kamu işçi maaş

Like Tree2Beğeni
  • 1 Post By ferhat
  • 1 Post By eylüllll

Konu: Gider Pusulası Büroya Alınan Demirbaş

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Haziran.2012
    Mesajlar
    3

    Gider Pusulası Büroya Alınan Demirbaş

    merhaba;

    Bürom için bilgisayar ve yazıcı almak istiyorum. alacağım kişinin vergi mükellefiyeti(nihai tüketici) yok. Gider pusulası düzenleyeceğim kişi nihai tüketici olduğu için vergi tevkifatı yapmayacağım. Bunlar dışında bilmem gereken bir ayrıntı var mı? yardımcı olursanız sevinirim. kolay gelsin


  2. #2
    ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    5.429
    Sayın eylülcan

    **Bürom için bilgisayar ve yazıcı almak istiyorum. alacağım kişinin vergi mükellefiyeti(nihai tüketici) yok. Gider pusulası düzenleyeceğim kişi nihai tüketici olduğu için vergi tevkifatı yapmayacağım.

    **Bu yanlış bir bilgi doğrusu aşağıdaki gibidir.

    193 Sayılı Gelir Vergisi Kanununun "Vergi Tevkifatı" başlıklı 94.'üncü maddesinin 13.'ncü fıkrasında; "Esnaf muaflığından yararlananlara mal ve hizmet alımları karşılığında yapılan ödemelerden,

    c) Diğer mal alımları için % 5, vergi tevkifatı yapılacağı hüküm altına alınmıştır.

    Ayrıca, 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun, 1/1 maddesinde "Ticari, sınai, zirai ve serbest meslek faaliyetleri çerçevesinde yapılan teslim ve hizmetlerin vergiye tabi olacağı " ikinci fıkrasında ise, bu faaliyetlerin kapsamı, niteliği ve devamlılığının Gelir Vergisi Kanununda açıklık bulunmadığı hallerde Türk Ticaret Kanunu ve diğer ilgili mevzuat hükümlerine göre tayin ve tespit edileceği hükme bağlanmıştır.

    Böylece;

    Gelir Vergisi Kanununa göre ticari, sınai, zirai ve serbest meslek faaliyeti sayılan faaliyetler çerçevesinde yapılan teslim ve hizmetler vergiye tabi olacaktır. Belirtilen faaliyetlerden devamlılık arz edenler vergiye tabi olacak arızi faaliyetler çerçevesinde yapılan teslim ve hizmetler ise vergiye tabi tutulmayacaktır.

    Bu çerçevede bir şirketin faaliyette bulunduğu fabrika içinde bulunan makineler, alet edevatları mükellef olmayan bir şahıstan satın alması halinde arızi faaliyetler çerçevesinde yapılan teslimlerden olması nedeniyle Katma Değer Vergisi hesaplanması gerekmemektedir. Ancak satın alınan makineler ve fabrikaya ait diğer aletlerin bedellerinin ödenmesi sırasında gider pusulası düzenlenmesi ve yapılan ödemeden %5 gelir vergisi tevkifatı yapılması gerekmektedir.



    asli275 bunu beğendi.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Aralık.2010
    Mesajlar
    3
    eylül hanım ve ferhat bey başka bir forumdan aldığım bilgide benzer bir olaydan söz edilmiş


    İSTANBUL VALİLİĞİ



    İl Defterdarlığı



    Vasıtasız Vergiler Gelir Müdürlüğü
    </div>


    Sayı: B.07.4.DEF.0.34.11/13



    Vergi mükellefi olmayan nihai



    tüketiciden cep telefonları satın



    alınması halinde tevkifat yapılıp



    yapılmayacağı hk.



    İLGİ: 21.04.2003 tarihli dilekçeniz.



    İlgide kayıtlı dilekçenizde, .....................Vergi Dairesi
    Müdürlüğü'nün ............................. vergi numarasında kayıtlı
    mükellefi olduğunuzu; vergi mükellefi olmayan nihai tüketicilerden
    gider pusulası vasıtasıyla cep telefonları satın aldığınızı belirterek,
    söz konusu makineleri satın alırken tevkifat yapılıp yapılmayacağını
    sormaktasınız.



    193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu'nun 3946 sayılı Kanun'un 22. maddesiyle
    değişik 'Vergi tevkifatı' başlıklı 94. maddesinde; 'Kamu idare ve
    müesseseleri , iktisadi kamu müesseseleri, sair kurumlar, ticaret
    şirketleri, iş ortaklıkları, dernekler, vakıflar, dernek ve vakıfların
    iktisadi işletmeleri, kooperatifler, yatırım fonu yönetenler, gerçek
    gelirlerini beyan etmeye mecbur olan ticaret ve serbest meslek erbabı,
    zirai kazançlarını bilanço veya zirai işletme hesabı esasına göre
    tespit eden çiftçiler aşağıdaki bentlerde sayılan ödemeleri (avans
    olarak ödenenler dahil) nakden veya hesaben yaptıkları sırada, istihkak
    sahiplerinin gelir vergilerine mahsuben tevkifat yapmaya mecburdurlar.'
    denilmektedir.



    Aynı maddede hangi ödemelerin vergi tevkifatına tabi olacağı sayılmış
    olup (4369 sayılı Kanunun 81. maddesiyle değişen ibare, Yürürlük
    01.01.1999) 13. bendinde 'Esnaf muaflığından yararlananlara mal ve
    hizmet alımları karşılığında yapılan ödemelerden' tevkifat yapılacağı
    belirtilmiştir.



    Bu hükümlere göre, esnaf muaflığından yararlanmayan ve vergi
    mükellefiyeti olmayan nihai tüketicilerden aldığınız makineler (cep
    telefonu) için ödeyeceğiniz bedel için gider pusulası düzenlemeniz
    gerekmektedir. Ancak bu bedel üzerinden gelir vergisi tevkifatı
    yapılmasına gerek bulunmamaktadır.
    Konu eylüllll tarafından (17.Kasım.2014 Saat 16:44 ) değiştirilmiştir.
    asli275 bunu beğendi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Gider Pusulası İle Alınan Mal
    Konu Sahibi SELD Forum Stajyer Sorunları
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 20.Ekim.2016, 14:21
  2. Gider Pusulası Demirbaş Alımı Muhasebe Kaydı
    Konu Sahibi safcalis Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 21.Mayıs.2016, 13:48
  3. 255 Demirbaş- Gider Yazılan Küçük Demirbaş
    Konu Sahibi güzi Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 15
    Son Mesaj : 17.Nisan.2009, 10:07
  4. Gider Pusulası ile Demirbaş Alımı
    Konu Sahibi Konija Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 18
    Son Mesaj : 06.Nisan.2007, 14:15
  5. Gider Pusulası ile Gider Makbuzu Arasındaki Fark?
    Konu Sahibi NİSAN Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 7
    Son Mesaj : 26.Ocak.2007, 11:41

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36