kamu işçi maaş

Like Tree1Beğeni
  • 1 Post By ugurcadir

Konu: Basit Usül Mekelleften Araç Kiralama Hakkında.

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Aralık.2014
    Mesajlar
    70

    Basit Usül Mekelleften Araç Kiralama Hakkında.

    İyi çalışmalar. Basit usülde servis taşımacılığı faaliyeti ile mükellefiyet tesis ettirilen bir kişi, bu aracı bir işletmeye kiralaması durumunda kiralama tarihi öncesinde mükellefiyetini kapattıracak ve kira geliri üzeyinden yıllık beyanna bulunacaktır bu şekilde bir uygulama doğru mudur teşekkürler.


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2014
    Mesajlar
    1.015
    İlgili özelgeye bakabilirsiniz.

    lgili Kanun : Gelir Vergisi Kanunu

    İlgili Madde : G.V.K. Md.94,40 V.U.K. Md.232

    İlgili Birim : Gelir ve Kurumlar Vergileri Müdürlüğü

    Özelge Tarihi : 25.07.2007

    Özelge Sayısı : 176200-ÖZ/531-6357

    Özelge Konusu : Şirketin, vergi mükellefi olmayan şahıstan araç kiralaması durumunda yapılan ödemelerin tamamı üzerinden tevkifat yapılacağı, bu araca ilişkin şirkete ait giderlerin kazancın tespitinde indirim konusu yapılabileceği ve şirket tarafından gider pusulası düzenlenmesi gerektiği hakkında

    Özelge Özeti : İlgide kayıtlı dilekçenizde; şirketinizin şahıslardan ve şirketlerden araba kiralayarak İzmir PTT Başmüdürlüğü?nün posta taşımacılık hizmetleri ve dağıtıcı servis işini yaptığını, şahıstan şöförü ile birlikte araç kiralamalarında yakıt giderlerinin şirketinize; bakım, şoför, ssk, bağ-kur, kasko vs. giderlerinin kiraya verene ait olduğunu belirterek, sözkonusu kiralamalarda uygulanacak stopaj oranı ve düzenlenecek olan belgeler hususunda Başkanlığımız görüşü talep edilmektedir.

    Yukarıda yer alan hüküm ve açıklamalar çerçevesinde; şirketinizin vergi mükellefi olmayan şahıstan kiralayacağı, herhangi bir ticari işletmeye dahil olmayan taşıt için yapacağı ödemelerin tamamı üzerinden (nakden veya hesaben) ödemenin yapıldığı sırada 193 Sayılı Gelir Vergisi Kanununun 94/5-a maddesine istinaden %20 oranında gelir vergisi tevkifatı yapılması gerekmekte olup, şirketiniz tarafından kiralama yoluyla edinilen araçlara ilişkin şirketinize ait olan giderlerin Gelir Vergisi Kanununun 40/5 maddesine göre kazancın tespitinde gider olarak indirim konusu yapılması mümkün bulunmaktadır.
    Ayrıca aracı kiraya verenin vergi mükellefi olması halinde, aldığı kira bedeli için şirketiniz adına fatura düzenlenmesi,
    -Aracı kiraya verenin vergi mükellefi olmaması halinde ise, şirketiniz tarafından gider pusulası düzenlenmesi gerekmektedir.
    Bilgi edinilmesini rica ederim
    Stajyer-Arzu bunu beğendi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Basit Usül 2.Dükkan Hakkında
    Konu Sahibi mst2326 Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 28.Ocak.2018, 14:25
  2. Basit Usul Mükelleften Araç Kiralama
    Konu Sahibi ademm Forum KDV
    Cevap: 10
    Son Mesaj : 13.Temmuz.2016, 16:25
  3. Basit Usül Hakkında.
    Konu Sahibi weronx Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 21.Ekim.2013, 15:39
  4. Basit Usül ve Gerçek Usül Hakkında ?
    Konu Sahibi xxpenguenxx Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 6
    Son Mesaj : 24.Ekim.2012, 00:36
  5. Basit Usul de Araç Kiralama
    Konu Sahibi hasanali Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 25.Ağustos.2006, 12:19

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36