kamu işçi maaş

Konu: Bilanço Usulünden Serbest Mesleğe Geçiş Hk.

Question Bilanço Usulünden Serbest Mesleğe Geçiş Hk.

Merhaba Üstadlar,
    Bir konu hakkında size danışmak istiyorum.

X şahıs serbest meslek erbabıdır.
    X şahıs 2015 yılı için serbest meslek defteri tasdik etmesi gerekirken 2015 yılı için yevmiye,kebir,envanter tasdik etmiştir(bunun sebebi hesapları detaylı tutmak istemesidir.)
    X şahıs 2015 yılı kayıtlarını Tek düzen hesap planına göre tutmaktadır.
    X şahıs geçici beyannamelerini serbest meslekte olduğu gibi SERBEST MESLEK KAZANÇLARINA İLİŞKİN BİLDİRİM' de ayrıca göstermektedir.
    X şahıs ekstradan her ay BA-BS Formu beyan etmekte,

X şahsın serbest meslek faaliyetiyle uğraştığı ve cirosu ne olursa olsun serbest meslek defteri tutması gerekli olduğu halde ihtiyari olarak yukarıda anlatılanlar gibi yapmıştır.

Bu bilgiler ışığında;

-2016 Yılı için Serbest Meslek Defteri Tasdik edip ve 2016 kayıtlarını İşletme hesabına göre tutabilir mi ?
    -2016 Ocak tan itibaren Ba-Bs beyan etmeyeceği için beyanneme vermeme cezasıyla karşılaşır mı?

Bu konu hakkındaki görüş ve önerilerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum

Çok Teşekkürler,
    Kolay gelsin, iyi çalışmalar dilerim.
    Konu NEDİM tarafından (13.Ekim.2015 Saat 11:33 ) değiştirilmiştir.

a.makineci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    a.makineci isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı NEDİM Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ..............
    Mali Müşavirlik Hizmetiyle uğraşmakta olan firma(şahıs serbest meslek erbabı) kayıtları ve defterlerini bilanço usulüne göre tutmaktadır.
    Her ay BA-BS Formu beyan etmekte,
    Merhaba ;

Bilanço usülünme göre serbest meslek defteri ???

Burayı anlayamadım,açar mısnız lütfen ...
    Abdullah MAKİNECİ
    Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    şahıs serbest meslek erbabı - mali müşavirlik hizmetiyle uğraşmakta olan firma bilanço usulü defter tutamaz. Ancak şirket (AŞ/LTD) olması durumunda bilanço usulü defter tutar.
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

Alıntı a.makineci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba ;

Bilanço usülünme göre serbest meslek defteri ???

Burayı anlayamadım,açar mısnız lütfen ...
    Üstadım bütün kayıtlar tekdüzen hesap planına göre tutulmakta ve 2015 yılı için tasdik ettirilen defterler yevmiye,kebir, envanter.

Bu meslek mensubu oduğunu iddia eden arkadaşımız tez elden kendine işi bilen bir meslek mensubu bulsun.Temel bilgileri her meslek mensubu bilmek zorunda bilir hele bürosu olan bilmiyorsa zaten büro açmamalı idi.Meslek mensubunun bilgisizi mazallah mükellefe zararlı olabilir.S.Meslek mensubu sadece işini yapıyorsa gerçek kişi ise veya adi ortaklık ise trilyon ciro yapsa yine sadece s.meslek defteri tutar mevzuata ulaşmak çok kolay lütfen okuyunuz...

a.makineci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    a.makineci isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi
    Merhaba ;

Sn Nedim ,arkadaşlara aynen katılıyorum. Eğer söz konusu serbest meslek sahibi siz iseniz durumunuzu bir kez daha gözden geçiriniz.
    Abdullah MAKİNECİ
    Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

Alıntı Hasan ER Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu meslek mensubu oduğunu iddia eden arkadaşımız tez elden kendine işi bilen bir meslek mensubu bulsun.Temel bilgileri her meslek mensubu bilmek zorunda bilir hele bürosu olan bilmiyorsa zaten büro açmamalı idi.Meslek mensubunun bilgisizi mazallah mükellefe zararlı olabilir.S.Meslek mensubu sadece işini yapıyorsa gerçek kişi ise veya adi ortaklık ise trilyon ciro yapsa yine sadece s.meslek defteri tutar mevzuata ulaşmak çok kolay lütfen okuyunuz...
    1.si Meslek mensubu kişi ben değilim .

2.si Bur da sizden mevzuat veya vuk tan madde madde bir şeyleri açıklamanızı beklemiyorum.

3.sü Soruyu düzeltmem gerekirse mali müşavirlik hizmeti değil kendi adına çalışan ve sadece kendi beyannamelerini(KDV, Muhtasar, BA-BS, Gelir Vergisi) veren meslek mensubundan bahsediyorum.

Siz den ricam, insanları küçümsemek yerine bu konuda varsa bir bilginiz(muhakkak vardır) paylaşmanızı, paylaşmak istemiyorsanız da cevap vermemeniz daha hayırlı olacağı...

İlk ve son mesajlarını bir araya getirerek değerlendirirsen çıkan mana son mesajında gibi değii meslek mensubu zaten bunları bilir sormaz afaki sorular dikkati çeker.Bu usluple hiç bir yerden beklediğin cevabı alamayacağını tahmin ediyorum.Hem bilgisiz hem efe olunca ikisi bir arada olmaz.Bir kaç gün sonra bu mesajları yeniden değerlendirmeni öneririm belki kabalık ettiğine kendinde karar verirsin.İyi çalışmalar.

merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Yanlış soruya verilen cevap da yanlış olur!
    "...mali müşavirlik hizmeti değil kendi adına çalışan ve sadece kendi beyannamelerini(KDV, Muhtasar, BA-BS, Gelir Vergisi) veren meslek mensubundan..."
    Bu kişi nasıl oluyorda bilanço usulü df tutabiliyor?
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

Arkadaşımız bu soru için kayıt olmuş gibi emanetçi olduğu için bilgileri değerlendirememiş yorumlayamamış bu nedenle
    de sorusunda hatalı dizilim yapmış olmalı.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)