cfo-bmi

Konu: Firma Kendi Beyannamede Düzeltme Yaparsa Uzlaşma Hakkı Varmıdır?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Aralık.2013
    Mesajlar
    878

    Firma Kendi Beyannamede Düzeltme Yaparsa Uzlaşma Hakkı Varmıdır?

    Vergi dairesinden SMİYB düzenleme koduna girmiş firmadan alım yaptığımız için tarafımıza "İlgili firma faturasını kayıtlarımızdan çıkarılması aksi durumda özel esaslara tabi olacağımız" yazı ile bildirildi
    - İlgili firmanın faturasını kayıtlarımızdan çıkardığımızda yarım kat vergi ziyaı cezası kesilecek peki düzeltmeyi kendimiz yaptığımız için kesilecek yarım kat vergi ziyaı cezası için uzlaşma talep edebilir miyiz? Yoksa kendimiz düzeltmeyi yaptığımızdan ötürü uzlaşma hakkımız yok mudur? Ayrıca uzlaşma talep edebilirsek uzlaşmada verginin gecikme faizi indirilebiliyor mu? Teşekkürler


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Ocak.2016
    Mesajlar
    99
    mükellef kendi beyanı için (bu düzeltme beyanı olsa bile) uzlaşma talep edemez. sadece ikmalen, re'sen veya idarece tarh edilen vergilerle bunlara ilişkin vergi ziyaı cezaları uzlaşma kapsamındadır. siz düzeltme beyannamesi verdiğinizden VUK 344. maddenin son fıkrası gereği vergi ziyaı cezasının yarısı istenecektir. bu da uzlaşama kapsamı dışındadır.

    ayrıca sadece vergi aslı uzlaşmaya tabi olup gecikme faizi (uzlaşma hakkınız olsaydı) uzlaşılan vergi aslı üzerinden ayrıca hesaplanır.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Muhtasar Beyannamede Düzeltme
    Konu Sahibi Ebrar Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 7
    Son Mesaj : 30.Nisan.2010, 17:02
  2. Muhtasar beyannamede düzeltme
    Konu Sahibi calculator Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 19
    Son Mesaj : 19.Nisan.2010, 14:29
  3. Uzlaşma, Düzeltme Konusu Olabilir mi
    Konu Sahibi T U R K O Forum Vergi Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 01.Mayıs.2009, 10:23
  4. e-Beyannamede Düzeltme
    Konu Sahibi accountmanager Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 26.Haziran.2007, 14:43
  5. Kendi Arzumla Ayrılsamda Tazminat Hakkı Varmıdır?
    Konu Sahibi rido Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
    Cevap: 10
    Son Mesaj : 01.Şubat.2006, 20:27

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36