kamu işçi maaş

Konu: Beyannamedeki Kredi Kartı Ile Tahsil Edilen Teslim Ve Hizmetler Bölümü Hk

Beyannamedeki Kredi Kartı Ile Tahsil Edilen Teslim Ve Hizmetler Bölümü Hk

Merhaba Değerli Forum üyeleri,

Bilindiği üzere pos makinesinden ay sonunda çekim yapılıp, ama bunların günsonlarının alınması bazen diğer aya sarkabilmektedir.

Kdv Beyannamedeki Kredi Kartı ile Tahsil Edilen Teslim ve Hizmetler Bölümüne işlem tarihi mi yoksa gün sonu tarihi mi yazılacak.

Bu konuda net bir cevabı olan varsa paylaşmasını rica ederiz.

İşlem tarihi olacak

Teşekkürler

İşlem tarihini baz alıp ay sonlarında denk gelen günde en geç 23:59 kadar postan mutlaka günsonu işlemini yaptırtın. Sonrasında GİB müşteri şifresi ile sizdeki rakam ile GİB sisteminde gözüken rakamı karşılaştırın sonrasında da sorun yaşamamak adına.

Bir müşterim 31.1.2014 de 21.03 de posu kullanmış ancak gün sonu yapamamış ertesi gün işe gelince yapmış.Ocak hesap özetinde bu satış yoktu gib sistemindekindede yoktu herhalde şubata eklenecek diye bizde 31.1 e faturamızı kestik ancak veresiye işlem yaptık 1.2 de pos yardımı ile cari hesaptan tahsil işlemi yaptık 24.2.2014 e kadar gib sistemindeki pos bilgileri son satış eksik olaraktı beyannameyi verdik totalda gib sisteminde çıkan rakama uyduk uymasak doğruyu yazsak şubata eklenirse bu defa şubatta sıkıntı olacak çünkü satış 31.1. de oldu.
    Banka daha sonra düzeltme yapmış bize bildirmedi şubat hesap özetindede gün sonu yapılmadan kayanlar yoktu.Bir süre sonra nisanda idare getir defterleri galiba faturasız satış var tezini uyguladı götürdük verdik ocak 2014 kdv sini sadece 45 satırını düzelttik faturasını zaten ocak ayına kesmiş idik hali ile birşey çıkmadı.Bu hikayeyi idareyede gib sisteminede bankalara güvenmeyin diye yazıyorum banka gibe bilgiyi düzeltiyor ama müşterisine haber vermiyor kazımıyor fırsatçılık edip fatura kesmesek bereket müşteri posların saatine bile bakıp faturasını düzenliyor rakam 3500 tl al sana sıkıntı olacaktı.Gün sonu yapılmamışsa ertesi güne dahil etmesi lazım ama ay atlıyorsa farklı yerlerden doğruyu bulmaya çalışın çünkü bankalarda idarede kdv ötelenebilir diye ay atlayanlara dikkat ediyor ay atlatmıyor bankanın pos merkezini arayın onlar hesaba geçenleri her kesten önce görüyor.İyi çalışmalar.

Özellikle Bankanın daha sonra düzeltme yapması çok ilginç. Dikkat etmek lazım.

