kamu işçi maaş

Konu: Kasadan Yapılan Ödemelerde Kullanılacak Evrak

Kasadan Yapılan Ödemelerde Kullanılacak Evrak

Şirketimizde kasadan yapılan gerek satıcılara gerekse personele yapılan avans ödemelerinde kullanılmak üzere nasıl bir matbu evrak kullanılabilir ,zorunluluk varmıdır. Matbaaya herhangi bir para ödeme makbuzu bastırılarak kullanılabilir mi? Yasal dayanağı var mıdır. (yardımlarınız için teşekkür ederim.)

Tamer Başkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamer Başkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Merhaba,
    Vergi Usul Kanununda avans makbuzları için her hangi bir şekil şartı getirilmemiştir. Kendi ihtiyacınıza göre dizayn ederek istediğiniz matbaada bastırabilirsiniz.
    [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Ayrıca benim naçizane tavsiyem; kasadan ödeme yapmaktan mümkün olduğunca kaçının. Tabii ufak tefek masraflar kasadan ödenecektir . Ancak satıcı ödemelerinizi banka veya çekle yapmayı tercih teşvik edin. Çünkü 8,000 YTL lik tevsik sınırım var ve bu sınır tek defa için değil. Yani siz bir satıcıdan aldığınız mal ve hizmetler yıl içinde bu sınırı geçerse (ki artık geçmesi çok olağan) tevsik kapsamına girersiniz.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Sayın ngurol sizin cevabınızdan ben şöyle birşey anladım . Yanlış ise düzetiniz lütfen. Satıcıdan 3.000,00 ytl lik bir mal alışı yaptım bir ay sonra 4.000,00 ytl lik mal alışı yaptım ve 2 ay sonra 2.000,00 ytl lik mal alışı yaptım bu alışların toplamı 8.000,00 ytl yi geçtiği için tevsik zorunluluğu vardır. Doğru mu anlamışım ben sadece bir fatura tutarı olarak biliyordum.
    er zaman sevgi ve saygı ile;

Evet sizin söylediğiniz gibi fatura tutarı. Ancak ben yine de mümkün olduğu kadar kasadan ödeme yapmaktan kaçının diyorum. Bunun nedeni de sadece tevsik sınırı değil . Hem iç kontrol hem de hesap tutturmakta kolaylık ve netlik.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

turk_bey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    turk_bey Guest

!!!

Alıntı stajer66 Nickli Üyeden Alıntı
    Sayın ngurol sizin cevabınızdan ben şöyle birşey anladım . Yanlış ise düzetiniz lütfen. Satıcıdan 3.000,00 ytl lik bir mal alışı yaptım bir ay sonra 4.000,00 ytl lik mal alışı yaptım ve 2 ay sonra 2.000,00 ytl lik mal alışı yaptım bu alışların toplamı 8.000,00 ytl yi geçtiği için tevsik zorunluluğu vardır. Doğru mu anlamışım ben sadece bir fatura tutarı olarak biliyordum.
    Sayın arkadaşım

sözünü etmiş olduğunuz faturalara ayrı ayrı tediye makbuzu düzenlemeniz halinde kasadan ödeme yaparsınız ancak toplamına tek bir tediye makbuzu düzenleyerek kadasan ödeme yapamazsınız, kanun burda sadece her bir fatıra üzerinde değilde bir defada yapmış olduğunuz nakit ödeme veya tahsilat miktarınıda esas almaktadır.
    selamlar.

arkadaşlar, bazı arkadaşlar bana ,burda cevap yazarken dikkatli olmamız gerektiğini öğrettiler, bende buna uymaya çalışıyorum ama aynı arkadaşların kendilerinin buna dikkat etmediğini görmemde beni üzdü doğrusu.
    nguroy arkadaşımızın cevabı;
    (Ayrıca benim naçizane tavsiyem; kasadan ödeme yapmaktan mümkün olduğunca kaçının. Tabii ufak tefek masraflar kasadan ödenecektir . Ancak satıcı ödemelerinizi banka veya çekle yapmayı tercih teşvik edin. Çünkü 8,000 YTL lik tevsik sınırım var ve bu sınır tek defa için değil. Yani siz bir satıcıdan aldığınız mal ve hizmetler yıl içinde bu sınırı geçerse (ki artık geçmesi çok olağan) tevsik kapsamına girersiniz.)
    eğer bu sayfa bu şekilde sonlanmış olsa ve bu konuda bilgisi olmayan bir arkadaş bu cevabı okusa mükelleflere hiç bir satıcısına nakit ödeme yaptırmazdı sanırım. nede olsa en küçük bir firmanın bile en az mal aldığı bir firmadan yıllık alışları tutarı 8000 ytl yi geçer sanırım.
    tesvik konusunda önemli olan unsur, bir günde alınan malların tutarının 8000 ytl yi geçiyor olması yada yapılan ödeme tutarının 8000 ytl yi aşıyor
    olmasıdır. bu durumlarda ödemelerin banka aracılığı ile yapılması gerekir.

Sn. Denetmen;
    Yani siz şimdi diyorsunuz ki A firması bana 40,000,- YTL fatura kesti. Ben de günde 4,000,- YTl kasadan ödedim . 10 seferde hesabını kapadım doğrumu anlamışım?
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

sayın nguroy cevabımı iyice okursanız memnun olurum.
    tesvik konusunda önemli olan unsur, bir günde alınan malların tutarının 8000 ytl yi geçiyor olması yada yapılan ödeme tutarının 8000 ytl yi aşıyor
    olmasıdır. bu durumlarda ödemelerin banka aracılığı ile yapılması gerekir.
    demiştim.
    burda 40000 ytl lik bir fatura, birgünde alınan malların tutarı 8000 ytl aşıyorsa bankadan ödenir cevabıma uymuyormu sizce.

Sn Denetmen,
    Tevsik mecburiyetinin günle hiç bir ilgisi yoktur. Ancak aynı gün içinde muvazaa yapılarak 8000 YTL altında birkaç ödeme yapılamıyacağı öngörülmüştür.
    Cari hesap şeklinde çalışan ve muhtelif tutarlarda faturalar kesen bir satıcı A firmasına yapacağınız ödemeler nasıl olacaktır.İşlem hacminin yoğun olduğu hesaplarda muhasebe servisleri yapılan ödemeleri ve tahsilatları bu bağlamda nasıl ayırd edeceklerdir.
    İlerde çıkabileçek çeşitli uyuşmazlıkları önlemek için bu tür hesaplara ilişkin tüm ödemelerin mutlaka ilişklendirilmesi veya en iyisi tümünün banka, çek veya finans akurumu aracılığı ile yapılması şiddetle tavsiye edilir.
    Ancak istisnai olarak bir firmadan bir kerelik bir alım yaptınız devam etmeyecekse ve sınırın altında ise nakit ödeme yapmakta yasal mahzur yoktur.
    Tevsik kapsamı; avansa ödemeleri,Ortaklar cari hesabı,personel maaş ödemeleri,sabit kıymet alım satımları, sermaya taahhüt,depozitolar ve serbest meslek erbabına yapılan ödemeler için geçerlidir.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)