kamu işçi maaş

Konu: Hisse Devri Sonrasında Çıkacak Vergi Borçları

Hisse Devri Sonrasında Çıkacak Vergi Borçları

Merhaba,
    3 ortaklı bir limited şirketimiz var. şirket müdürü yetkim ve imza yetkim bulunmamaktadır. hisse devrini ortaklar harici birine yapmayı düşünüyorum. geçmiş zamanlardan kalan yada ortaya çıkabilecek vergi borçlarından ve cezalarından hisse devri sonrasında kaç yıl sorumlu kalırım. teşekkür ederim.

sonsuza kadar yada ödenene kadar sorumlusunuz

Ortak maliye veya sgk borçlarından hisse oranında 6552 ile yapılandırıp kendine düşen borcu öderse diğer kalan borçlardan sorumlu tutulamaz mı?

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı bkiral Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba,
    3 ortaklı bir limited şirketimiz var. şirket müdürü yetkim ve imza yetkim bulunmamaktadır. hisse devrini ortaklar harici birine yapmayı düşünüyorum. geçmiş zamanlardan kalan yada ortaya çıkabilecek vergi borçlarından ve cezalarından hisse devri sonrasında kaç yıl sorumlu kalırım. teşekkür ederim.

Tabi genel zaman aşımı süresini dikkate almalısınız. VUK tahakkuk zaman aşımı 5 yıldır. Yani mali yılı takip eden yıl başından itibaren 5 tam yıl geçince ve bu dönem içersinde her hangi bir tebligat veya ödeme yapılmaz ise zaman aşımı işler.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Merhaba,
    Forumda yeniyim buraya mı yazmam gerekiyor bilmiyorum ama cevaplarsanız sevinirim.
    Kasım 2012 de şirketimi muhasebecimin kefil olduğu o zamanlar düzgün olarak bidiğim bir şahsa ne vergi ne sgk borcu olmadan devrettim. Adamlar şirketi Yalova'ya taşıdı Kasım 2012 den sonra ne müdürlük ne de hissem var. Bugünlerde ise benim bulundum adrese bu devir işlemler sonrasında oluşan borçlar için Yalova vergi dairesinden borç bilgisi geldi. Tabi bu adamların kestiği karşılıksız çekleri hiç saymıyorum. Sayısız dava sürüyor. Sonuçta bu adamları bulamadıkları için ITO kayıtlarından bizi bulup geliyorlar. Bunu engellemenin yolu nedir. Belli ki bu adamlar dolandırıcı. Teşekkür ederim.

bulent249 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bulent249 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sn.gardd81 hisse devriniz ticaret siciline tescil edildiyse, devir tarihinden sonraki borçlardan sorumluluğunuz bulunmamaktadır. Tescil edilmediyse işiniz biraz zor. Bir avukat tutmanızda fayda var.

Teşekkür ederim Sn. Bulent249 . Adres değişiklikleri devir işlemleri müdürlük istifası vb tüm detaylar kasım 2012 de ticaret sicil gazetesinde yayınlandı. Devrettiğimiz şirket ile aramda bir bağ yok. Ama şu anki sahiplerini bulamayan direk bize geliyor devamlı uğraşmak zorunda kalıyoruz ve tabi kafa yorgunluğu da cabası. Bunun kesin bir çözümü varmıdır. Yani karşı dava mı açmalıyız?

Alıntı gardd81 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Teşekkür ederim Sn. Bulent249 . Adres değişiklikleri devir işlemleri müdürlük istifası vb tüm detaylar kasım 2012 de ticaret sicil gazetesinde yayınlandı. Devrettiğimiz şirket ile aramda bir bağ yok. Ama şu anki sahiplerini bulamayan direk bize geliyor devamlı uğraşmak zorunda kalıyoruz ve tabi kafa yorgunluğu da cabası. Bunun kesin bir çözümü varmıdır. Yani karşı dava mı açmalıyız?
    Biz muhasebeciler o yüzden tanımadığınız kişilere hisse devretmeyin diyoruz.

Evet haklısınız Bulent249 ama benim muhasebecim tanıyordu.... bu da işin ilginç yanı tabiki...

Alıntı gardd81 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Evet haklısınız Bulent249 ama benim muhasebecim tanıyordu.... bu da işin ilginç yanı tabiki...
    Bu konuda lütfen muhasebecinizi suçlamayın. Sonuçta zorla size hisse devri yaptırtmadı. Maalesef bazı şeyler acı şekilde tecrübe ediliyor. Umarım en kısa sürede sıkıntınız çözülür.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)