taşeron kamu işçi maaş programı

Konu: Vergi Ziyaı Cezası

Vergi Ziyaı Cezası

2015/6 dönemi muhtasar beyannamesini bazı özel nedenlerden dolayı unuttum. Ertesi ayki beyannameleri düzenlerken de bunu fark ettim ve hemen bildirdim. Doğal olarak bir miktar da vergi ziyaı cezası geldi. Ertesi günü de uzlaşma talebinde bulundum. Uzlaşma komisyonu gelen cezayı hangi oranda indirir veya tamamen kaldırır mı?

ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi
    Uzlaşma da Vergi Ziyaa cezasının % 90'nını silerler

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi
    Kural değildir,ama genel uygulama böyledir.
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı SYFCN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2015/6 dönemi muhtasar beyannamesini bazı özel nedenlerden dolayı unuttum. Ertesi ayki beyannameleri düzenlerken de bunu fark ettim ve hemen bildirdim. Doğal olarak bir miktar da vergi ziyaı cezası geldi. Ertesi günü de uzlaşma talebinde bulundum. Uzlaşma komisyonu gelen cezayı hangi oranda indirir veya tamamen kaldırır mı?
    Sayın SYFCN,

"Doğal olarak bir miktar da vergi ziyaı cezası geldi". Siz beyannameyi verirken "Özel Onay" hatası yapmışsınız. Pişmanlık yoluyla verilip 15 gün içinde ödemesi yapılan beyannamelerde Vergi Ziyaı cezaso olmaz. Uzlaşma görüşmenizde bu durumdan bahsedip cezanın pişmanlığa çevrilmesini talep edin.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

Uzlaşma komisyonu uzlaşma talebini reddedecektir diye düşünüyorum. Gelen ceza da vergi aslının yarısı ile bunun üzerine ufak bir gecikme faizi işlemiştir.

Sayın Decease,

Uzlaşma komisyonunun uzlaşmama hakkı var ancak talebi reddetme hakkı yok.
    Konu ksimkesyan tarafından (29.Ocak.2016 Saat 15:50 ) değiştirilmiştir.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

ikmalen, re'sen veya idarece tarh edilen vergilerle bunlara ilişkin vergi ziyaı cezaları uzlaşma kapsamındadır. yani mükellef kendi beyanı için uzlaşma talep edemez. Decease nin dediği gibi burada VUK 344. maddenin son fıkrası gereği vergi ziyaı cezasının yarısı istenecektir. (madde metni: Vergi incelemesine başlanılmasından veya takdir komisyonuna sevk edilmesinden sonra verilenler hariç olmak üzere, kanuni süresi geçtikten sonra verilen vergi beyannameleri için bu madde uyarınca kesilecek ceza yüzde elli oranında uygulanır.)

ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi
    Yukarıda yazılanlar doğru fakat ben sistemdeki bir yanlışlığı anlatayım sistemden pişmanlık seçilerek verilen beyannamelerde beyanname verildikten sonra gib Vergi Ziyaa belgesi çıkararak uzlaşma talep edebilirsiniz diyor. Siz vergi dairesine gittiğinizde pişmanlıkla verdiğiniz beyannameyi vergi dairesi sistemden fiş keserek düzeltiyor ve sizi uzlaşmaya kabul ediyorlar

Sayın Arkadaşlar,

Önce Ferhat haklı, sistemde böyle bir sorun vardı ancak son dönemlerde bu düzeltildi diye biliyorum.

VUk 344 madde uygulamasında haklısınız ancak VUK 371 varsa 344 uygulanamaz. Bakınız; VUK 371

Madde No 371
    Kapsam
    (5728 sayılı Kanunun 281 inci maddesiyle değişen madde) Beyana dayanan vergilerde vergi ziyaı cezasını gerektiren fiilleri işleyen mükelleflerle bunların işlenişine iştirak eden diğer kişilerin kanuna aykırı hareketlerini ilgili makamlara kendiliğinden dilekçe ile haber vermesi hâlinde, haklarında aşağıda yazılı kayıt ve şartlarla vergi ziyaı cezası kesilmez.

Dilekçeyle düzeltme talebi atlanmış ama yinede uzlaşmada bu talebi dile getirin. Gözardı edilmeyecektir diye umuyorum.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

Sayın Ksimkesyan,

371 inci madde pişmanlık maddesi. Anladığım kadarıyla burada KSS verilmiş pişmanlık seçilmemiş. Pişmanlıkla verilseydi vergi ziyaı hesaplanmayacaktı, sadece pişmanlık zammı hesaplanacaktı. Burada önemli olan mükellefin durumu. Yani bunu kesinlikle denemek lazım ve dilekçe de verilmiş hali hazırda. Uzlaşma olursa tabi bu mükellef lehine olacaktır. Sonuç paylaşılırsa bizde görürüz.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)