kamu işçi maaş

Konu: Geçici Vergi Döneminde Amortisman Ayırıp Kurumlar Vergisinde Ayırmamak Olabilir Mi?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Aralık.2013
    Mesajlar
    878

    Geçici Vergi Döneminde Amortisman Ayırıp Kurumlar Vergisinde Ayırmamak Olabilir Mi?

    Firmanın 2014 ün 1. ve 2. geçici vergisi hesaplanırken karı fazla çıktığı için amortisman hızlandırılmış yöntemi kullanılarak ayrılmıştır
    Bu yöntem kullanıldığı için yaklaşık 27.000 TL vergi az çıkmıştır
    Ancak 2014 ün sonuna doğru işler iyi gitmemiştir ve kazanç erimiştir
    2014 yılı kurumlar vergisi hesaplanırken amortisman hiç ayrılmamıştır çünkü amortisman ayrılırsa zarara dönülecekti
    Bu durumda uygulama doğrumudur veya bir sakıncası varmıdır?
    - Geçici vergi döneminde amortisman ayırıp kurumlar döneminde ayırmama gibi tercihimiz olabilir mi?
    veya
    - Geçici vergi hesaplanırken amortisman ayırmayıp kurumlar vergisi hesaplamasında ayrılabilir mi?
    Not: 2014 de hızlandırılmış amortisman hesaplaması yapılan iktisadi kıymetler 2014 yılı alınmışlardır
    Teşekkürler


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Haziran.2006
    Mesajlar
    483
    1- Geçici vergi döneminde ayrılmayan Amortismanların Kurumlar vergisi matrahınının tespitinde ayırabilirsiniz.
    2- eçici vergi dönemlerinde amortisman ayırmayıp Kaurumlar vergisa matrahınını tespitinde indirim konusu yapabilkirsiniz (Geçici vergide ihtiyarilk kavramından dolayı GVK. 217 No.lu Teb.)
    3- 2015 yılında Amortisman süresini uzatmadan kalan amortismanlarınızı ayırabilirsiniz.
    Konu MEMET ORHAN tarafından (12.Ağustos.2015 Saat 15:57 ) değiştirilmiştir.

  3. #3
    Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2007
    Mesajlar
    7.765
    Selamlar
    Sorunuz biraz kapalı kalmış maalesef.Bu durumda benim de karşı sorularım olacak.
    1- Geçici vergi döneminde ayırdığınız ve giderleştirdiğiniz amortisman tutarı,zaten kayıtlara intikal etmiştir.Kurumlar döneminde ayırmadım demekle,yapılan kayıtları,kayıtlardan çıkardım,hiç yapılmamış gösterdim anlamında mı kullandınız.Eğer böyleyse yapılan işlem yanlıştır.Mesela,vergi dairesinin olası bir,"1.dönemde kar-zarar nasıl hesaplanmıştır" şeklinde ki bir sorusuna nasıl cevap vereceksiniz?
    2- Şayet amortisman giderleri,kaydi bazda yapılmayıp,sadece kağıt üzerinde hesaplanarak,kar-zarar belirlenmiş ve gelir tablosuna intikal ettirilmişse,bu da yanlıştır.Gelir tablosu hesaplarının da kaydi bazda,birbirini ispatlıyor olması gerekir ve beklenir.
    3- Kurumlar dönemi dediğiniz dönem,zaten 4 tane (üçer aylık) geçici vergi döneminden ibarettir.Dolayısıyla geçici vergi döneminde ayrılan,doğal olarak kurumlar döneminde de ayrılmış sayılır.O gider,ilgili döneminde kullanılmış ve vergiden avantaj sağlanmıştır ve kayıtlara girmiştir.Yani kabaca işine geldiğinde gideri kullan,gelmediğinde yok say,demek sizce doğru olur mu?
    4- Son sorunuzda ise problem yok.Zaten en kötü ihtimalle olması gereken de budur.
    Kısaca geçici vergi dönemlerinde ayırmayıp,yıl sonunda toplu ayırmak mantıklı ve gerektiğinde hepimizin kullandığı bir yöntemdir.
    Ama sizde yapılan tam tersidir.Önce gideri kullanıp,avantajı sağlamışsınız,sonrasında hayır ben vazgeçtim diyorsunuz.En azından vazgeçtim diyecekseniz,ayrılan amortismanları KKEG sayıp matraha ilave edebilirdiniz,bu da bir yöntemdir tabiki..
    Son olarak 1.maddede belirttiğim gibi,kayıtlarda ne yaptığınızı bilmiyoruz....
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

  4. #4
    ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Mart.2013
    Mesajlar
    2.457
    Sayın SerhanSerhan,

    Tahsin kardeşimin yazdıklarına katılmakla beraber birkaç ekleme ve düzeltme yapmak istiyorum. Öncelikle ister kayden isterseniz çalışma tabloları halinde kullanın siz öncelikle "Hızlandırılmış Amortisman" yönteminden yararlanmışsınız. Bunları ihtiyaç halinde ispat eden belge olarak ibraz edeceksiniz. Kayden kullandınızsa örneğin 3. 4. dönemlerde ters kayıtla iptal etmeniz gerekir. ( Hiç önermem de olsa olsa diyorum ancak sonradan KKEG olmaz ).
    Bu gibi bir duruma vergi matrahıyla oynamak derim ben. Kar çıktıysa ilk dönemde kar çıksın sonra illa kar edilecek diye bir kural yokki. Bu gibi bir durumda "DEFTER VE BELGELERİN İHTİCACA SALİH OLMADIĞI - (güvenilmez olduğu)" kanaatine kolayca ulaşılabilir.

