kamu işçi maaş

Konu: Kredi Kartı ile yapılan işlemler

Kredi Kartı ile yapılan işlemler

Bir mükellefime ait Kredi kartı ile yapılan işlemlerin neticesinde fatura ve fiş düzenlemediği Maliye bakanlığı gelir idaresi başkanlığı tarafından ay ve yıl olarak tespit edilmiş olup şu anda yapmamız gereken nedir.Bilgi verirseniz sevinirim

Değerli arkadaşım,

Benim dört dört lük bu pos ile yapılan satışları belgelendiren mükellefimede geldi.
    Topluyorum, çıkarıyorum,bölüyorum ne yaparsam yapayım gelir idaresinden gelen yazıdaki farkları bir türlü bulamıyorum.

Vergi denetmenlerinede sorduk.

ay ay bakın,
    Yıl bazında bakın,
    Beyannameye yazdıklarınız ile yazmadıklarınıza bakın
    şeklinde cevaplar aldık her türlü denemeyi yaptık fakat fark yok.
    Gelir idaresi neye göre bu farkı buldu hala çözebilmiş değilim.

Bu nedenle bu durumdakilere herhangi bir şey yapmak gerekmez diye düşünüyorum.

Bana göre bu olaylar biraz korku verip vergi barışı uygulaması gibi ne çarparsak kar diye düşünüyorlar gelir idaresi.

Yarın ola hayrola

Saygılarımla

Sn.Mert,

Yapılan bu tespitten sonra VUK. Md.353' e göre Özel Usulsüzlük cezası kesmeliler (129,00 YTL). Bu ceza kesildikten sonra 376. maddeye göre işlem yaparak 1/3' nü ödemelisiniz.
    Saygılarımla,<br /><br />Demirkale

benimde bir mükellefime böyle bir yazı gönderildi, bu farkı kdv beyanındaki kredili satışlar sutunu ile o aya ait bankaya geçen tutarı karşılaştırıp çıkarmışlar, maalesef pos slipleri eksik geldiği için kdv beyanına eksik bildirmişiz, ancak daha sonra ekstreye göre ben düzgün kayıtları girmişim. şimdi yapmayı düşündüğüm, bir dilekçe ile satışlarımızın doğru olduğu sadece kdv beyanındaki kredili satış tutarın yanlış yazılmış olduğunu bildirmek. sanırım kayıtsız kalıp hiç cevap vermemektense, banka kayıtları ve muhasebe kayıtlarını kontrol edip, ona göre bir cevap yazısı vermek daha uygun olur sanırım.

turk_bey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    turk_bey Guest

!!!

Maliye bakanlığı mükellefin banka hesapları üzerinden işlem yaptığı için pos kayıtlarında tutarsızlık oluşmaktadır. Biz ay içinde düzenlenen kredi kartı slipleri toplamını yazarken iadere hesap kesim tarihi gelerek banka mevduat hesabına o ay içerisinde aktarılan miktarı hesaba katmaktadır. örnekleyecek olursak aralık/2005 de düzenlenen slplerin karşılığı ocak ayında banka hesabına yatırılmış ve idare bazen bu miktar üzerinden hareket etmektedir.

merhaba bize de bu şekilde yazı geldi bizde dilekçe yazarak tutarsızlık farkının faturası kesildiğini brüt satış toplamlarının içerisinde yer aldığını kdv 45.sutüna sehven eksik yazıldığını bir vergi kaybının olmadığını falan yazan bir dilekçe ile cevap verdik.kayıtsız kalmaktansa kendimizce savunma yaptık bakalım ne olacak?

arkadaşlar ben sorumu bu başlığın altna yazmayı uygun gördüm. Biz müşteriye senetli olarak mal satıyoruz ve faturasını düzenliyoruz daha sonra müşteri senetini viza ile ödemek istiyor bu durumda beyanname ile vizanın tutma ihtimali yok bu durumda ne yapılabilir. teşekkür ederim.
    er zaman sevgi ve saygı ile;

Vergi dairesinden Vedop merkezi sorgulamalar bölümünden ilgili mükelleflerin bilgilerini aldık.
    Sayın denetmen 2000'in dediği gibi KDv beyanlarına yazmış olduğumuz tutarlar ile bankadan gelir idaresine gelen bilgileri karşılaştırıp fark yazmışlar.

Vergi İdaresi mükellefin KDV beyanındaki matraha hiç bakmamış bu birinci hataları ikincisi ise bazı bankaların günlük brüt tutarlarını esas almaları gerekirken 1 gün sonraki valör tarihlerini esas alıp fark oluşturmuşlar buda ikinci hataları.

Şimdi ne yapalım.Bekle gör taktiği en uygunu.

kredi kartı satışları

Merhaba arkadaşlar;
    İdare tarafından Kredi Kartı satışları ile ilgili, mükellefimiz adına 2004 yılı 2.9.11. aylara ait toplam 20 000. 00 ytl. fark çıkarılmış. Sözkonusu farkları kontrol ettiğimde kredi kartıyla satış yapıldığı halde faturalarının kesilmediği anlaşılmıştır. Şimdi ek beyanname vermek durumundayız. devreden kdv miz olduğu için kdv açısından problem yok. Ancak vergi dairesi şefleri ile yaptığım görüşme sonucu 2004 yılı Ek Gelir Vergisi beyannamesini düzenlediğimizde 20 000.00 ytl.nin tamamını kar olarak dikkate almamız gerektiği söylendi. Gerekçe olarakta 31.12.2004 tarihi itibarıyla D.S.M.Mevcudunu beyan ettiğimizden dolayı tamamını kar olarak dikkate almamız gerekiyormuş.
    Ancak biz bu durumda vereceğimiz Ek Gelir Vergisi Beyannamesinde 20 000.00 ytl. farkın maliyet hesaplamasını yapıp, dönem sonu mal mevcudu miktarınıda düzeltip vermeyi düşünüyoruz. Dolayısıyla stoklarımız yaklaşık ( smm 15000 ytl. olarak alırsak ) 15000 ytl.azalmış olacak ve 2005 yılı dönem sonu mal mevcudu da değişeceğinden 2005 yılı Gelir Vergisi Beyannamemizide düzeltmek zorunda kalacağız. Bu yolu izlersek hangi durumlarla karşılaşabiliriz. Not: 2004 yılına ek beyanname verdiğimizde geçmişe yönelik fatura kesmek gerekmiyormu? 2004 yılı defterlerinin dökümü yapılmıştır. Bu konudaki görüşleriniz için teşekkür eder hayırlı çalışmalar dilerim.
    Saygılarımla

nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

maliye fiilen sayım yapılıp bu sayım sonucu envanter çıkardığınızı kabul ettiğinden ek satışın tamamını kar olarak kabul edecektir.
    Not: pos gün sonu raporlarıda (çoğunluğu) yk z raporları gibi günlük no takip etmektedir. mükelleflerden bu sanki z raporu alıyormuş gibi pos raporlarınıda günü gününe almaları istenmelidir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)