kamu işçi maaş

Konu: Yıllara sari inşaat

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    401

    Yıllara sari inşaat

    Adi ortaklık şeklinde ticari faaliyette bulunan bir işyeri İnşaat taahhüt işi (Dinlenme Tesisi İnşaatı) alıyor. jeolojik müh. hizmeti de veriyor inşaatın yanında. Normal faaliyetine devam ederken almış olduğu bu inşaat işini kendi mükellefiyeti ile götürebilirmi? aynı defterimi kullanacak, yeni deftermi tastik ettirecek? yoksa yıllara sari inşaat olarakmı değerlendireceğiz. uygulamaya dönük yapmamız gerekenler nelerdir. pek anlaşılır bir dille yazamadığımın bende farkındayım. ama az çok bilgi verirseniz memnun olurum. saygılar.

    bilgi Paylaşılsa bile tükenmeyen bir hazinedir.

  2. #2
    Tamer Başkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamer Başkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    2.171

    Yıllara sari inşaat

    Merhaba,
    Jeoloji Müh. hizmeti derken, mükellefiyetin Serbest Meslek faaliyeti olarak tescil edildiğini söylemek istediysen;
    İnşaat taahhüt işi, bir Serbest Meslek faaliyeti olmadığından dolayı Ticari Kazanç yönünden mükellefiyet tesis edilmesi ve ticari faaliyet ile ilgili yeni defterlerin tasdik edilmesi gerekiyor.

    Eğer inşaatın bitimi bu yılı aşarak önümüzdeki yıl(lar)a kalacak ise "Yıllara Sari İnşaat" olarak değerlendirilmeli ve işe ait gelir ve giderler işin bittiği döneme kadar dönem kar ve zararı ile ilişkilendirilmemelidir. Ayrıca iş sahibi tarafından yapılacak olan tüm ödemelerden GVK 42 ve 94. maddelerine göre %5 stopaj yapılması gerekiyor.

    Forumda, kKonuyla ilgili bazı başlıklar mevcut. Arama Motorunu kullanırsan yardımcı olabilecek konular bulabilirsin.
    [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Yıllara sari inşaat kazancı ve geçici vergi ..!
    Konu Sahibi TALHAM Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 8
    Son Mesaj : 13.Nisan.2012, 23:58
  2. Yıllara sari inşaat işleri muhasebesi soru
    Konu Sahibi hlmck Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 11
    Son Mesaj : 19.Nisan.2011, 19:02
  3. Yıllara sari inşaat işinin geçici vergi döneminde beyanı hk.
    Konu Sahibi cevat kerem Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 20.Mayıs.2010, 10:58
  4. Yıllara sari inşaat
    Konu Sahibi sm_rasit Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 6
    Son Mesaj : 25.Şubat.2010, 22:09
  5. Yıllara Sari İş Hak.da
    Konu Sahibi Yusuf BAŞBINAR Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 01.Haziran.2005, 14:27

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36