    Ayrıca sonradan vazgeçseniz bile ilgili yıl amortisman hakkını kısmen ve sistem itibariyle kullanmış olduğunuzdan 2015 yılında ayıracağınız amortismanları da "Hızlandırılmış Amortisman" yöntemiyle hesaplamanız gerektiğini hatırlatmamda yarar var.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2013
    Mesajlar
    131
    Merhaba, 'Geçici Vergi için' Maliye Bakanlığının matrahta doğacak %10 ' luk hata payı uygulamasından istifade ederek düzeltme yapılmasında sıkıntı olmaz diye düşünüyorum. Kendi görüşüm bu yönde, konuyu bu açıdan üstadların değerlendirmesi bizi daha fazla aydınlatacaktır.

  6. #6
    ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Mart.2013
    Mesajlar
    2.457
    Alıntı fbyram Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba, 'Geçici Vergi için' Maliye Bakanlığının matrahta doğacak %10 ' luk hata payı uygulamasından istifade ederek düzeltme yapılmasında sıkıntı olmaz diye düşünüyorum. Kendi görüşüm bu yönde, konuyu bu açıdan üstadların değerlendirmesi bizi daha fazla aydınlatacaktır.

    Sayın fbyram,

    % 10 ile ilgili sınırlamaya hata payı uygulaması denmez aslında literatürde böyle adlandırılmasına rağmen Vergi Yasaları ve Tebliğler % 10'u aşan eksik beyandan bahseder. Ancak burada sorulan soru ile ilgili olarak yanılmadan yada eksik/fazla beyandan bahsedemeyiz. Bu kapsamda da yorumlamamız mümkün değil. Gerekçelerini ve sonuçlarını net bir şekilde yazmıştım.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2013
    Mesajlar
    131
    Sayın ksimkesyan,
    Yukarıdaki açıklamalarınıza katılıyorum usulen doğru olması gereken yöntem öyle. Çözüm olması açısından bahsettiğim şekilde uygulama yapanlar var. Denetimde problem yaşamadılar. Teşekkürler...

  8. #8
    ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Mart.2013
    Mesajlar
    2.457
    Alıntı fbyram Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın ksimkesyan,
    Yukarıdaki açıklamalarınıza katılıyorum usulen doğru olması gereken yöntem öyle. Çözüm olması açısından bahsettiğim şekilde uygulama yapanlar var. Denetimde problem yaşamadılar. Teşekkürler...
    Sayın fbyram,

    Denetimde sorun yaşamadılar derken hangi denetimden bahsettiniz ? Usulen böyle ise, çözüm olarak böyle uygulama yapanlar doğrusunu öğrensinler, bir yanlış yada usulsüzlük başka bir hatayla düzeltilmez. Bu tür kötü örnekler de emsal teşkil etmez.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

  9. #9
    Üyelik tarihi
    Şubat.2006
    Mesajlar
    747
    peki bazı firmalar zarar olduğu dönemde amortisman kaydını yapmıyor geçicide kardan düşmüyor bir sıkıntı olur mu?

  10. #10
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2013
    Mesajlar
    131
    Alıntı ksimkesyan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın fbyram,

    Denetimde sorun yaşamadılar derken hangi denetimden bahsettiniz ? Usulen böyle ise, çözüm olarak böyle uygulama yapanlar doğrusunu öğrensinler, bir yanlış yada usulsüzlük başka bir hatayla düzeltilmez. Bu tür kötü örnekler de emsal teşkil etmez.
    Merhaba,
    Maliye' nin yapmış olduğu inceleme ve denetimde. Bu konuya benzer bir durum daha biliyorum inceleme gelirse güncel olarak sonucunu tekrar yazarım.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Son Dönem Geçici Vergi Matrahının Kurumlar Döneminde Düşmesi
    Konu Sahibi crysis Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 07.Mart.2013, 15:58
  2. Kurumlar Vergisinde Beyan ve Vergi Kesintisi
    Konu Sahibi ferhat Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 20.Nisan.2008, 20:14
  3. Geçici vergi ve kurumlar vergisinde mükerrer tahakkuk
    Konu Sahibi NİSAN Forum Diğer Vergi Kanunları
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 22.Ocak.2007, 10:08
  4. Geçici Vergi Döneminde Stok Ayırma
    Konu Sahibi talcid Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 10
    Son Mesaj : 10.Kasım.2006, 20:06
  5. Geçici Vergi Döneminde Amortisman Ayırma..
    Konu Sahibi focus Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 10.Kasım.2005, 14:22

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36