kamu işçi maaş

Like Tree2Beğeni
  • 1 Post By nguroy
  • 1 Post By nguroy

Konu: Ortak Dışı Para Transferi

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2014
    Mesajlar
    166

    Ortak Dışı Para Transferi

    Merhaba , şirket yurt dışındaki bir şirkete 600.000 euro iş ortaklığı kurulması için para yolluyor. Bu iş gerçekleşmiyor ve para 4 ay sonra geri geliyor Türkiyeye. Burada para geri gelince 20.000 tl civarı kur farkı zararı doğuyor (kur düştüğü için ) . Bu kur farkı zararını gider yazacakmıyım . Ayrıca bu işleme Adat uygulayacakmıyım ? Acil görüşlerinizi bekliyorum . teşekkürler


  2. #2
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.410
    Alıntı asli275 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba , şirket yurt dışındaki bir şirkete 600.000 euro iş ortaklığı kurulması için para yolluyor. Bu iş gerçekleşmiyor ve para 4 ay sonra geri geliyor Türkiyeye. Burada para geri gelince 20.000 tl civarı kur farkı zararı doğuyor (kur düştüğü için ) . Bu kur farkı zararını gider yazacakmıyım . Ayrıca bu işleme Adat uygulayacakmıyım ? Acil görüşlerinizi bekliyorum . teşekkürler

    Muhtemelen bu para transferleri bir sözleşmeye dayanarak yapılmıştır. Yani bu nerden çıktı deyince açıklayabilcek belgelerini gösterebilecek durumda olmak lazım.
    Kur farkı zararını gider olarak yazabilirsiniz. Adat durumu aradaki anlaşmaya bağlıdır. Karşı taraf bunun için faiz ödeyecek mi , ödeyecekse oran ne olucak. Bunlar karşılıklı mutabakata bağlıdır.
    asli275 bunu beğendi.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2014
    Mesajlar
    166
    Teşekkür ederim. Karşı taraf bir faiz ödemeyecek. buna rağmen bir adat yapıp gelir yazmalımıyım.? zaten iş gerçekleşmedi ve yolladığımız para 22/12/2014 de geri geldi şirkete.

  4. #4
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.410
    Alıntı asli275 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Teşekkür ederim. Karşı taraf bir faiz ödemeyecek. buna rağmen bir adat yapıp gelir yazmalımıyım.? zaten iş gerçekleşmedi ve yolladığımız para 22/12/2014 de geri geldi şirkete.

    Hayır o zaman sadece kur farkını gider yazacaksınız.
    asli275 bunu beğendi.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Ortak Olunmayan Firmaya Para Transferi
    Konu Sahibi asli275 Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 9
    Son Mesaj : 22.Aralık.2014, 11:27
  2. Yurtdışı Şirkete Ortaklık Ve Para Transferi 2
    Konu Sahibi Cerrah Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 9
    Son Mesaj : 07.Şubat.2014, 11:04
  3. Yurtdışı Şirkete Ortaklık Ve Para Transferi
    Konu Sahibi tarkaniz72 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 38
    Son Mesaj : 06.Şubat.2014, 09:41
  4. Şirketler Arası Para Transferi
    Konu Sahibi maksimus Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 10.Şubat.2008, 21:29
  5. bankalardan para transferi zorunluluğu
    Konu Sahibi eren Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 17.Haziran.2005, 16:33

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36