kamu işçi maaş

Konu: Şirket Müdürlerinin Yiyecek İçecek Harcamaları

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Aralık.2005
  Mesajlar
  43

  Şirket Müdürlerinin Yiyecek İçecek Harcamaları

  Değerli meslektaşlarım,

  Limited Şirket müdürlerinin, şirkette çalışmaları esnasında, gerçekten, sarfettikleri, lokanta, diğer yiyecek içecekler, meşrubatlar gibi harcamalara dair perakende satış fişleri geliyor. Mesela müşterim olan bir limited şirkette 3 ortak var. Bunlar müdür sıfatıyla bilfiil işte çalışıyorlar. Bunların bu tür yiyecek içecek giderlerini masrafa yazmakta ve kdv indirmekte bir mahsur varmı. Ben bu ana kadar bu masrafların kendilerinin şahsi masrafı olduğu şeklinde mütalaa ettim ve masrafa yazmamakta direndim ancak bu konuda müşterilerimden baskı görmekteyim. Bu masrafların şirket kasasından yapıldığı için şirket harcaması olduğu görüşündeler.

  Şirkete alınan kırtasiye, temizlik fişlerini kabul ediyorum tabiki. Bu konuda bir tereddüt yok.

  Kıymetli görüşlerinizi rica ediyorum.


  Saygılarımla.

  AYHAN ALAYLI


 2. #2
  Ogün Güneş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Ogün Güneş Guest

  Şirket Müdürlerinin Yiyecek İçecek Harcamaları

  Şöyle bir özelge buldum belki işinize yarar;
  T.C.

  ADANA VALİLİĞİ

  İL DEFTERDARLIĞI

  Vasıtasız Vergiler Gelir Müdürlüğü

  SAYI : B.07.4.DEF.0.01.11/

  TARİH:

  KONU: …………………Vergi Dairesi Müdürlüğü'nün …………… vergi numarasında hazır beton pazarlama ticaretinden dolayı kayıtlı mükellef olduğunuzu, şirketinizin 3 ortak olarak kurulduğunu, bunun yanında sigortalı olarak bir işçi çalıştırdığınızı, ortakların şirkette faal olarak çalışan kişiler olarak iş gereği dışarıda yemek yediklerini ve bu yemek bedellerini gider olarak kaydedip, kaydedemeyeceğiniz hk.

  İLGİ : 24.04.2002 kayıt tarihli dilekçeniz.

  İlgide kayıtlı dilekçeniz ile, …….. Vergi Dairesi Müdürlüğü'nün ………..vergi numarasında hazır beton pazarlama ticaretinden dolayı kayıtlı mükellef olduğunuzu, şirketinizin 3 ortak olarak kurulduğunu, bunun yanında sigortalı olarak bir işçi çalıştırdığınızı, ortakların şirkette faal olarak çalışan kişiler olarak iş gereği dışarıda yemek yediklerini ve bu yemek bedellerini gider olarak kaydedip, kaydedemeyeceğiniz hususunda görüş talep edilmektedir.

  Bilindiği üzere, 5422 sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu'nun 13.maddesinde, safi kurum kazancının tespitinde Gelir Vergisi Kanunu'nun ticari kazanç hakkındaki hükümlerin uygulanacağı hüküm altına alınmış, aynı kanunun 14.maddesinde de kurum kazancının tespitinde indirilecek giderler sıralanmıştır. Bununla beraber, kurum kazancı ticari kazancın hesaplanması ile ilgili esaslara göre tespit edileceğinden, öncelikle Gelir Vergisi Kanunu'nun ticari kazançla ilgili 40.maddesinde yer alan giderler, indirim konusu yapılacaktır.

  Kurum kazancının tespitinde indirilecek giderleri belirleyen Gelir Vergisi Kanunu'nun 40.maddesi ile Kurumlar Vergisi Kanununun 14.maddesine göre yapılan giderlerin elde edilen hasılattan indirilebilmesi için giderin;

  Gelir Vergisi Kanunu'nun 40/1 inci maddesine göre, "Ticari kazancın elde edilmesi ve idame ettirilmesi için" yapılmış olması,

  Gelir Vergisi Kanunu'nun 41.maddesi veya Kurumlar Vergisi Kanunu'nun 15.maddeleri uyarınca Kanunen Kabul Edilmeyen Gider niteliğini taşımaması,

  Vergi Usul Kanunu'nda belirtildiği şekilde, vergi kanunlarında belirtilen haller müstesna olmak üzere belgelendirilmesi gerekmektedir.

  Diğer taraftan, 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu'nu 40/2.maddesinde "Hizmetli ve işçilerin iş yerinde veya iş yerinin müştemilatında iaşe (yemek) ve ibate (barınma) giderleri, tedavi ve ilaç giderleri, sigorta primleri ve emekli aidatı, 27.madde de yazılı giyim giderleri indirilecek giderler arasında sayılmış, Gelir Vergisi Kanunu'nun 23/8 inci maddesinde de "Hizmet erbabına işverenlerce yemek verilmek suretiyle sağlanan menfaatler (İşverenlerce, işyerinde veya müştemilatında yemek verilmeyen durumlarda çalışılan günlere ait bir günlük yemek bedelinin (1.1.2002 tarihinden geçerli olmak üzere) 4.500.000 lirayı aşmaması ve buna ilişkin ödemenin yemek verme hizmetini sağlayan mükelleflere yapılması şarttır. Ödemenin bu tutarı aşması halinde, aşan kısım ile hizmet erbabına yemek bedeli olarak nakden yapılan ödemeler ve bu amaçla sağlanan menfaatler ücret olarak vergilendirilir.) Gelir Vergisinden istisnadır." denilmiştir.

