kamu işçi maaş

Konu: Satış Yapılıp Yapılamayacağı Hk.

Satış Yapılıp Yapılamayacağı Hk.

Bir nihai tüketici bir anonim şirketin kapısında içeri dalıyor ve :

"ben şu ürününüzden şu kadar bin, şu üründen şu kadar bin ve şu ürününüzdende şu kadar bin istiyorum diyor. Hesap yapılıyor ve bu satışın toplamı (KDV dahil) 50,000 YTL tutuyor.

Daha sonra

1 - Şirketin banka hesap numarasını istiyor ve laptop'unu çıkarıp,internete bağlanıp, kendi banka hesabından 50,000 YTL tutarındaki parayı şirkete gönderiyor.

2 - Adını, soyadını, adresini ve vergi numarasını (potansiyel) bilgilerini veriyor ve faturayı bu adrese kesin diyor.

Sorum şu : Bu şirket bu satışı yapıp, fatura kesebilirmi? Burada bir kıstas varmı? Mükellefiyet sorgulama mecburiyetimiz varmı? Bu konu ile ilgili kanun koyucunun benim ulaşamadığım bir düzenlemesi mevcutmu?

Konu hakkındaki görüşlerinizi paylaşır iseniz çok sevinirim.

Saygılarımla,

Sayın Başkan sizde bu konuda görüşünüzü bildirir iseniz çok sevinirim.

Tamer Başkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamer Başkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Merhaba,
    Gönül rahatlığı ile satışını yapabilir. Satıcı, alıcının vergi numarasının doğruluğunu kontrol etmekle mükellef ama, zaten banka dekontunda alıcının vergi numarası mevcut olmalı. V.U.K. şekil şartlarına uyduktan sonra çekinilecek herhangi bir durum söz konusu değil.
    [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

Merhaba sayın Başkan,

Aslında ben de sizin gibi düşünüyorum. Ancak maliye, mükellefiyet sorgulama mecburiyetimiz varmışçasına ifadeler kullanıyor. Bu durumda beni tereddüte sevk ediyor. Burada kişinin potansiyel mükellef olması bir handikap olabilirmi? Ne dersiniz?
    Son olarak bu konuya ışık tutacak bir yazı, özelge vb arşiviniz de var ise ve bizimle paylaşır iseniz çok sevinirim.

Saygılarımla,

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Maliye idaresi böyle birşeyle ilgilenmez. Burda önemli olan husus satışı yapan firmanın gerçek faturalı alınmış malını teslim edip, faturasını kesip, yasal defterlerine usulune uygun olarak kayıt edip, zamanında gereken kdv ve kurumlar (gelir) beyanını düzgün yapmasıdır.
    Tabi bir de sizin de belirttiğiniz gibi ödemenin tevsik edici kurum aracılığı ile yapılmasıdır.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Tamer Başkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamer Başkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Alıntı usta Nickli Üyeden Alıntı
    Merhaba sayın Başkan,

Aslında ben de sizin gibi düşünüyorum. Ancak maliye, mükellefiyet sorgulama mecburiyetimiz varmışçasına ifadeler kullanıyor. Bu durumda beni tereddüte sevk ediyor. Burada kişinin potansiyel mükellef olması bir handikap olabilirmi? Ne dersiniz?
    Son olarak bu konuya ışık tutacak bir yazı, özelge vb arşiviniz de var ise ve bizimle paylaşır iseniz çok sevinirim.

Saygılarımla,
    Merhaba,
    Eğer işlemde bir muvazaa yoksa tereddütsüz olarak satışınızı yapınız. Alıcının vergi mükellefiyeti tesis ettirip ettirmemesi sizin değil, alıcı ile vergi idaresinin arasındaki bir sorundur. Eğer mükellefiyet tesisi gerekiyorsa idare alıcının peşine düşsün ve mükellefiyetini tesis etsin. Siz beyanlarınızı doğru olarak yaparsanız sizin açınızdan sorun teşkil etmeyecektir.

Şöyle bir durum düşünün, kişi faiz geliri ile geçiniyor ve şu an için herhangi bir mükellefiyeti yoksa ve gidip karısına, kızına, oğluna v.s. 5 adet otomobil almak isterse mükellefiyeti yok diye sorun oluşturacakmıdır.

Konuyla ilgili herhangi bir özelge veya yargı kararı hatırlamıyorum.
    [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

Sayın Başkan yinede aklınızda olsun, bu husus ile ilgili bir yazı ve/veya belgeye rastlar ve bizimle paylaşır iseniz çok sevinirim.

Ayrıca gösterilen ilgiye çok teşekkür ederim.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)