kamu işçi maaş

Like Tree1Beğeni
  • 1 Post By merkür2

Konu: Yeni Nesil Kasalardan Alınan Günlük Raporlar Hakkında

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Yeni Nesil Kasalardan Alınan Günlük Raporlar Hakkında

Arkadaşlar selamlar
    Tereddüt ettiğim bir husus var,yorumlarınızı esirgemezseniz sevinirim.
    Bildiğiniz gibi,450 nolu VUK tebliğinde yeni nesil cihazlardan alınacak günlük raporlar konusunda bazı düzenlemeler yapılmıştır.
    Sorumla ilgili olan bölümle alâkalı,kabaca, Günlük z raporlarının oluşturulması zorunluluğu devam etmekte,ancak bunların kağıt ortamında basılması ve muhafaza edilmesi zorunluluğu kaldırılmıştır.

Mükellefler bu raporları mütemadiyen almaya devam etmekte ve bize teslim etmektedirler.Bu şekilde de devam edilecektir.Ancak,bu raporlar kayıtlara aktarıldıktan sonra arşivlemek ve klasörlemenin oldukça zahmetli olduğu ve gereksiz bir dosya şişkinliği yarattığı tarafınızca da malumdur.
    Kayıtlar bittikten sonra günlük alınan bu raporları imha etmek sadece belgeli delil oluşturması açısından aylık z raporlarını dosyada muhafaza etmeyi düşünüyorum.Yukarıda bahsettiğim tebliğde anladığım kadarıyla buna müsaade etmektedir.

Bu konuda sizler nasıl bir arşiv sistemi oluşturmaktasınız.Bahsettiğim uygulamayı yapmak,kanuna aykırılık teşkil eder mi,bu konuda görüşlerinizi alabilir miyim?
    Şimdiden teşekkür ederim.
    Saygılar

Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Zaten şu an kullanılan ökc kağıtları eski fax kağıtları cinsinden olduğu için çok iyi muhafaza edilmedikçe 1 yıl içinde silinip gitmekte. Sizin elinizin hafif teri bile çok çabuk silinmeye neden olmakta. O yüzden de maliye raporu hafızaya kaydet çıktıyı ister al ister alma şeklinde düzenleme getirerek 5 yıl saklanmasında ortaya çıkan silinme sorununa çözüm getirmiştir. Zaten maliye masa başından istediği zaman sizin yn ökc bağlanıp raporlama yapabilmektedir.
    smmm-ankara- bunu beğendi.
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

a.makineci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    a.makineci isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı Tahsin Kurt Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar selamlar
    Tereddüt ettiğim bir husus var,yorumlarınızı esirgemezseniz sevinirim.
    Bildiğiniz gibi,450 nolu VUK tebliğinde yeni nesil cihazlardan alınacak günlük raporlar konusunda bazı düzenlemeler yapılmıştır.
    Sorumla ilgili olan bölümle alâkalı,kabaca, Günlük z raporlarının oluşturulması zorunluluğu devam etmekte,ancak bunların kağıt ortamında basılması ve muhafaza edilmesi zorunluluğu kaldırılmıştır.

Mükellefler bu raporları mütemadiyen almaya devam etmekte ve bize teslim etmektedirler.Bu şekilde de devam edilecektir.Ancak,bu raporlar kayıtlara aktarıldıktan sonra arşivlemek ve klasörlemenin oldukça zahmetli olduğu ve gereksiz bir dosya şişkinliği yarattığı tarafınızca da malumdur.
    Kayıtlar bittikten sonra günlük alınan bu raporları imha etmek sadece belgeli delil oluşturması açısından aylık z raporlarını dosyada muhafaza etmeyi düşünüyorum.Yukarıda bahsettiğim tebliğde anladığım kadarıyla buna müsaade etmektedir.

Bu konuda sizler nasıl bir arşiv sistemi oluşturmaktasınız.Bahsettiğim uygulamayı yapmak,kanuna aykırılık teşkil eder mi,bu konuda görüşlerinizi alabilir miyim?
    Şimdiden teşekkür ederim.
    Saygılar
    Merhaba ;
    Bu arada neden siz arşivlemeyi düşünüyorsunuz ? Diyelim ki fatura koçanı getirdiler, kayıtlarınıza aldınız ama biten bir koçan ,saklıyor musunuz ? Merak ettim.
    Gelen raporları da faturaları da işledikten sonra müşteriye iade ediyorum,zaten başa da çıkılmaz ki .Tabi bu yazdığım GELİR evrakları için geçerli.Verin kendilerine,benim düşümcem bu yöndedir.
    Abdullah MAKİNECİ
    Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Abdullah Bey selamlar
    Arşivlemekten kastım,kendi ofisimde muhafaza ettiğim anlamında değildi.Aslında belli bir süre muhafaza ettiğim dosyalarda var elbette.Bazı firmalarla eskisini götür,yenisini getir sistemiyle çalışıyorum ama bazılarının ise bir yıl boyunca muhafazası bende oluyor.Yıl bittiğinde yıllık beyan akabinde o yıla ait defter ve belgeleri kendisine teslim ediyorum.
    Ancak nihayetinde bende de dursa,firmada da dursa bunlar bir şekilde arşivlenmektedir.İşte arşivden kastım budur
    Saygılarımla
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)