  Bu açıklamalara göre; şirketiniz bünyesinde sigortalı olarak çalıştırdığınız işçinin çalıştığı günlere ait günlük yemek bedeli, dışarıda yemek verilmesi halinde 2002 yılı için bir günlük 4.500.000 lirası ve buna ilişkin ödemenin yemek verme hizmeti sağlayan mükelleflere yapılması ayrıca şirket ortaklarının şirkette bilfiil çalışması ve ücret alması halinde yemek bedelinin hasılattan gider olarak indirim imkanı bulunmaktadır.

  Bilgi edinilmesini rica ederim. Kemal SAĞ

  Defterdar

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Aralık.2005
  Mesajlar
  43

  Şirket Müdürlerinin Yiyecek İçecek Harcamaları

  Çok teşekkür ederim Sayın Güneş, icabında müşterilerime gösterebileceğim bir belge oldu.

  Saygılarımla

  AYHAN ALAYLI

 4. #4
  Üyelik tarihi
  Ağustos.2005
  Mesajlar
  171

  Şirket Müdürlerinin Yiyecek İçecek Harcamaları

  Sn. Alaylı;

  Yukarıya Sn. Güneş'in alıntıladığı özelge sizin sorunuzu sanıyorum net bir şekilde yanıtlıyordur.

  Buna ek olarak VUK nun 204 seri nolu tebliği şöye der; "mükelleflerin ticari faaliyetlerine ilişkin olarak işyerlerinde kullanılmak ve tüketilmek amacıyla satın aldıkları (Kırtasiye, büro ve temizlik malzemeleri gibi) ve bedeli fatura düzenleme mecburiyetini belirleyen Kanuni haddi aşmayan, diğer bir anlatımla, perakende satış fişi (veya yazar kasa fişi) düzenleme sınırları içinde kalan mal ve hizmet bedelleri için düzenlenen perakende satış veya yazar kasa fişlerinin gider belgesi olarak kabul edilmesi 213 sayılı Vergi Usul Kanununun mükerrer 257'inci maddesinin Bakanlığımıza verdiği yetkiye dayanılarak uygun görülmüştür.

  İşletmenin tüketimi dışında satışa konu olacak mal ve hizmetlerin alımlarında ise bedeli ne olursa olsun fatura düzenlenmesi defterlere faturalara dayanılarak kayıt yapılması gerekmektedir."

  Burada dikkat edilmesi gereken nokta şudur; işyerinde veya işyeri müştemilatında tüketilen yemek giderleri için yukarıdaki tebliğ hükmü gereği p.s.f. veya yazarkasa fişi GVK nun 40/1, 40/2 ve 23/8. maddelerine istinaden düzenlenmiş olmak şartıyla gider belgesi olarak kabul edilebilir. İşyeri dışında, lokantalarda vs. tüketilen bu tür giderler fatura ile belgelendirilmelidir. Bu tebliğ hükmünden de anlaşılacağı gibi işyerine alınan yemeklik malzemelerle işyerinde yemek verilmesi durumunda psf leri ile belgelendirme geçerli olabilir. Ancak; işyeri dışındaki lokanta vs. yerlerde yemek yenmesi durumunda psf leri değil, fatura geçerli bir belge olarak kabul edilmelidir.

  Bunlara ek olarak (bu konunun biraz dışında) GVK nun 186 seri nolu tebliğinin 1-a bölümünde de belirtildiği gibi işyerinde veya işyeri müştemilatında personele yemek verilmesi durumunda yemek bedeli için herhangi bir sınırlama sözkonusu değildir. Yani; işyerinde ve işyeri müştemilatında yemek verilmesi durumunda GVK 23/8. maddesinde belirtilen rakamın da üstüne çıkılabilir. Bu durumda sınırın üstündeki rakam ücret olarak vergilendirilmeyecektir. Ancak; elbetteki bu rakam ticari teammüllerin üstünde, abartılı ve gerçek dışı bir rakam olmamalıdır.
  Saygılarımla ...<br /><br />S.M.M.M. Onursal TAŞTAN (İzmir)<br /><br />Vergi muhasebenin nedeni değil, sonucudur.<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe.

 5. #5
  Üyelik tarihi
  Aralık.2005
  Mesajlar
  43

  Şirket Müdürlerinin Yiyecek İçecek Harcamaları

  Teşekkürler, çok değerli Onursal Taştan.

  Bu yazınızı da print ediyorum şimdi.

  Saygılarımla.

  AYHAN ALAYLI

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Şirket Müdürlerinin SSK Bildirimleri hk.
  Konu Sahibi Ogan Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 25.Temmuz.2011, 11:58
 2. Şirket yöneticilerinin harcamaları
  Konu Sahibi kaan070608 Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 14
  Son Mesaj : 12.Ocak.2011, 10:47
 3. Anonim Şirket Müdürlerinin Ticaret Hukuku Açısından Sorumlulukları
  Konu Sahibi ferhat Forum Vergi Mevzuatı Makaleleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 06.Kasım.2009, 14:16
 4. Şirket Birleştirme Harcamaları Aktife Eklenebilir
  Konu Sahibi ferhat Forum Vergi Mevzuatı Makaleleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 18.Şubat.2009, 19:12
 5. Şirket Ortağının Sağlık Harcamaları Hk.
  Konu Sahibi TALHAM Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 20.Nisan.2007, 22:50

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36