kamu işçi maaş

Konu: Yetim Aylığı - Bağkur Girişinin Yapılmaması

Angry Yetim Aylığı - Bağkur Girişinin Yapılmaması

Selamlar arkadaşlar

çok can sıkıcı bir durum söz konusu. babamın vefatından dolayı ve öğrenci olduğum için sgk dan aylık almaktayım 2012 yılında öğrenimim devam ederken kendimce ek iş yapabilmek adına home office olarak çalışıcak şekilde şahır firması kuruluşu yaptık. Okulum ve işim aynı zamanda taa ki bugüne kadar devam ediyorken bankadan kredi çekmek istediğimde bana bağkur sordu ve aynı şekilde bende muhasebecime sorduğumda durum ortaya çıktı. Aslında bu olay daha öncede yaşanmıştı ama umursamadık.

Şimdi konumuza gelecek olursak bu zamana kadar ben emekli yetim aylığı aldım ve 4 yıldır kendi firmam var ama ortada bağkurum yok ne yapıcaz böyle ? Bu olay eminim ki patlıcak ama usulüne uygun çözüm üretmek istiyorum bu işe.

ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sayın OB 16

Vergi mükellefi olduğunuzda SSK yetim aylığınız kesilir. Hukuken vergi mükellefi olduğunuz anda Bağ-kur'lu sayılacağınız için yetim aylığı alamazsınız.

İşyeri açılışınızı bildirmez ve yetim maaşını da almaya devam ederseniz size yapılan ödemeler faiziyle geri alınır.
    Vergi mükellefi olduğunuzu SSK'ya bildirerek yetim aylığınızın kesilmesini talep edin.

En doğru yol budur.

Bugün sgk ya gidip durumu anlatacağım umarım faiz olmadan asıl paranın bedelini talep ederler ve bu sorunu çözmüş oluruz.

Alıntı ferhat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın OB 16

Vergi mükellefi olduğunuzda SSK yetim aylığınız kesilir. Hukuken vergi mükellefi olduğunuz anda Bağ-kur'lu sayılacağınız için yetim aylığı alamazsınız.

İşyeri açılışınızı bildirmez ve yetim maaşını da almaya devam ederseniz size yapılan ödemeler faiziyle geri alınır.
    Vergi mükellefi olduğunuzu SSK'ya bildirerek yetim aylığınızın kesilmesini talep edin.

En doğru yol budur.

merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Yersiz aldığınız aylık içinde zamanında ödemediğiniz bağ-kur primi içinde faiz ödemeniz gerekir.
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

Sgk ya gittim aynı belirttiğiniz şekilde belirttiler. Sanırım geçen sene bağkur affı olmuş 2015 öncesi borçları silmişler bu kapsamda bende bundan yararlanabiliyormuyum acaba ?

Alıntı merkür2 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yersiz aldığınız aylık içinde zamanında ödemediğiniz bağ-kur primi içinde faiz ödemeniz gerekir.

[QUOTE=OB16;402132]Sgk ya gittim aynı belirttiğiniz şekilde belirttiler. Sanırım geçen sene bağkur affı olmuş 2015 öncesi borçları silmişler bu kapsamda bende bundan yararlanabiliyormuyum acaba ?[/QU
    Sayın OB16,işletmeniz 2012 yılında açılmış 30/04/2015 tarihine kadar aradaki ay farkı kadar borçlarınız faiziyle silinmiştir bu durumda o tarihler arasında hizmetler de siliniyor diye biliyorum.Yalnız 01/05/2015 tarihinde tekrar bağkur başlıyor yani 10 aylık bir zamandır bağkurunuz devam ettiği için bağkur borcunuz 10 ay kadar çıkacaktır.SGK size ne dedi bu konuda tam olarak peki?

ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    2015 öncesi için aftan yararlanabilirsiniz. 2016 Yılı için de af söylentileri var.

