kamu işçi maaş

Konu: Turist Taşımacılığında Fatura

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Mart.2016
    Mesajlar
    1

    Turist Taşımacılığında Fatura

    Otellerden turistleri alıp tarihi yerleri gezdirip tekrar otellere bırakan gerçek usulde taşımacılık yapacak olan kişi tevkifatlı faturamı yoksa düz faturamı bastırmalıdır ?

    Bu turist taşımacılığı işlerinde nelere dikkat etmeliyiz ?Teşekkürler..


  2. #2
    demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Ekim.2010
    Mesajlar
    2.245
    Sayın smsuzan,

    KDVGUT göre Kısmi tevkifat uygulama kapsamında,

    Tebliğin (I/C-2.1.3.2) ve (I/C-2.1.3.3) bölümleri kapsamındaki iÄ¢lemlerde, iÄ¢lem bedeli üzerindenhesaplanan KDV’nin tamamı değil, bu iÄ¢lemler için izleyen bölümlerde belirlenen orandaki kısmı,alıcılar tarafından sorumlu sıfatıyla beyan edilip ödenecek; tevkifata tabi tutulmayan kısım ise satıcılartarafından mükellef sıfatıyla beyan edilip (beyannamede ödenmesi gereken KDV çıkması halinde)ödenecektir.Kısmi tevkifat uygulanacak iÄ¢lemler, söz konusu bölümlerde belirtilenlerle sınırlı olup, bunlardıÄ¢ındaki iÄ¢lemlerde iÄ¢leme muhatap olanlar tarafından kısmi tevkifat yapılmayacaktır.Kısmi tevkifat uygulaması kapsamında KDV tevkifatı yapmak üzere sorumlu tutulabilecekleraÄ¢ağıda iki grup halinde sayılmıÄ¢ olup, tevkifat uygulaması kapsamındaki her bir iÄ¢lem bazında tevkifatyapması gerekenler, söz konusu gruplardan birine veya ikisine veyahut söz konusu gruplar kapsamındaolan bazı sorumlulara atıf yapılmak suretiyle Tebliğin ilgili bölümlerinde belirtilmektedir.
    a) KDV mükellefleri (sadece sorumlu sıfatıyla KDV ödeyenler bu kapsama dahil değildir)

    2.1.3.2.8. Turistik Mağazalara Verilen MüÄ¢teri Bulma / Götürme Hizmetleri
    2.1.3.2.8.2. Kapsam
    Turizm acentesi, rehber ve benzerlerinin turist kafilelerini alıÄ¢veriÄ¢ etmeleri için belirlidükkânlara/mağazalara götürmeleri karÄ¢ılığında bu iÄ¢letmelerden aldıkları komisyonlar genel orandaKDV’ye tabidir.Bu kapsamdaki komisyon ve benzeri ödemeleri yapan iÄ¢letmeler tarafından komisyon tutarına aitKDV üzerinden tevkifat uygulanır.


    dolayısı ile düzenleyeceğiniz fatura tevkifatlı olacaktır.

    Not: Sorunuzdaki tevkifatlı faturamı yoksa düze faturamı bastırmalıyız kısmını sanırım yanlış yazdınız anlaşmalı matbaada bu şekilde fatura basımı yapılmaz.Fatura üzerinde tevkifatı siz uygulayacaksınız faturanız normal şekilde dışarıdan bastıracaksınız faturanızı VUK madde 230a göre düzenlettirmeniz gerekmektedir.
    Tarafımca yazılan mesajlar şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Servis Taşımacılığında Kdv Tevkifatı
    Konu Sahibi Sibelt Forum KDV
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 22.Mayıs.2018, 11:05
  2. Deniz Taşımacılığında Kdv İadesi
    Konu Sahibi lebrikan Forum KDV
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 16.Ağustos.2012, 08:54
  3. Kargo taşımacılığında Kdv iadesi hk.?
    Konu Sahibi önsoy Forum KDV
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 23.Mart.2010, 20:59
  4. Demiryolu Taşımacılığında Kdv!
    Konu Sahibi BASTON128 Forum KDV
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 29.Mart.2007, 18:29
  5. Servis Taşımacılığında Araç Kdv' si
    Konu Sahibi eda2307 Forum KDV
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 13.Eylül.2006, 17:42

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36