kamu işçi maaş

Konu: Şirket aktifindeki gayrimenkul satışı

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    34

    Şirket aktifindeki gayrimenkul satışı

    Şirket aktifinde 10 yıldır kayıtlı bulunan gayriemenkulü satıp tamamını şirket sermayesine ilave edersek, kurum kazancı, KDV, alım satım vergisi ve diğer yönlerden herhangi bir muafiyetten faydalanabilir miyiz?

    İyi çalışmalar...


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    788

    Şirket aktifindeki gayrimenkul satışı

    Sayın Akgün
    5422 sayılı K.Vergisi Kanununun geçici 28. maddesinde değinilmiştir
    Madde No Geçici Madde 28
    Kapsam
    (4444 sayılı Kanunun 6'ncı maddesiyle eklenen madde Yürürlük; 14.8.1999)

    a)(5035 Sayılı Kanunun 48/5-d maddesiyle değişen ibare. Geçerlilik:01.01.2004; Yürürlük:02.01.2004) 1.1.1999 - 31.12.2004 tarihleri arasında(1) uygulanmak üzere, tam mükellefiyete tabi kurumların iştirak hisselerinin veya gayrimenkullerinin satışından doğan kazancın, satışın yapıldığı yılda kurum sermayesine ilave edilen kısmı, kurumlar vergisinden müstesnadır. Şu kadar ki, vadeli satış halinde, satışın yapıldığı hesap dönemini takip eden ikinci hesap döneminin sonuna kadar tahsil edilen kazançların tutarı, ilgili yıl kurum kazancından indirilir. Bu tarihten sonra yapılacak tahsilat için bu hüküm uygulanmaz. İlk yapılan tahsilatın iştirak hissesi veya gayrimenkulün maliyet bedeline ilişkin olduğu kabul edilir.

    (4503 sayılı Kanunun 9'uncu maddesiyle değişen cümle Yürürlük; 1999 yılı gelirlerine de uygulanmak üzere, 29.01.2000 )Bu hüküm, kurumların üretim ve turizm yatırım veya işletme belgesine sahip turizm tesislerinin ve bu tesislere ilişkin gayrimenkullerinin tamamının veya bir kısmının, teşvik belgeli yatırım yapmak üzere kurulacak olan bir sermaye şirketine veya yeni kurulacak yabancı ortaklı bir anonim şirkete ayni sermaye olarak konulması halinde de uygulanır.(2) Bu durumda yeni kurulacak şirketin tam mükellef ve yapacağı yatırımın asgari beşmilyon ABD Doları veya muadili yabancı para karşılığı Türk Lirası olması şarttır. Bu şartlara ilave olarak yabancı ortaklı sermaye şirketinde yabancı ortağın sermaye payının bir milyon ABD Doları veya muadili yabancı para karşılığı Türk Lirası ve % 20'den az olmaması ve kambiyo mevzuatı gereğince Türkiye'ye döviz olarak getirildiğinin tevsik edilmesi gerekir.

    (5035 Sayılı Kanunun 49/3 maddesiyle yürürlükten kaldırılan alt bent. Geçerlilik:01.01.2004; Yürürlük:02.01.2004)(3)

    Kurumların iki tam yıl süreyle aktifinde yer almayan iştirak hisselerinin veya gayrimenkullerinin satışından elde ettikleri kazançlar ile menkul kıymet veya gayrimenkul ticareti ile uğraşan kurumların ellerinde bulundurdukları değerlerin satışından elde ettikleri kazançlar istisna kapsamı dışındadır.

    Rüçhan hakkı kullanılmak suretiyle edinilen hisse senetleri ile iştirak edilen kurumun ihtiyat akçeleri, banka provizyonları ve Vergi Usul Kanununa göre ayrılan yeniden değerleme fonlarının sermayeye ilavesi dolayısıyla bedelsiz alınan hisse senetlerinin en az iki yıl öncesinde iştirak edilen şirketlere ait olması halinde, rüçhan hakkı kullanılmak suretiyle edinilen veya bedelsiz alınan bu hisse senetleri iki yıl önce iktisap edilmiş sayılır.

    Sermayeye eklenen bu kazançların beş yıl içinde herhangi bir suretle işletmeden çekilmesi veya bu süre içinde işletmelerin tasfiyesi halinde, bu kazançlar o yılın kazancı sayılarak vergiye tabi tutulur.

    1163 sayılı Kooperatifler Kanununa ya da özel kanunlara göre kurulan kooperatifler, ortağın sahip olabileceği en fazla pay tutarı dikkate alınmaksızın gayrimenkul ve iştirak hisselerinin satışından doğan kazanç istisnasından yararlanırlar. Ancak, iştirak hisseleriyle gayrimenkullerin satışından doğan kazanç sermayeye eklenmeyerek özel bir fon hesabında gösterilir ve hiçbir şekilde ortaklara dağıtılmaz, kooperatifin amaçlarının gerçekleştirilmesinde kullanılır.

    Türk Ticaret Kanununun 391 inci maddesinin bu suretle gerçekleştirilecek sermaye artırımına aykırı hükümleri uygulanmaz.

