kamu işçi maaş

Like Tree16Beğeni

Konu: Depo İş Yeri Olur mu ?

Depo İş Yeri Olur mu ?

Merhaba sevgili arkadaşlar,
    2 faklı konuda bilgilerinize ihtiyacım var. Başlık alanı kısa olduğu için hepsini ekleyemedim.

1. si şuan var olan iş yerimin ruhsatıda vergi levhasıda telekom hizmetleri üzerine.
    Ben bu iş yerinde resmi olarak rent a car veya daha ufak motor vb. 2 tekerli araçları kiralama hizmeti verebilirmiyim? Vergime ve ruhsatıma bu sektörüde işletebilmem mümkünmüdür?

İhtiyaç olabilme ihtimalina karşı vergi levham ve ruhsat içeriğini tam olarak içerik belirteyim;
    Vergi levhamda: Tahsilat büroları ve kredi kayıt bürolarının faaliyetleri (telefon, elektrik, su, vb. fatura ve borç toplama, kişilerin veya işletmelerin kredi veya çalışma geçmişleri hakkında bilgi toplama, vb.)

Ruhsatımda faaliyet konusu: Telekom Hizmetleri, alt kısımdaki iştigal bölümündede fatura ödemeleri yazıyor.

2. sorum ise üsttekinin olumsuz olma ihtimaline karşı alternatif üretmek içindir. Apartmanımızın deposunu ben kullanıyorum. Deponun vergi dairesine kaydıda var. Eğer vergiye veya ruhsata işletemezsem burayı iş yeri olarak gösterebilme ihtimalim var mı? Başka bir yere ihtiyaç olmadan bu depoyu normal iş yeri gibi kaydettirip kullanabilirmiyim. Resmi olarak bu ihtimal varmı?

sayın hhmercan, 1.Sorunuz için işletmenizin tipi çok önemli Ltd yada A.Ş. ise şirketin ünvanı değişmesi gerekebilir. Konuyla ilgili bir meslek mensubuyla görüşürseniz size yarımcı olacaktır.
    2. Sorunuzun cevabı. Evet depoyu iş yeri yapabilirsiniz. Ama Depo kimin üzerine size kim kiralayacak kira sözleşmesi yapılması lazım eğer tapusu sizde ise sermaye olarak mı koyacaksınız şirkete ayrı olarak mı kiralayacaksınız bunlarda önemli
    enus11 bunu beğendi.

Alıntı ugurcadir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sayın hhmercan, 1.Sorunuz için işletmenizin tipi çok önemli Ltd yada A.Ş. ise şirketin ünvanı değişmesi gerekebilir. Konuyla ilgili bir meslek mensubuyla görüşürseniz size yarımcı olacaktır.
    2. Sorunuzun cevabı. Evet depoyu iş yeri yapabilirsiniz. Ama Depo kimin üzerine size kim kiralayacak kira sözleşmesi yapılması lazım eğer tapusu sizde ise sermaye olarak mı koyacaksınız şirkete ayrı olarak mı kiralayacaksınız bunlarda önemli
    Merhaba,
    Öncelikle yanıtınız için teşekkür ederim.
    İşletme şahıs firması. Kendime ait. Tek başıma işletiyorum ve ticaret odasına kayıtlıyım. Bu seçeneğin mümkün olması beni büyükçe bir maliyetten kurtaracak.

Depo ismen kimin adına kayıtlı bilmiyorum kontrol etmedim hiç vergi dairesinden alınan belgeleri felan ama yapılan her işlemde apartmanın adı geçiyor. Şahsıma ait değil yani. Kira sözleşmesi yapılabilir sıkıntı olmaz.

FAALİYET DEĞİŞİKLİĞİ DİLEKÇESİ
    ..../..../......

...................... VERGİ DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜNE

Daireniz ..................................... vergi kimlik numaralı mükellefiyim. Faaliyet konum ....................... iken ...../..../.... tarihi itibariyle bu faaliyetime ek olarak ....................... işine başlamış bulunmaktayım.
    Bu hususa ilişkin olarak gerekli işlemlerin yapılmasını bilgilerinize arz ederim.

