kamu işçi maaş

Konu: Türkiye'de Ofisi Olmayan Yabancı Şirketin Türkiye'ye Düzenli (döviz) Maaş Göndermesi

Türkiye'de Ofisi Olmayan Yabancı Şirketin Türkiye'ye Düzenli (döviz) Maaş Göndermesi

Herkese merhaba,

Bir konuda fikirlerinize ve acil görüşlerinize ihtiyacım var. Daha önce açılmış konuları da araştırdım, ama çok farklı yorum ve mesajlar gördüğüm için en günceli olacak şekilde tekrar bu konuyu açmak istedim.

1 Ağustos itibarı ile yeni bir işe başlayacağım. Londra merkezli bir teknoloji şirketi ile "İngilizce" dilinde hazırlanmış "Birleşik Krallık ve Galler Hukuku"nun geçerli olacağı (ileride bir sıkıntı olursa tahkim yolu açık olsun diye) bir Danışmanlık sözleşmesi imzaladım.

Bu şirketin, Türkiye'de yasal bir şirketi, resmi adresi, ofisi veya herhangi bir şeyi yok. Ben, bu şirketin Türkiye'deki Proje Geliştirme görevini üstleneceğim, fakat bir "bağımsız üstlenici/danışman" olarak. Bu şirket, burada hiç bir şekilde para kazanmıyor, herhangi bir nakit girdisi çıktısı yok, sadece cep telefonu uygulaması var. Ama uygulamada reklam almıyor, para kazanmıyor, data satmıyor. Sadece bir kamu hizmeti gibi harita hizmeti veriyor.

Bu şirket bana, aylık $3,500 ücret ödeyecek. Ödemeyi ya banka hesabıma IBAN üzerinden, ya da PayPal üzerinden yollayacak. Aldığım 3,500 dolar üzerinden ben sadece dışarıdan BAĞKUR'umu ödeyeceğim minimum primden.

Araştırmalarıma göre, burada gelir sağlamadığı, yurt dışında bulunduğu ve ödemeyi döviz olarak yapacağı için gelir vergisi + kdv'den muaf olarak duruyorum - fakat bazı yerler de bunun tam tersini söyleyen, ve ücret sağladığım için vergisel işlemlerden geçeceğim yazıyor.

Fatura yerine, makbuz ya da gider pusulası vb. gibi şeyleri karşı taraf kabul ediyor.

Acaba aylık alacağım bu para üzerinden bir vergi ödemem gerekecek mi? Ödemem için şahıs şirketi mi açmam gerekiyor illa? Yoksa serbest meslek erbabı olarak kendimi kaydederek vergi muafiyetlerinden yararlanabiliyor muyum?

Şimdiden ilginiz, yanıtlarınız ve zamanınız için çok teşekkürler.

Selamlar.

Benjamin

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    1.2.2.2. Yabancı Bir Ülkedeki İşveren Tarafından Doğrudan Doğruya Ödenen ÜcretlerYabancı ülkelerde bulunan işverenlerden alınan ve tevkifata tabi olmayan ücretler (varsaTürkiye dâhilindeki kazanç ve iratlarıyla birlikte) bir beyanname ile ikametgâhın bulunduğuyerin vergi dairesine yıllık beyanname ile beyan edilir.Ancak; Gelir Vergisi Kanununun 23 üncü maddesinin 14 numaralı bendi gereğince, kanunî veiş merkezi Türkiye'de bulunmayan dar mükellefiyete tabi işverenlerin yanında çalışan hizmeterbabına, işverenin Türkiye dışında elde ettiği kazançları üzerinden döviz olarak ödediğiücretler Gelir Vergisinden istisna edilmiştir. Bu istisnanın uygulanmasında ücret, işverenindoğrudan doğruya yurt dışından elde ettiği gelirinden döviz olarak ödenmesi ve hiçbir zamanişverenin Türkiye’de elde ettiği kazançla ilgilendirilmemesi gerekmektedir. Bu şartlarıtaşımayan ücret gelirleri için ise yıllık beyanname verilmesi gerekmektedir.ÖRNEK 8: (A) Firmasının Ankara’daki irtibat bürosunda çalışan Bay (C)’ye, işverenitarafından Türkiye dışında elde ettiği kazançları üzerinden 2011 yılında 50.000 Dolar tevkifatatabi tutulmamış ücret ödenmiştir. Gelir Vergisi Kanununun 23 üncü maddesinin 14 numaralıbendine göre döviz olarak ödenen ücretler gelir vergisinden istisna olduğundan ödevli yıllıkbeyanname vermeyecektir.ÖRNEK 9: Bay (H), merkezi yurtdışında bulunan bir firmanın Ankara’da bulunan irtibatbürosunda çalışmakta olup, 2011 yılında tevkifata tabi tutulmamış 35.000 TL ücret geliri eldeetmiştir.Ödevliye ödenen ücretler döviz olarak ödenmediğinden istisnadan yararlanması mümkündeğildir. Bu nedenle, elde ettiği ve tevkifata tabi tutulmamış ücret gelirinin tamamını yıllık beyanname ile beyan edecektir.

