kamu işçi maaş

Konu: Aylık Muhtasar Hakkında

Aylık Muhtasar Hakkında

Arkadaşlar nadiren başıma geldiği için uygulamayı unuttum yardımınıza ihtiyacım var. (forumda araştırdım)

Mayıs ayında 10 işçiyi geçen işyeri için vergi dairesine aylık beyan için haziran ayında dilekçe verdik. Şimdi bu ay vereceğimiz beyan mayıs ayını kapsıyor, nisan ayını da, bu aya mı dahil edecez.
    Paylaşanlara teşekkür ederim.

Aylık Muhtasar Hakkında

Sayın gokmen
    Bu dönemde Nisan ve Mayıs aylarını beraber vereceksiniz.
    Dinçer KUM<br />Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

Aylık Muhtasar Hakkında

Vergi Dairesi dönem geçtikten sonra, aylığa çeviriyor. Yani 04-06/2006 dönemini üç aylık olarak vereceksiniz-mayısta 10 kişiyi geçse bile-07/2006 döneminden sonra aylık olarak vereceksiniz. Yani dilekçenize, şöyle diyeceksiniz, 05/2006 döneminden itibaren 10 kişiyi aştığından 04-06/2006 döneminden sonra, 07/2006 döneminden itibaren aylık olarak muhtasar beyanname vereceğimizden, gereğini......

İyice emin olmak isterseniz, ilgili vergi dairesiyle görüşün.

Saygılarımla

AYHAN ALAYLI

Aylık Muhtasar Hakkında

Sn Dinçer ve Ayhan bey cevaplarınız için teşekkürler
    Sizin cevaplar gelirken ben yola çıkmış Vergi dairesiyle direk görüşmeye gitmiştim.
    cevap vermekte epey zorlandıktan sonra yetkili bir memur mayıs ayını aylık olarak vermem gerektiğini
    temmuzda ayında ise muhtasarın geçici olarak 3 aylık olarak açılacağını bu ay sadece nısan ayını beyan edeceğimi söyledi.

Biraz kulağı tersten göstermek gibi birşey :wink: ilginç değil mi?

nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

Aylık Muhtasar Hakkında

ilgili memurun cevabı ilginç olabilir ama doğrusunu söylemiş

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Aylık Muhtasar Hakkında

Bence de vergi memurunun söylediği gibi olacaktır. Üç aylık dönemler belirlenmiştir. Örneğin 1-2-3. aylar 4, ayda vb.
    Bu konuda alomaliye ana sayfasında Ahmet Güzel imzalı bir makale mevcuttur. Okumanızı tavsiye ederim.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Aylık Muhtasar Hakkında

Sn nguroy aslında pratikte bende Tamer üstadımız gibi düşünmüştüm, ancak emin olmak için vergi dairesiyle görüştüm (tabi apayrı bir cevap verdiler)
    Bahsettiğiniz makaleyi okuduğumda da ;

Kanaatimizce aylık beyan süresi bitmemiş olmak şartıyla her hangi bir tarihte yapılacak tüm bildirimlerin geçerli olması gerekir. Aylık beyan süresi geçtikten sonra yapılacak bildirimlere istinaden; önceki aylık dönemin beyan süresi geçmiş olduğu halde beyannamenin ilgili vergi dairesine verilmemesi durumunda usulsuzlük cezasının kesilmesi gerekir. Çünkü; üç aylık dönemler itibariyle beyanda bulunma imkânından yararlanmaya ilişkin bildirimlerde; bu bildirim geçmişe yönelik değil; cari ve gelecek dönemleri kapsayacaktır.

Bu kapsamda; 213 sayılı VUK’nun[2] 352/I-1 maddesinde hükme bağlandığı üzere “Vergi ve harç beyannamelerinin süresinde verilmemiş olması” hükmü uyarınca beyan süresi geçtikten sonra yapılacak bildirimlere istinaden; önceki aylık beyan süresi geçmiş olduğu halde beyannamenin verilmemesi durumunda I. derece usulsuzlük cezasının kesilmesi gerekir.[3]

Denilmiş ki bana bu açıklama çok mantıklı geldi, ancak vergi dairesinin yönlendirmesine uymak zorunda kaldık.

Aylık Muhtasar Hakkında

Doğru olan dönem geçtikten sonra aylığa dönmenizdir. Mayıs ayını aylık olarak verirseniz nisan ayı kalmış olacak . Nisan ve mayıs aylarını birlikte de veremezsiniz. O yüzden dönemin bitmesini bekleyip 3 aylık beyanname ile verip (dilekçe ile birlikte), temmuz ayından itibaren aylığa geçmelisiniz.

Temmuz ayında nisan-mayıs-haziran beyannamesini vereceksiniz; ağustos ayında da temmuz ayına ait olanı aylık olarak vermeye başlayacaksınız.

Biz buradaki vergi dairesinin yönlendirmesi ile bu şekilde yapıyoruz...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)