıyım yoksa direk gider yazabilir miyim?
    araçların faydalı ömürleri bitmiş durumda.saygılar.


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Nisan.2012
    Mesajlar
    46
    gidere at gitsin

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Kasım.2005
    Mesajlar
    342
    1) Lastikler Gider Yazılabilir
    Gerekçe;
    345 sıra no.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinin “I-Ticari Amaçla Kullanılan Araçlar İçin İktisap Edilen Lastiklerin Faydalı Ömürleri” başlıklı (I) bölümünde; “…339 sıra numaralı Tebliğ ile değişik 333 sıra numaralı Tebliğ eki listenin 3.72 numaralı bölümünde otomobil, kamyon, minibüs, midibüs, yük arabaları, özel amaçlı olarak kullanılan araçlar ve benzeri araçlara ait lastikler (Yeni satın alınan araçlarda hazır olanlar hariç) yer almakta olup, bunların faydalı ömürleri 2 yıl ve amortisman oranları da % 50,00 olarak tespit edilmiştir.
    Ne var ki Bakanlığa yapılan başvurulardan bazı sektörlerin çalışma şartları gereği, bu sektörlerde faaliyet gösteren mükelleflerin faaliyetlerini gerçekleştirmek üzere iktisap ettikleri lastiklerin faydalı ömürlerinin söz konusu Tebliğde ilan edilen faydalı ömürden daha az olduğu anlaşılmıştır.
    Vergi Usul Kanununun 313 üncü maddesine göre bir iktisadi kıymetin amortismana tabi tutulabilmesi için, işletmede bir yıldan fazla kullanılması, yıpranmaya, aşınmaya veya kıymetten düşmeye maruz bulunması ve işletmenin aktifinde kayıtlı bulunması gerekmektedir.
    Bu nedenle, ticari amaçla kullanılan araçlar için iktisap edilen lastiklerin, faaliyet gösterilen sektörün çalışma şartları gereği tahsis edildiği hizmette kullanılmaya hazır hale geldiği tarih itibarıyla faydalı ömrünün bir yıldan daha az olması halinde amortismana tabi tutulması mümkün olmayacağından kayıtlara doğrudan gider olarak intikal ettirilebileceği tabiidir.” açıklamasına yer verilmiştir.

    2) Bakım Onarım tutarları Gider yazılabilir
    Gerekçe;
    VUK 272. maddesine göre;
    Sabit varlıkla ilgili bir harcamanın maliyet bedeline dahil edilebilmesi için;
    a) Yapılan harcamanın normal bakım, tamir ve temizleme gider*leri, diğer bir ifade ile, sabit varlığın normal fonksiyonu devam ettire*bilmesi için gerekli normal harcamaların dışında olması,

    b) Yapılan harcamanın sabit varlığı genişletmek veya iktisadi kıy*metini devamlı olarak artırmak amacı ile yapılmış olması gerekir.


    Danıştay kararlarında, nakil vasıtalarının normal tamiri, kaporta onarımı, döşeme yapılması, boyatılması, elektrik donanımının tamiri, oto yedek parçaları için yapılan harcamaların normal tamir bakım gi*deri olduğu maliyet bedeline dahil edilmemesi gerektiği açıklanmıştır.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Amortisman
    Konu Sahibi mes_ar Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 07.Ocak.2010, 17:54
  2. Amortisman
    Konu Sahibi EYLÜLDURU Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 10.Kasım.2009, 11:06
  3. Amortisman
    Konu Sahibi COZGER Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 9
    Son Mesaj : 15.Ekim.2009, 14:29
  4. Amortisman
    Konu Sahibi ademm Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 05.Mart.2008, 15:55
  5. Amortisman
    Konu Sahibi muhfiliz Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 08.Mart.2007, 11:18

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36