kamu işçi maaş

Like Tree2Beğeni

Konu: E Tebligat Cezası

E Tebligat Cezası

merhaba arkadaşlar
    04/04/2016 da şahıs açılışını verdik ve aynı gün elektronik ortamda e tebligat başvurusunda bulunduk, fakat mükellefimize e tebligat başvurusunda bulunmadığından dolayı ceza kesildi. itiraz ettik ve ceza gerekçesi olarak yeni açılışlarda e tebligat başvurusunun elden ek-2 ile yapılacağını söylediler. böyle durumlarda ne yapmamız gerekiyor.

ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Hem bulunduk diyorsunuz, hem de ceza yedik diyorsunuz?

evet elektronik ortamda bulunduk ama vergi dairesi elektronik ortamda başvuruyu kabul etmiyor, işyeri açılışı sırasında illa ek2 ile elden başvurmak zorundasınız diyor.

Alıntı selman1907 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    evet elektronik ortamda bulunduk ama vergi dairesi elektronik ortamda başvuruyu kabul etmiyor, işyeri açılışı sırasında illa ek2 ile elden başvurmak zorundasınız diyor.
    Hoppala buyrun diyebilirmiyim kısaca...
    Gerçek kişi mükellefler internet vergi dairesinden giriş yaparak aktivasyon işlemlerini yapmak istediklerinde “yetkisi yok” uyarısı alırsa ne yapmalıdır?[/B]
    İnternet vergi dairesinden e-tebligat aktivasyon işlemlerini gerçekleştirmek isteyen gerçek kişilerin “yetkisi yok” uyarısı almaları durumunda bağlı oldukları vergi dairesine giderek “kullanıcı gruplarını” seçtirmeleri gerekmektedir.

Şayet böyle bir durum yoksa, ilk açılışda elden yapılması gerekir deniyor ise bununla ilgili mevzuat maddesini merak ettim.
    Kıyıyı gözden kaybetmeye cesaret etmedikçe
    insan yeni okyanuslar keşfedemez.

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Merhaba şimdi ben merak ettim.
    3 mayısta açılışı yapılmış şahıs firmasına yarın sistemden e-tebligat müracaatı yapacaktım.
    Anlattıklarınıza göre bu müracaat illa gidip daireden mi yapılması gerekiyor.Tebliğde böyle bir hüküme ben rastlamadım.
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

aşkınbulduk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    aşkınbulduk isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    tahsin abicim, ceza yersiniz..

ilk açılışta daire yapıyor işlemi..

ama şifreyi alıp sizde yapabilirsiniz..

ancak aynı gün olmalı...
    Ne Mutlu Türküm Diyene!

gib' le konuştuk, gib söylemesine göre ceza hatalı kesilmiş, itiraz için bir üst merciye başvurun yapın dediler. şişli vergi daireside kestiği cezanın arkadasında

''Tebliğde getirilen zorunlulukların başladığı tarihten sonra mükellefiyet tesis ettiren gelir vergisi mükellefleri, mükellefiyet tesisi sırasında bizzat veya elektronik tebligat sistemi ile ilgili işlemleri yapmaya yönelik özel yetki içeren noterde verilmiş vekâletnameyle yetkili kılınan kişiler aracılığıyla örneği Tebliğin ekinde (EK: 2) yer alan bildirimi doldurarak ilgili vergi dairesine vermek zorundadır.'' bu cümleye dayanarak açılışlarda elden verilmesi zorunlu diye yorumlamışlar.

merhaba,

bir mükellefimize de aynısı oldu. 15/06/2016 da açılışını verdik daha sonra 15 gün içinde bilgilerini sisteme gönderdik ama vergi dairesi gelir vergisi mükellefine 1000 TL ceza kesmiş. Bu cezaya itiraz yanında eğer bir şey yapamazsak indirim yapılabiliniyor mu

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Şahıslarda açılışın müracaat edildiği anda formun verilmesi en azından kayıtlara girilmesi gerekiyor artık.Şirketlerde ise 15 günlük süre tanınıyor.
    Ama ne olursa olsun,bu tip yeni uygulamalarda mali idare biraz daha tolerans tanıyabilmeli.Cezai işlemin bu kadar seri bir şekilde çalışmasını çokta doğru bulmuyorum.Kaldı ki bu bir bilgilendirme beyanıdır.Rakamlarda beyanın türüne göre gerçekten yüksektir.Vergiyi doğuran veya vergi tahsilatını geciktiren bir uygulama olsa anlarımda bu tarz bir beyan için bu kadar cezanın çok fahiş olduğunu düşünüyorum.Bence yasanın "müracaat süresi" ile "ceza tutarı" bölümlerinin tekrar elden geçirilmesi gerekir.
    URUM79 ve smmm-ankara- bunu beğendi.
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)