AD, SOYAD / ÜNVAN
    İMZA

A D R E S :

T E L :

E- POSTA :
    Eğer yapacağınız faaliyer mesleki birikim ve yeterlilik gerektirmiyosa yukarıdaki dilekçe ile bağlı olduğunuz vergi dairesine ve Ticaret odasına bildirim yapmalısınız.
    Konu ugurcadir tarafından (21.Ekim.2014 Saat 13:54 ) değiştirilmiştir.
    enus11 bunu beğendi.

Eğer yapacağınız faaliyer mesleki birikim ve yeterlilik gerektirmiyosa yukarıdaki dilekçe ile bağlı olduğunuz vergi dairesine ve Ticaret odasına bildirim yapmalısınız.
    Hocam peki belediye buna izin verirmi?
    Birde ruhsata ekletmek icab edecek sanırım. Ben asıl belediyenin izin vermemesinden tedirginim. Daha önce araştırma amacıyla belediyeye gittiğimde orada ki yetkili; senin dediğin terziyle kasapın yan yana çalışması gibi birşey şeklinde kendince espri yaparak cevap vermişti.

Alıntı hhmercan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam peki belediye buna izin verirmi?
    Birde ruhsata ekletmek icab edecek sanırım. Ben asıl belediyenin izin vermemesinden tedirginim. Daha önce araştırma amacıyla belediyeye gittiğimde orada ki yetkili; senin dediğin terziyle kasapın yan yana çalışması gibi birşey şeklinde kendince espri yaparak cevap vermişti.
    Belediye senin ne iş yaptığına bakma hakkı varmı? Çalışma ruhsatını için evraklar ve istenen belgeleri bir kontrol et. Yapılan işin niteliği değil Çalışma koşulların elverişli olup olmadığına bakılır.
    enus11 bunu beğendi.

Belediye senin ne iş yaptığına bakma hakkı varmı? Çalışma ruhsatını için evraklar ve istenen belgeleri bir kontrol et. Yapılan işin niteliği değil Çalışma koşulların elverişli olup olmadığına bakılır.
    uzun süre oldu bazı sebeplerden ötürü bu konuyu rafa almıştım ama havaların ısınmasıyla tekrar gündeme geldi.
    Uğur bey tekrar belediyeye gittim ben böyle birşey yapmayı düşünüyorum dedim ama ilgili konu ile alakalı olan kişi yok olmaz diyor başka birşey demiyor.
    o farklı iş bu farklı iş ben ruhsata ek olarak bunu yazamam diyor.
    ruhsatta telekom hizmetleri yazıyor. bunun yanına o eklenmez diyorlar.
    bu görevlinin bana söylediği yanlış mı? yani vergiye ekletme yapıp belediyeye gidip bu talebi resmi olarak yapsam verilme ihtimali var mı acaba?

Sayın hhmercan,

Var olan çalışma ruhsatına ek yapmazlar zaten. tekrardan yeni çalışma ruhsatı başvurusu yapıp almanız gerekmektedir.
    enus11 bunu beğendi.

Sayın hhmercan,

Var olan çalışma ruhsatına ek yapmazlar zaten. tekrardan yeni çalışma ruhsatı başvurusu yapıp almanız gerekmektedir.
    hocam işleyiş usülünde problem yok. nasıl yapılması gerekiyorsa ona göre hareket ederim lakin öncelikli olarak böyle bir durumun mümkün olup olmadığını öğrenmeye çalışıyorum.

Alıntı hhmercan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hocam işleyiş usülünde problem yok. nasıl yapılması gerekiyorsa ona göre hareket ederim lakin öncelikli olarak böyle bir durumun mümkün olup olmadığını öğrenmeye çalışıyorum.
    İşyerinizin vergi levhası olduğuna göre bir meslek mensubu arkadaşımızdan da destek alıyorsunuzdur. Bu konuları lütfen önce kendisiyle görüşün. Zaten sıkıntılarınızı çözecektir.
    ugurcadir bunu beğendi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)