kamu işçi maaş

Like Tree3Beğeni

Konu: E-defter

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2008
    Mesajlar
    133

    Exclamation E-defter

    Arkadaşlar Kasım ayında e defter başvurusu yaptık ve e defter programını da temin ettik.

    E-Defter de prosedür nasıl olacak? Aylık bazda mı yükleme yapılacak bu yüklemeler maliye ye bildirilecek mi?

    Kısaca başvuruyu yaptım programı da aldım.Nasıl yapılacağını bilmiyorum ve bu konuda yardımlarınızı rica ediyorum.


  2. #2
    ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    5.429
    Sayın asuri33

    E-defterin işleyiş prosedüründe normal defterden bir farkı yok e-faturalarındaki işleyiş gibi aylık olarak defterlerini e-imza ile imzalayıp her üç ayda bir ''BERAT'' ile kapatıp arşivleyeceksin.Zaten sen onu BERAT'ladığın zaman otomotik olarak maliyeye ulaşmış olcaksın. Elektrik kesintisi, Yangın v.b zorunlu hallerde aylık e imza ile kapatamadığın gecikmeli durumlarda ''ZAMAN DAMGANI'' kullanacaksın

  3. #3
    ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Mart.2013
    Mesajlar
    2.457
    Sayın asuri33,

    Keşke Aralıkta yapsaydınız. 2015 yılında başlardınız.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2005
    Mesajlar
    95
    Sayın asuri33

    e-defter genel tebliği no:2 ile değişik 3.3.4 maddesinden alıntıdır :

    "hesap dönemi veya takvim yılı içerisinde elektronik defter tutmaya başlayanlar, başladıkları tarihi izleyen bir aylık süre içerisinde eski defterlerine kapanış tasdiki yaptıracaklardır "

    şeklinde yeralmaktadır.Bu süreyi unutmayın.

    Saygılar
    hdegirmenci

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Nisan.2012
    Mesajlar
    347
    Merhaba,
    E-defter için e-fatura'da kullanıdğımız mali mührümü kullanacağız.
    Teşekkürler

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2008
    Mesajlar
    133
    01.12.2014 itibariyle e defter kullanıcısıyım eski defterlerin kapanış tasdikini ay sonuna kadar yapmam mı gerekiyor? Yoksa e deftere başvuru tarihinden itibaren mi 1 aylık süre hesaplanacak?

  7. #7
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.410
    Alıntı asuri33 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    01.12.2014 itibariyle e defter kullanıcısıyım eski defterlerin kapanış tasdikini ay sonuna kadar yapmam mı gerekiyor? Yoksa e deftere başvuru tarihinden itibaren mi 1 aylık süre hesaplanacak?

    Nasıl niye 12 ay itibariyle e deftere geçtiniz. 1/1/2015 yapmanız gerekiyordu.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  8. #8
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2008
    Mesajlar
    133
    bir karışıklık oldu bir de baktım e defter kullanıcısıyım.

  9. #9
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.410
    Şimdi işler karışmış. Öncelikle 11 ay sonu itibarıyla bilanço çıkarıp kapanış kayıtları yapmalısınız . Daha sonra 12 itibarıyla açılış kaydı yapmalısınız. 11, aya kadar kullanmış olduğunuz kağıda basılı defteri kapanış tasdiki yaptırıp saklamaya başlayın. 12 ay itibarıyla bir aylık bir süre için aldığınız devirlerle birlikte yeniden bilanço çıkarıp kapanış yapın. 2015 yılı için yeni bir de E defteri kullanmaya devam edin. Artık bun için tasdik gerekmez. Beyannameleri de her iki defteri ve devrettiğiniz 11 aylık tutarları dikkate alarak yapın. Kolay gelsin zor işler.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  10. #10
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2005
    Mesajlar
    95
    Sayın asuri33

    67 No.lu VUK sirküleri alıntıdır;

    "Buna göre 421 sıra numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği kapsamında elektronik defter tutma zorunluluğu bulunan mükelleflerden;
    a) Elektronik defter uygulamasına 2014 Aralık ayı içerisinde başvuranların 1/1/2015 tarihinden itibaren,b) Elektronik defter uygulamasına 2014 Aralık ayından önce başvuranların en geç 2014 Aralık ayından başlamak üzere,c) Özel hesap dönemine tabi olanların 1/12/2014 tarihinden önce elektronik defter uygulamasına başvuru yapmaları ve en geç 2014 Aralık ayı içerisinde,elektronik defter tutmaya başlamaları gerekmektedir."

    denilmektedir.

    Gayet açık ve net

    Özel hesap dönemine tabi değilseniz, dönem içi başlamış görünüyorsunuz, Aralık sonuna kadar kapanış tasdikinizi de yaptırın derim. 2014'de 1 ay için e-defter kullanmış olacaksınız.

    e-defter'de onaylama ve berat işleminden sonra kayıt düzeltme yapılmaması gerekir, oynama yapılırsa defterler geçersiz sayılır, defterlerdeki kdv indirimlerin reddinden resen tarhiyata kadar yaptırımları olabilecek çok çok çok dikkat edin.
    hdegirmenci

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. E Defter Çek
    Konu Sahibi Day-Dream Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 11
    Son Mesaj : 24.Ağustos.2016, 12:02
  2. E Defter
    Konu Sahibi tanca Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 27.Mayıs.2016, 17:28
  3. E-defter
    Konu Sahibi karinca Forum e-Fatura | e-Defter | e-İmza
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 25.Kasım.2015, 15:45
  4. E Defter
    Konu Sahibi pardon1986 Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 17.Ağustos.2015, 11:03
  5. defter tutma hadleri ve defter tastiki
    Konu Sahibi erdalce1977 Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 05.Ocak.2008, 09:34

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36