Sgk daki memur aynen şu şekilde iletti:

"Öncelikle bağkur açılışı yapıcağız size işletme kuruluş tarihiniz 2012 yılı olduğu için bağkurunuz 2012 yılından başlıyacaktır" 2015 de çıkan bağkur affını sordum "hayır geçerli olmayacaktır dedi".

Konuyu mali müşavirim ile görüştüm bu şekilde arap saçına dönüceğini kapnış yapıp direk olarak limited olarak yeni açılış yapıcağız, tüzel kişilik olduğundan direk olarak bağkur başlıcak dedi.

24 yaşında olduğum içinde ayrıca genç girişimci teşviği konusuna dahil olabilirsem onun içinde benim aklıma yattı bu konu.

[QUOTE=Witchking;402134]
    Alıntı OB16 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sgk ya gittim aynı belirttiğiniz şekilde belirttiler. Sanırım geçen sene bağkur affı olmuş 2015 öncesi borçları silmişler bu kapsamda bende bundan yararlanabiliyormuyum acaba ?[/QU
    Sayın OB16,işletmeniz 2012 yılında açılmış 30/04/2015 tarihine kadar aradaki ay farkı kadar borçlarınız faiziyle silinmiştir bu durumda o tarihler arasında hizmetler de siliniyor diye biliyorum.Yalnız 01/05/2015 tarihinde tekrar bağkur başlıyor yani 10 aylık bir zamandır bağkurunuz devam ettiği için bağkur borcunuz 10 ay kadar çıkacaktır.SGK size ne dedi bu konuda tam olarak peki?
    Alıntı ferhat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2015 öncesi için aftan yararlanabilirsiniz. 2016 Yılı için de af söylentileri var.

[QUOTE=OB16;402147]Sgk daki memur aynen şu şekilde iletti:

"Öncelikle bağkur açılışı yapıcağız size işletme kuruluş tarihiniz 2012 yılı olduğu için bağkurunuz 2012 yılından başlıyacaktır" 2015 de çıkan bağkur affını sordum "hayır geçerli olmayacaktır dedi".

Konuyu mali müşavirim ile görüştüm bu şekilde arap saçına dönüceğini kapnış yapıp direk olarak limited olarak yeni açılış yapıcağız, tüzel kişilik olduğundan direk olarak bağkur başlıcak dedi.

24 yaşında olduğum içinde ayrıca genç girişimci teşviği konusuna dahil olabilirsem onun içinde benim aklıma yattı bu konu.

Şuna bi netlik kazandıralım,kanun der ki 30/04/2015 tarihinden önce bağkura 12 ay ve daha fazla borcu olanların ödeme yapmamaları halinde hizmetleri ve borçları silinir.2012 yılından tesciliniz yapılacağına hangi ayda açtığınızı bilmiyorum ama Ocak diyelim buna göre yukarıdaki tarihe kadar 40 ay borcunuz çıkar ve bunun silinmesi gerekir mantık olarak.Mayıstan itibaren tekrar açılır bu zamana kadar da 10 ay geçtiğine göre 10 aylık bir fark çıkacaktır.

2012 Mayıs ayında açılış yapıldı.

Peki yukarıda belirttiğim gibi şuan kapanış yaptığımızı var sayalım 2016 da ad çıktı ve 2016 öncesi borçlar silinecek diye. Benim bu aftan yararlanabilmem için hala faaliyet gösteriyor olmam gerekli mi ?

Alıntı Witchking Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şuna bi netlik kazandıralım,kanun der ki 30/04/2015 tarihinden önce bağkura 12 ay ve daha fazla borcu olanların ödeme yapmamaları halinde hizmetleri ve borçları silinir.2012 yılından tesciliniz yapılacağına hangi ayda açtığınızı bilmiyorum ama Ocak diyelim buna göre yukarıdaki tarihe kadar 40 ay borcunuz çıkar ve bunun silinmesi gerekir mantık olarak.Mayıstan itibaren tekrar açılır bu zamana kadar da 10 ay geçtiğine göre 10 aylık bir fark çıkacaktır.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)