taşeron kamu işçi maaş programı

Konu: Araç Satışı

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2006
    Mesajlar
    18

    Araç Satışı

    Merhaba,kolay gelsin

    Şirket bünyesinde bulunan zamanında gider pusulası ile satın alınmış binek aracımızı bir şahsa satmak istiyoruz.Şahsın mükellefiyeti bulunmamaktadır.Satışımızı faturalı yapabilirmiyiz?


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Haziran.2006
    Mesajlar
    12

    Araç Satışı

    aktifinizde kayıt ettiğiniz aracı elbette fatura ile çıkışını gerçekleştireceksiniz karşı tarafın vergi mükellefi olup olmamaı sorun değil dikkat edin kdv oranını %1 olarak işleme alacaksınız iyigünler........................

  3. #3
    Tamer Başkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamer Başkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    2.171

    Araç Satışı

    Merhaba,
    Sattığınız taşıt için noter satışından itibaren "7" gün içinde fatura kesmelisiniz. Yani ticari işletmenin envanterine kayıtlı bir kıymet olduğu için seçimlik değil, zorunluluktur.
    [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Ocak.2008
    Mesajlar
    477

    Ynt: Araç Satışı

    Alıntı Tamer Başkan Nickli Üyeden Alıntı
    Merhaba,
    Sattığınız taşıt için noter satışından itibaren "7" gün içinde fatura kesmelisiniz. Yani ticari işletmenin envanterine kayıtlı bir kıymet olduğu için seçimlik değil, zorunluluktur.
    şirketimizin aktifine kayıtlı taşıtımızı sattık.. satışını noterden verdik..fatura noter tarihi ile aynımı olacak..bununla herhangi tebliği varmı
    oky

  5. #5
    a.makineci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    a.makineci isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    2.045

    Ynt: Araç Satışı

    Merhaba ;

    VUK 231.madde 5.bende göre ;
    (3239 sayılı Kanunun 20 nci maddesiyle değişen ve 01.01.1986 tarihinden itibaren yürürlüğe giren şekli) Fatura, malın teslimi veya hizmetin yapıldığı tarihten itibaren azami yedi gün (1) içinde düzenlenir. Bu süre içerisinde düzenlenmeyen faturalar hiç düzenlenmemiş sayılır.
    demektedir.

    Buna göre 7 gün içerisinde düzenlemeniz gerekmektedir.
    Abdullah MAKİNECİ
    Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Araç Kiralama Firması Muhasebesi Ve Araç Satışı Hk.
    Konu Sahibi SiperAli Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 25.Ocak.2016, 12:49
  2. Araç Satışı ve Yeni Araç Alımı
    Konu Sahibi ismailgenc Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 31.Temmuz.2009, 09:25
  3. Cevap: 0
    Son Mesaj : 07.Haziran.2008, 17:28
  4. Araç Satışı
    Konu Sahibi habibe Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 25.Haziran.2007, 16:32
  5. 2. El Araç Satışı ve Yeni Araç Alımı
    Konu Sahibi umut Forum Diğer Vergi Kanunları
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 22.Aralık.2005, 10:56

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36