Bazı konularda kafanız karışık gibi.
    1- Eğer ücret olarak alıyorsanız ve vergileri ödenmiş ise, türkiyede herhangi bir vergi ödenmez.
    2-Ücret için sadece bordro veya benzeri bir evrak (makbuz, alındı) çalışan tarafından imzalanır. Serbest meslek makbuzu falan ilgisizdir.
    3-Şahıs şirketi veya sermaya şirketi açmanız durumundz alacağınız bedel ücret olmaz. Karşılığında fatura veya serbeset meslek makbuzu vermeniz gerekir. Burda T.c kanunlarına göre vergi mükellefi olursunuz.
    4-Bağkur sadece firma açarsanız ödenmesi gerekir. sadece yurt dışında vergisi ödenmiş olan ücret alacaksanız bağkur olmaz. Başkaca bir sosyal güvenceniz yoksa GSS ödersiniz.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Angry

Alıntı nguroy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1.2.2.2. Yabancı Bir Ülkedeki İşveren Tarafından Doğrudan Doğruya Ödenen ÜcretlerYabancı ülkelerde bulunan işverenlerden alınan ve tevkifata tabi olmayan ücretler (varsaTürkiye dâhilindeki kazanç ve iratlarıyla birlikte) bir beyanname ile ikametgâhın bulunduğuyerin vergi dairesine yıllık beyanname ile beyan edilir.Ancak; Gelir Vergisi Kanununun 23 üncü maddesinin 14 numaralı bendi gereğince, kanunî veiş merkezi Türkiye'de bulunmayan dar mükellefiyete tabi işverenlerin yanında çalışan hizmeterbabına, işverenin Türkiye dışında elde ettiği kazançları üzerinden döviz olarak ödediğiücretler Gelir Vergisinden istisna edilmiştir. Bu istisnanın uygulanmasında ücret, işverenindoğrudan doğruya yurt dışından elde ettiği gelirinden döviz olarak ödenmesi ve hiçbir zamanişverenin Türkiye’de elde ettiği kazançla ilgilendirilmemesi gerekmektedir. Bu şartlarıtaşımayan ücret gelirleri için ise yıllık beyanname verilmesi gerekmektedir.ÖRNEK 8: (A) Firmasının Ankara’daki irtibat bürosunda çalışan Bay (C)’ye, işverenitarafından Türkiye dışında elde ettiği kazançları üzerinden 2011 yılında 50.000 Dolar tevkifatatabi tutulmamış ücret ödenmiştir. Gelir Vergisi Kanununun 23 üncü maddesinin 14 numaralıbendine göre döviz olarak ödenen ücretler gelir vergisinden istisna olduğundan ödevli yıllıkbeyanname vermeyecektir.ÖRNEK 9: Bay (H), merkezi yurtdışında bulunan bir firmanın Ankara’da bulunan irtibatbürosunda çalışmakta olup, 2011 yılında tevkifata tabi tutulmamış 35.000 TL ücret geliri eldeetmiştir.Ödevliye ödenen ücretler döviz olarak ödenmediğinden istisnadan yararlanması mümkündeğildir. Bu nedenle, elde ettiği ve tevkifata tabi tutulmamış ücret gelirinin tamamını yıllık beyanname ile beyan edecektir.

Bazı konularda kafanız karışık gibi.
    1- Eğer ücret olarak alıyorsanız ve vergileri ödenmiş ise, türkiyede herhangi bir vergi ödenmez.
    2-Ücret için sadece bordro veya benzeri bir evrak (makbuz, alındı) çalışan tarafından imzalanır. Serbest meslek makbuzu falan ilgisizdir.
    3-Şahıs şirketi veya sermaya şirketi açmanız durumundz alacağınız bedel ücret olmaz. Karşılığında fatura veya serbeset meslek makbuzu vermeniz gerekir. Burda T.c kanunlarına göre vergi mükellefi olursunuz.
    4-Bağkur sadece firma açarsanız ödenmesi gerekir. sadece yurt dışında vergisi ödenmiş olan ücret alacaksanız bağkur olmaz. Başkaca bir sosyal güvenceniz yoksa GSS ödersiniz.

Nizam Bey merhaba,

O zaman anladığım kadarı ile, ben vergiye tabiiyim. Çünkü söz konusu firma beni bordroya almayacak, yani bağımsız üstlenici gibi aylık ödemeler gerçekleştirecek. Bu da bildiğimiz profesyonel danışmanlık gibi olacak.

Peki bu aşamada, sadece gelir vergisi mi ödüyorum? Döviz ile gelen ve burada ticari faaliyeti olmayan bu şirkete verilen danışmanlık ücretine bir de KDV kesiyor muyuz?

Çok teşekkürler.

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı benjaminbutton Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Nizam Bey merhaba,

O zaman anladığım kadarı ile, ben vergiye tabiiyim. Çünkü söz konusu firma beni bordroya almayacak, yani bağımsız üstlenici gibi aylık ödemeler gerçekleştirecek. Bu da bildiğimiz profesyonel danışmanlık gibi olacak.

Peki bu aşamada, sadece gelir vergisi mi ödüyorum? Döviz ile gelen ve burada ticari faaliyeti olmayan bu şirkete verilen danışmanlık ücretine bir de KDV kesiyor muyuz?

Çok teşekkürler.

Şimdi iş değişti tabi.
    Öncelikle siz burda serbest meslek erbabı olarak mükellef olacaksınız. Aldığınız ödemeler karşılığı makbuz keseceksiniz. Gelir vergisi gelirinize göre girdiğiniz dilimden ödeyeceksiniz. Tabi masraflarınızı da gelirden düşersiniz.
    Bu durumda bağkur mecburiyetiniz de doğacaktır. ödediğiniz primleri gelirinizden düşebilirsiniz.
    G.V ve D.V ödeyeceksiniz.
    Yurt dışı firma için yapacağınız işler Hizmet ihracı istisnasına giriyorsa (şu aşamada öyle görünüyor) KDV olmayacak. Bunun dışında yurt içinde başka işler yaparsanız onlar kdv ye tabi olacaktır.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Nizam Bey, çok teşekkür ederim, inanılmaz faydalı oldunuz. Kaçak kuçak iş yapıp bunun stresi ile yaşanacağına, gider mükellef olurum Sağolun tekrar.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)