    Bu hükümden yararlanan kurumların gayrimenkul ve iştirak hisselerinin satışından doğan kazancın tespitinde Gelir Vergisi Kanununun 38 inci maddesinin son fıkrası hükmü uygulanmaz.

    Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten sonra bu madde kapsamında yapılacak tescil işlemleri tapu ve kadastro harcından, lehe alınan paralar banka ve sigorta muameleleri vergisinden müstesnadır.
    Dinçer KUM<br />Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

  3. #3
    Tamer Başkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamer Başkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    2.171

    Re: Şirket aktifindeki gayrimenkul satışı

    Merhaba,
    Sayın Dinçer Kum Geçici 28. madde 31.12.2004 tarihinde işlevini yitirdi.


    Alıntı akin_ogun Nickli Üyeden Alıntı
    Şirket aktifinde 10 yıldır kayıtlı bulunan gayriemenkulü satıp tamamını şirket sermayesine ilave edersek, kurum kazancı, KDV, alım satım vergisi ve diğer yönlerden herhangi bir muafiyetten faydalanabilir miyiz?

    İyi çalışmalar...
    Kurumlar Vergisi kanununun 31.12.2004 tarih ve 5281 sayılı kanunla değişik "İstisnalar" başlıklı 8/12. maddesi ile sermayeye ilave edilmek şartıyla Kurumlar Vergisi istisnası vardır.

    Kod:
         İstisnalar
         Madde 8 - Dar mükellefiyete tabi kurumlar dahil bu maddede yazılı
    kurum kazançları, kurumlar vergisinden müstesnadır&#58;
    ......
    ......
    ......
          12&#41; Kurumların, en az iki tam yıl süreyle aktiflerinde yer alan  iştirak hisseleri ile gayrimenkullerinin satışından doğan ve sermayeye eklenmesine karar verilen kazançları.
    .....
    .....
    Katma Değer Vergisi kanununun yine 31.12.2004 tarih ve 5281 sayılı kanunla değişik "İstisnalar" başlıklı 17/4-r maddesi Katma Değer Vergisi istisnası vardır.

    Kod:
         17-1.
         ......
    *****4. Diğer İstisnalar&#58;
         a&#41;....
         .......
    ** ***r&#41; Kurumların en az iki tam yıl süreyle aktiflerinde yer alan iştirak hisseleri ile gayrimenkullerinin satışı suretiyle gerçekleşen devir ve teslimleri, bankalara borçlu olanların ve kefillerinin borçlarına karşılık gayrimenkul ve iştirak hisselerinin &#40;müzayede mahallerinde yapılan satışlar dahil&#41; bankalara devir ve teslimleri.
    *****İstisna kapsamındaki kıymetlerin ticaretini yapanların, bu amaçla ellerinde bulundurdukları gayrimenkul ve iştirak hisselerinin teslimleri istisna kapsamı dışındadır. Bu şekilde teslim edilen kıymetlerin iktisabında yüklenilen ve teslimin yapıldığı döneme kadar indirim yoluyla giderilemeyen Katma Değer Vergisi, teslimin yapıldığı hesap dönemine ilişkin Gelir veya Kurumlar Vergisi matrahının tespitinde gider olarak dikkate alınır.
    [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    788

    Şirket aktifindeki gayrimenkul satışı

    Sayın Tamer Başkan
    düzelttiğiniz için teşekkür.
    ayrıca bu forum sayesinde kendimizi de güncellemekteyiz.Forum yöneticilerine ve değerli forumdaşlara teşekkürler.
    Dinçer KUM<br />Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    20

    Şirket aktifindeki gayrimenkul satışı

    Merhaba,

    Alıntı Dinçer KUM Nickli Üyeden Alıntı
    Sayın Tamer Başkan
    düzelttiğiniz için teşekkür.
    ayrıca bu forum sayesinde kendimizi de güncellemekteyiz.Forum yöneticilerine ve değerli forumdaşlara teşekkürler.

    Tapu harcı istisnası kaldırıldı.

    Eskiden geçici maddede yer alan BSMV istisnası, ilgili kanununun içine monte edilerek devamı sağlandı, ancak tapu harcı için benzer bir düzenleme yapılmadı. Dolayısıyla artık istisna kapsamındaki satışlarda gayrimenkulün alıcı adına tescili için tapu harcı ödenecek.Damga Vergisi Kanununa eklenen bir hükümle, istisna kapsamında yapılan satışlar nedeniyle düzenlenen kağıtlar damga vergisinden istisna edildi. :wink:



    Usta

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Şirket Aktifindeki Gayrmenkul Satışı
    Konu Sahibi nrneksi Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 01.Ağustos.2013, 16:46
  2. Şirket aktifine kayıtlı olmayan gayrimenkul satışı
    Konu Sahibi ahmet85 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 11
    Son Mesaj : 18.Nisan.2012, 11:49
  3. Şirket aktifindeki daire satışı
    Konu Sahibi metintacer Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 15.Mart.2010, 11:08
  4. Anonim Şirketin Aktifindeki Binanın Satışı
    Konu Sahibi zzzz222 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 03.Temmuz.2007, 11:47
  5. Şirket Aktifindeki Binanın Satışı
    Konu Sahibi cozum_muhasebe Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 19.Kasım.2005, 21:46

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36