kamu işçi maaş

Konu: Kasadan Yapılan Ödemelerde Kullanılacak Evrak

Kasadan Yapılan Ödemelerde Kullanılacak Evrak

sayın nguroy sanırım ne siz beni, nede ben sizi anlayamıyorum, benim cevabımı konunun akışı içinde okursanız, satıcıları konunun gereği olarak belirttiğimi görürsünüz. benim yazdığım metni okursanız, zaten 8000 ytl üzerinde ne işlem yaparsanız yapın bankadan yapacaksınız, bunu sırf satıcılar için geçerli diye birşey söylemedim zaten. 2. konu bir satıcı firmadan diyelimki, 5. ayda 10u 20si ve 30unda 3000 er ytl lik mal aldık ve peşin ödedik. sizin ilk cevabınıza göre biz cezalı duruma düşmüş oluyorduk. bende diyorumki alış tutarımız 1 ay içerisinde 9000 ytl olup sınırı aşmış olmasına rağmen, aynı gün alınmadığı için (bu arada aynı günden maksadımda 8000 ytl den fazla tutarda mal alıp, 2 fatura şeklinde sınırın altında kalacak şekilde düzenlettirip tesvik kapsamından çıkılamayacağı) yani değişik tarihlerde alınmış olduğu için tesvik kapsamına girmez

arkadaşlar, örneğin benim müşterim her ay mal alımında bulunduğu firma dan Her ay ın 5 inde 7000 YTL. tutarında mal alıyor. Kanun diyor ki aynı gün içerisindeki mal alımlarının toplamı 8000 ytl ve üzerini geçiyorsa veya tek seferde yapılan ödeme toplamı 8000 ytl ve üzerini geçiyorsa banka, posta vs. resmi bir kanaldan geçmesi gerekiyor. (Örn: havale, çek) Benim verdiğim örnek te sürekli çalışan iki firma var fakat ayrı günlerde kesilen 8000 ytl altında olan faturalar var. Dolayısıyla nakit ödenebilir. Burada denetmen arkadaşımıza hak veriyorum. Fakat biliyorsunuz ki firmalar incelemeye gittiklerinde Vergi Dairesinin Vedop adında (Vergi Dairesi Operatörü) bir programı var. Buradan olumsuz gözüken firmaları (Kod'da) kolayca tespit etmektedirler. Dolayısıyla gerçek veya sahte aldığınız faturaların ödemelerini ileride sorun çıkmaması için resmi kanallardan yapılması sağlıklıdır. Doğrusu bununda kolayını bulan mükellefler bankaları tabiri caiz se ayarlayarak olmayan işlemleri olmuş gibi göstererek resmi kanala sokmuş bulunmaktadırlar. Bu arada Resmi kanaldan yapılan ödemelerin kesinlikle incelemeye girildiğinde kayıtlardan çıkarttırılamaz diye birşey sölemiyorum. Bunun da istisnaları var. Ben bütün ödemelerin resmi kanallardan yapılmasından yanayım. İster se 1000 YTL olsun. Saygılarımla,

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Bende bütün ödemelrin resmi kanallardan yapılmasından yanayım. Kısacası bunu ilerde izah etmek zor olur diyorum.
    Ayrıca bankalar nasıl olmayan işlemi olmuş gibi yapıyor bunu anlayamadım doğrusu biraz çarmısınız lütfen.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

müşterisini kaybetmemek için, örneğin benim şirketim var 15000 ytl lik fatura satın alıyorum.(naylon) bunun ödemesi banka kanalıyla geçmesi gerekiyor. ben gidiyorum bankaya diyorum ki mal almış gibi gözüktüğüm x firması bana para yatırıyormuş gibi kendi hesabıma onun adına para yatırıyorum. Kötü niyet olduktan sonra kanun bile dayanmıyor bunlara.

Günaydın,
    Sn. Yılmaz kusuruma bakmayın ben yine anlayamadım. Siz bir yerden 15,000 YTL lik fatura aldınız. Bunun ödemsini siz bankaya gidip kendi hesabınıza nasıl yapıyorsunuz.? Ödemeyi siz yapacaksınız ama sizin kendi hesabınıza değil size fatura kesen firmanın hesabına öyle değil mi? Akis halde siz hem fatura aldınız hem de kendi hesabınıza size fatura kesen firma adına para yatırdınız. Bu durumda borcunuz 15+15 =30 bin ytl olmazmı acaba?
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Merhaba;

Değerli nguroy;

Bankaların da bu tür olaylara ortak olduğunu bilmek üzücü. Anladığım kadarıyla durum şöyle:

X firmasına bir fatura kesiliyor. X firması A tutarı kadar borçlanıyor. (Tabiki gerçeği yansıtmayan bir işlem. )

Bankaya gidiliyor hayali bir para yatırılmış gösteriliyor. Ve o hayali paranın izahatına şu nolu belge karşılığı şu firma/şahıs tarafından ödenen deniyor. Ve o para anında firmanın kasasına geçecek şekilde çekiliyor. Bankada herhangi bir para giriş çıkışı olmadan sadece işlem hacmi oluyor. Sadece faturayı kesen firmanın kasasında olmayan bir para varmış gibi 100 kasa hesabında gözüküyor. Ben böyle anladım. Bu durumda faturanın sahte fatura olduğunu anlamak bile zorlaşıyor.

Gerçekten üzücü. Ama benim anladığım bu.

İyi günler diliyorum.
    iRiCiK >> Karanlığa kızacağına kalk bir mum yak !!!

nguroy kusura bakma benim hatam. ters anlattım. şöyle söyleyeyim, 15000 ytl aldığım fatura için karşı tarafa ödeme yapmam gerekiyor. Karşı firma kendi hesabına ben yatırıyormuş gibi para yatırıyor. Bankalarda buna göz yumuyor.

nguroy kusura bakma benim hatam. ters anlattım. şöyle söyleyeyim, 15000 ytl aldığım fatura için karşı tarafa ödeme yapmam gerekiyor. Karşı firma kendi hesabına ben yatırıyormuş gibi para yatırıyor. Bankalarda buna göz yumuyor.

Sn.Yılmaz;
    Evet haklısın aynen öyle uygulamalar var. Bankalar için değişen birşey yok tahsilat tediye yapıp kapatıyorlar. Malesef sn. Biricik 'in de belirttiği gibi bu sistem çok fazlası ile uygulamada geçerli.
    Prensip olarak kasa sınırlaması doğru ve mantıklı bir uygulama bence, kayıt dışılığı önlemede önemli bir enstruman.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)