kamu işçi maaş

Konu: Genel Üretim Giderleri İadesi

Genel Üretim Giderleri İadesi

merhabalar

üretim yapan firmamız üretimde yardımcı malzeme olarak kullandığı malı iade etmektedir.genel üretim giderlerine attığımız bu malın iadesinde muhasebe kaydı nasıl olacaktır. 150li hesaplar da mal iadesi olarak göstersek olur mu?malın girişinde 730lu hesabı borçlandırdığımız için tereddüte düştüm.

yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

730 lu hesap , İşletmenin üretimi ve bu üretime bağlı hizmetler için yapılan direkt işçilik ve direkt ilk madde ve malzeme dışında kalan giderlerin izlendiği hesaptır.
    150 nolu hesap ise ; Üretimde veya diğer faaliyetlerde kullanılmak üzere işletmede bulundurulan hammadde, yardımcı madde, işletme malzemesi, ambalaj malzemesi ve diğer malzemelerin izlendiği hesaptır.
    Zannedersem burada mamül ile diret ilişkisi bulunan yardımcı mlzeler 150 nolu hesapta takip edilmesi gerekirken nekadarınında tüketildiği bilinmediği halde 730 nolu hesaba borç kaydedilmiş

Burada yapılması gereken iade edilecek yardımcı mlzmeler stoklarda mevcut ise (yapılacak envantere göre ) bir düzeltme kaydı yapılabilir

Kod:
    düzeltme kaydı 
    150 İLK MADD VE MLZ HSB      XXXX
    150 10 yrd mlz syogu  XXX

730 GEN ÜRT. GİD          XXXXX

İade faturasının kesilmesi durumunda 
     320 SATICILAR                    xxxxx
     320 .01 X satıcı    xxxxx

150 İLK MADDE VE MLZ                XXXXX
                   150.50 İade yrd mlz stogu    xxxx
                   391.45  hes kdv                    xx

iade sonra muh kaydı 
    150 İLK MADDE VE MLZ                XXXX
    150.50 İade yrd mlz stogu    xxxx

150 İLK MADD VE MLZ HSB      XXXX
                     150 10 yrd mlz stoğu  XXX
    İnanıyorsanız Mutlaka Üstünsünüzdür....

sn:AyaŞar
    ilginiz için öncelikle teşekkür ediyorum.
    ancak burada alınan malzeme direkt ilk madde malzeme ve yardımcı malzeme değil. üretim tamamlanıp daha sonra boyaya tabi tutuluyor.burada alınan boya ve boya için tiner vs.malların iadesi sözkonusu bunun için alışta direkt hammadde ve yardımcı malzeme hesabına alınmaması gerektiğini düşünüyorum.alınan malzeme direkt olarak üretimin hammadesi yada yardımcı malzemesi midir?boya son aşama olduğu için direkt hammadde ve yardımcı malzeme (150 xx)olarak değerlendirmemiştim.yanılıyor muyum acaba?

Burada boya ve tiner endirekt madd ve mlz giderlerini oluşturmakta .
    730 nolu hesaba doğrudan kayıt yapmak sözkonusu olamaz Bu ancak dağıtım yolu ile gerçekleştirilebilir Mamülün maliyetine diret yüklenilebilecek giderler olarak örnek vermek gerekirse bir ceket imal edyorsunuz ve bu ceketin düğmelerini birbaşka firmaya yaptırır iseniz (mlzyide fason firması tarafından karşılanmak üzere) oradan almış oldugunuz faturanın tamamını siz mamülün maliyetine dağıtım anahtarlarını kullanmadan diret yükleyebilrsiniz Ama sizde anladım kadar ile boya ve tiner dışarından alınıyor ve bir ceket üretimi için örgegin 10 düğme kullanılıyor ise siz firma olarak sadece 10 düğme alamazsınız fireler vs göz onunde bulundurularak ve hakeze sizdede olduğu gibi iadelerin sözkonusu olabilecegi gibi ve yine bu malzemelerde bir başka firmaya satılabilecegi gibi aynı zamanda bir valığıda teşkil ettiğinden bunun aktifleştirilmesi gerektiğini düşünüyorum Dönem sonunda nekar boya ve tiner kullanılmış ise dağtım anahtarları kullanılarak ilgili mamülün maliyetine direkt kayıt yapılmalıdır.
    İnanıyorsanız Mutlaka Üstünsünüzdür....

iade ft.

Örnekte verdiğiniz dügme ile bahsi geçen boyanın hiçbir farkı yok.Her ikiside alınıp hemen tüketiliyorsa 710 veya 730 hesaplara kayıt yapılabilir.Sonucta o döneme ait malın maliyeti yine o donemde muhasebelestırılmıs 710-720-730 no masraf hesaplarının toplamı ıle bulunacaktır.
    Ama aldığınız malzemeyi stokluyorsanız ve yapılan üretim miktarına gore farklı donemlerde kullanıyorsanız bu durumda stoklarda takip edip donemsellik ilkesi geregi her doneme isabet eden üretimin maliyeti ile ilişkilendirmek gerekmektedir.
    Masrafa verdiğiniz bir malın iadesi aynı donemde gerceklestı ise ister yukarıdaki örnekte olduğu gibi biraz uzatarak kayıt atarsınız isterseniz masraftan geri çekerek kayıt atarsınız.
    Farklı bir donemse (donemden kasıt aylık malıyetlerdır)(3 aylık cıkarıyorsanız 3 aylık maliyetlerdir) iade ft tutarını diger olagandısı gelir hs na kaydedebilirsiniz.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)