Alıntı Hasan ER Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bir müşterim 31.1.2014 de 21.03 de posu kullanmış ancak gün sonu yapamamış ertesi gün işe gelince yapmış.Ocak hesap özetinde bu satış yoktu gib sistemindekindede yoktu herhalde şubata eklenecek diye bizde 31.1 e faturamızı kestik ancak veresiye işlem yaptık 1.2 de pos yardımı ile cari hesaptan tahsil işlemi yaptık 24.2.2014 e kadar gib sistemindeki pos bilgileri son satış eksik olaraktı beyannameyi verdik totalda gib sisteminde çıkan rakama uyduk uymasak doğruyu yazsak şubata eklenirse bu defa şubatta sıkıntı olacak çünkü satış 31.1. de oldu.
    Banka daha sonra düzeltme yapmış bize bildirmedi şubat hesap özetindede gün sonu yapılmadan kayanlar yoktu.Bir süre sonra nisanda idare getir defterleri galiba faturasız satış var tezini uyguladı götürdük verdik ocak 2014 kdv sini sadece 45 satırını düzelttik faturasını zaten ocak ayına kesmiş idik hali ile birşey çıkmadı.Bu hikayeyi idareyede gib sisteminede bankalara güvenmeyin diye yazıyorum banka gibe bilgiyi düzeltiyor ama müşterisine haber vermiyor kazımıyor fırsatçılık edip fatura kesmesek bereket müşteri posların saatine bile bakıp faturasını düzenliyor rakam 3500 tl al sana sıkıntı olacaktı.Gün sonu yapılmamışsa ertesi güne dahil etmesi lazım ama ay atlıyorsa farklı yerlerden doğruyu bulmaya çalışın çünkü bankalarda idarede kdv ötelenebilir diye ay atlayanlara dikkat ediyor ay atlatmıyor bankanın pos merkezini arayın onlar hesaba geçenleri her kesten önce görüyor.İyi çalışmalar.
    Hasan bey, Siz çektiğiniz tarihi yazdığınız zaman gün sonunu sonraki ay bile yapsanız dairenin size birşey demeye hakkı yok.Vergi dairesine izahı ile anlattığınızda ceza kesmemesi gerekmektedir. Beyannamedeki ilgili bölüm ilgili ayda yapılan kredi kartlı tahsilatları sormakta.

merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Gün sonu alınması ertesi aya kalsada bankalar müşteri kartının geçtiği tarihe göre (bazen sonradan düzeltme ile) rakam bildiriyor. GİB sitesinden erişilen bilgi amaçlı. Siz o ayki k kart işlemlerini tam takip ve bildirmekle mükellefsiniz.
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

Gib sistemindeki pos bilgileri bilgi amaçlı olması bizim içindir idare içinde doğru kabul edilen bir sistemdir.İdare sonradan 31.1.2014 tarihli işlemi beyannameyi verdiğim 24.2.2014 de aynı idi bende tahmin etmediğim gelen aylarda içinde tekrar bakmadım banka yapılan düzeltmeyi müşteriye bildirmiyor gibe bildiriyor çünkü gibe bildirmezse ceza var müşterinin bir yaptırımı yok ki .İdare Nisanda arıyor.Ocak ayındaki işlemin gün sonu yapılmadan 1 şubata ittitirilmesi kdv yi ötelemedir idare buna izin vermez vergi kaybı olur gerçi ötelenen gün sonu müşterinin nakit kaybına sebeptir hesaba geçme günü uzar bankanın işine gelir.Bankalardan çapraz kontrollerle hataları tesbit edebiliyor eğer ertesi gün polu satış yoksa kolay anlıyor gün sonu yapmayanı izliyor.İyi çalışmalar.

Düzinelerce mağazası olan bir şirketin her ay onbinlerce adet kredi kartı ile satış işlemi olmakta. Bunun KDV beyannamesini yaparken tüm bölümleri doldurup Kredi Kartı ile yapılan satış bölümünü 1 TL yazıp GİB'e yüklüyorum ama onaylamıyorum, sistem uyarı veriyor ve bankalardan bildirilen kredi kartı satış rakamınız xxx TL'dir yine de devam etmek istiyormusunuz, bu rakamı alıp beyannameye yazıyorum, sonra ilk yüklediğim ama onaylamadığım beyannameyi sistemden iptal edip az önce kopya çektiğim rakamı beyannameye yazıp tekrar GİB'e yüklüyorum ve uyarı yada hata almıyorum sonra onaylayıp tahakkuku alıyorum. Bu işlem Şubat 2015 dönemi KDV beyannamesi için 24 Mart tarihinde yapıldı. Bugün Şubat 2015 için bir düzeltme vermem gerekti. Beyannameyi sisteme yükleyince kredi kartı rakamı hatası verdi. 24 Martta bildirdiğim rakam her nasıl olduysa değişmiş. Bu durumla karşılaşan var mı? Bankalar maliyeye bildirdikleri kredi kartı satış rakamlarını 2 ay sonra değiştirebiliyorlar mı? Bizim 108 hesaptan kontrol edemiyorum çünkü her ay onbinlerce kayıt akıyor ve çok karışık. Bunun için düzeltme yapmak gerekir mi?

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)