cfo-bmi

Konu: Vergi Usul -Kurumlar Vergisi Değerlendirme

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2012
    Mesajlar
    1.366

    Vergi Usul -Kurumlar Vergisi Değerlendirme

    Merhaba

    Bir kazanç için vergi usul kanununda kazan sayılmacak fark deniliyor ise bunu kurumlar vergisinde dikkate alabilir miyiz ?

    Teşekkür ederim

    www.systemscpa.com/ Accounting Turkey-İstanbul

  2. #2
    Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2007
    Mesajlar
    7.762
    Anlayamadım.Biraz daha açar mısınız?
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Eylül.2011
    Mesajlar
    526
    Vergi usul adı üzerinde yöntemleri ve uygulamaları belirtir.Vergiye tabi Gelirler şahıslar için gvk kanununda sayılmıştır.Kurumlar içinde kurumlar vergisinde bahsedilir ortak uygulanan maddeler var.İdare bazı nostaljik el sanatlarını vergi dışı bırakıyor teşvik olsun kaybolmasın diye bunlarda gelir vergisinde yazılmıştır.Tüm ticari ve zirai faaliyetler vergiye tabidir.Huzur ortamını temin eden idare masraflara iştirak için gelir elde edenlerden orantılı olarak pay almaktadır.Eh bazı vergiler maalesef herkesten aynı miktarda alınıyor benzinde ötk kdv fakir zengin ayırmıyor.Masarettiye alınan benzin ile murat 124 e alınan ayn fiattadır.Sistem böyle ayırmak mümkün değil. Durumunuzu bu bilgilerle yeniden değerlendiriniz.Kolay gelsin.

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2012
    Mesajlar
    1.366
    Merhaba böyle bir madde var, bizde de 45 den önce alınmış bir arsa var uygulayabilir miyiz ?
    Kazanç sayılmıyacak farklar:

    Geçici Madde 8 – Bu kanunun 328 ve 329 uncu maddelerinin uygulanmasında 1945 yılının sonundan önce satınalınmış veya inşa ettirilmiş veyahut trampa yolu ile iktisabedilmiş olan gayrimenkuller ile bunların mütemmim cüzülerinin (Sabit tesisatta makinalar dahil) ve teferruatının ve gayrımenkul olarak tescil edilen hakların satışından ve bu mallar ve haklar için alınan sigorta tazminatından doğan farklar kazanç sayılmaz
    www.systemscpa.com/ Accounting Turkey-İstanbul

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Geçici Vergi-kurumlar Vergisi İlişkisi
    Konu Sahibi suatsabri Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 20.Mayıs.2015, 15:49
  2. Kurumlar Vergisi Geçici Vergi İlişkisi
    Konu Sahibi mes_ar Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 11
    Son Mesaj : 21.Nisan.2015, 17:26
  3. Geçici vergi ve kurumlar vergisi hakkında.
    Konu Sahibi fobus Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 11.Aralık.2011, 12:51
  4. Geçici vergi ve kurumlar vergisi yevmiye kayıtları
    Konu Sahibi Boluspor14 Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 23.Şubat.2010, 13:58
  5. Kurumlar Vergisi Geçici Vergi Mahsubu
    Konu Sahibi NEŞE79 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 02.Mart.2009, 10:50

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36